Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt IV U 1009/14

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 25 maja 2015r.

Sąd Okręgowy w Siedlcach IV Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych

w składzie:

Przewodniczący

SSO Jacek Witkowski

Protokolant

sekr. sądowy Anna Wąsak

po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 25 maja 2015r. w S.

odwołania W. D.

od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w S.

z dnia 31 lipca 2014 r. Nr (...)

w sprawie W. D.

przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddział w S.

o prawo do emerytury

zmienia zaskarżoną decyzję i przyznaje W. D. prawo do emerytury od dnia 1 czerwca 2014 roku.

Sygn. akt IV U 1009/14

UZASADNIENIE

Decyzją z dnia 31.07.2014 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w S. odmówił wnioskodawcy W. D. przyznania prawa do emerytury na podstawie art. 184 ustawy z dnia 17.12.1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2013 r. poz. 1440) w zw. z § 4 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 07.02.1983 r. w sprawie wieku emerytalnego pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze (Dz. U. z 1983 r. Nr 8 poz. 43), albowiem ubezpieczony nie wykazał co najmniej 15 lat zatrudnienia w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze.

Od decyzji tej odwołanie złożył W. D., który wnosił o jej zmianę. Odwołujący wnosił o zaliczenie do pracy w warunkach szczególnych okresu zatrudnienia w Odlewni (...) w S. w latach 1974-1990 na stanowisku ślusarza-spawacza.

W odpowiedzi na odwołanie pozwany Oddział ZUS wnosił o jego oddalenie, argumentując, iż ubezpieczony nie przedłożył świadectwa pracy w szczególnych warunkach z okresu zatrudnienia w Odlewni (...) w S..

Sąd Okręgowy ustalił i zważył, co następuje:

Ubezpieczony W. D. ur. (...) złożył w dniu 16.06.2014 r. wniosek do pozwanego Oddziału ZUS o przyznanie mu prawa do emerytury. Na podstawie świadectw pracy organ rentowy przyjął za udowodniony okres ubezpieczeniowy na dzień 01.01.1999 r. w wymiarze 27 lat, 5 miesięcy i 18 dni, w tym w szczególnym charakterze w ilości 11 miesięcy i 7 dni. Zaskarżoną decyzją z dnia 31.07.2014 r. pozwany ZUS odmówił wnioskodawcy przyznania prawa do emerytury w wieku obniżonym (k. 62 a. e.).

W toku postępowania odwoławczego Sąd ustalił, iż W. D. podjął zatrudnienie w Odlewni (...) w S. od dnia 03.06.1974 r. (świadectwo pracy – akta osobowe). W aktach osobowych brak jest umowy o pracę. Ubezpieczony w angażach płacowych miał określone stanowisko jako ślusarz bądź ślusarz remontowy. Jego praca polegała na zapewnieniu prawidłowego funkcjonowania wentylatorów i towarzyszących im urządzeń odsysających (zeznania ubezpieczonego – k. 9 v i 19 a. s.). Na hali produkcyjnej na wysokości ok. 19 m znajdowała się wentylatornia. Zadaniem jego było oczyszczanie tych urządzeń z pyłu. Często zapychały się rurociągi odprowadzające pył i wówczas ubezpieczony przy pomocy palnika acetylowego wycinał otwór w rurze i następnie specjalnym pogrzebaczem przepychał zanieczyszczenia tak, aby udrożnić rurociąg. Ponadto remontował wentylatory, których było kilkadziesiąt nad halą produkcyjną. W ramach remontów trzeba było demontować części wentylatorów, często o znacznym ciężarze i je oddawać do regeneracji (zeznania świadków: H. O. i E. W. – k. 9 v – 10 i 18 v – 19 a. s.). Organizacyjnie ubezpieczony był przydzielony do działu Głównego Energetyka z pododdziałem wentylatorni w ramach utrzymania ruchu. Musiał być obecny cały czas na hali produkcyjnej i w razie awarii wentylatora bądź urządzenia odpylającego miał za zadanie natychmiast przystępować do usuwania awarii. W soboty i niedziele wykonywane były planowe remonty. Wszystkie stanowiska produkcyjne znajdowały się w jednej długiej na 200 m hali (zeznania E. W.). W skład działu produkcyjnego wchodziły: formiernia, przygotowanie mas formierskich, rdzeniarnia i oczyszczalnia odlewów staliwnych. W hali panowała wysoka temperatura, zapylenie i hałas.

Ubezpieczony miał przerwę w zatrudnieniu w tym zakładzie w okresie od 20.07.1988 r. do 14.08.1988 r., albowiem po rozwiązaniu umowy o pracę ponownie zatrudnił się na tym samym stanowisku od 15.08.1988 r. (umowa o pracę – k. 75 akt osobowych). W umowie wpisano mu stanowisko ślusarz-spawacz. Charakter pracy ubezpieczonego nie zmienił się do końca zatrudnienia, tj. do 14.12.1990 r. ( świadectwo pracy).

W ocenie Sądu Okręgowego zebrany w sprawie materiał dowodowy pozwala na przyjęcie, iż W. D. w całym okresie swojego zatrudnienia w Odlewni (...) w S. zajmował się bieżącą konserwacją agregatów i urządzeń na oddziałach, w których jako podstawowe wykonywane są prace wymienione w wykazie „A” cyt. wyżej rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 07.02.1983 r. Przedsiębiorstwo (...) należało do branży przemysłu metalowego, gdzie produkowano odlewy staliwne i żeliwne. Rodzaj pracy, który wykonywany był podczas produkcji, mieści się w kategorii ujętej w punktach 21-23 działu III tj. odlewnia staliwa, żeliwa. Ubezpieczony zajmował się utrzymaniem sprawności urządzeń odpylających usytuowanych w górnej części hali produkcyjnej. Urządzenia były ściśle związane z zapewnieniem prawidłowego toku produkcji, zatem jego charakter pracy odpowiada regulacji zawartej w dziale XIV poz. 25.

Sąd na podstawie przedstawionych wyżej ustaleń zaliczył cały okres zatrudnienia ubezpieczonego w (...) do tej kategorii.

W tej sytuacji łączny okres zatrudnienia w szczególnych warunkach W. D. na dzień 01.01.1999 r. wyniósł ponad 16 lat.

Inne przesłanki do nabycia prawa do emerytury w wieku obniżonym zawarte w art. 184 ust. 1 i 2 ustawy o FUS i w § 3 i 4 ust. 1 pkt 1 były niesporne.

W tej sytuacji Sąd z mocy art. 477 14 § 2 kpc zmienił zaskarżoną decyzję i przyznał ubezpieczonemu prawo do emerytury od daty złożenia wniosku o to świadczenie.