Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt III Kow.1402/15pr

POSTANOWIENIE

Dnia 27.08.2015r.

Sąd Okręgowy w S. Wydział III Penitencjarny w składzie:

Przewodniczący – Sędzia SO w Słupsku Jan Filipczyk

Protokolant sekretarz sądowy Izabela Tates

przy udziale Prokuratora Prokuratury Rejonowej w S.del. do Prokuratury Okręgowej w S. Dariusza Iwanowicza oraz Zastępcy Kierownika D. Penitencjarnego Aresztu Śledczego w S. - P. G.

po rozpoznaniu na posiedzeniu w Areszcie Śledczym w S. Oddział Zewnętrzny w U. wniosku Dyrektora Aresztu Śledczego w S. w przedmiocie udzielenia skazanemu J. S. s. T. przerwy w odbywaniu kary pozbawienia wolności oraz po wysłuchaniu Prokuratora, który wnosił o uwzględnienie wniosku

na podstawie art. 153§1kkw w zw. z art.150§1 i 2kkw

p o s t a n o w i ł:

1.  udzielić skazanemu J. S. s. T. na okres 3 (trzy) miesięcy przerwy w odbywaniu kary: 10 miesięcy pozbawienia wolności orzeczonej wyrokiem Sądu Rejonowego w W. Wydział Zamiejscowy w P. z dnia 13.01.2004r., sygn. akt IXK 186/03; 11 miesięcy pozbawienia wolności orzeczonej wyrokiem Sądu Rejonowego w W., Wydział Zamiejscowy w P. z dnia 18.05.2015r., sygn. akt IXK 207/15;

2.  zwolnić skazanego od kosztów sądowych i obciążyć nimi Skarb Państwa;

UZASADNIENIE

Dyrektor Aresztu Śledczego w S. wystąpił do Sądu z wnioskiem o udzielenie skazanemu przerwy w odbywaniu kary pozbawienia wolności uzasadniając go stanem zdrowia skazanego.

Z nadesłanej przez Dyrektora opinii lekarskiej o stanie zdrowia skazanego wynika, że stan zdrowia J. S. jest ciężki, w związku z rozpoznanym guzem nowotworowym pęcherza moczowego, tętniakiem aorty brzusznej oraz nadciśnieniem tętniczym.

Zgodnie z art.153§1kkw Sąd penitencjarny udziela przerwy w wykonaniu kary w wypadku określonym w art.150§1kkw. W świetle tych przepisów Sąd udziela przerwy w odbywaniu kary pozbawienia wolności w wypadku choroby psychicznej lub innej ciężkiej choroby uniemożliwiającej wykonywanie tej kary.

Jak wynika z opinii lekarskiej o stanie zdrowia skazanego z dnia 24.08.2015r. rozpoznano u niego guza nowotworowego pęcherza moczowego, tętniaka aorty brzusznej oraz nadciśnienie tętnicze.

Skazany w czasie odbywania kary został poddany badaniu w wyniku którego, poza szybką utratą masy ciała, nie zgłaszał istotnych dolegliwości bólowych, do momentu wystąpienia krwiomoczu, w dniu 9.08.2015r.

Skazany jest przewlekle leczony z powodu nadciśnienia tętniczego. Przyjmuje stosowne leki. W dniu 9.08.2015r. zgłosił nagłe wystąpienie krwiomoczu i ból podbrzusza. Został przetransportowany do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w S., gdzie w wyniku badania stwierdzono tętniaka aorty brzusznej oraz podejrzenie nowotworu pęcherza moczowego. Skazany w dniu 18.08.2015r. miał wykonane badanie- cystoskopię, które potwierdziło powyższe rozpoznanie. Ujawniono u niego guza pęcherza moczowego o średnicy 5mm. Zalecono skazanemu wykonanie zabiegu operacyjnego w Oddziale Urologii. Dodatkowo, skazany ma wyznaczoną wizytę w Poradni Chirurgii Naczyniowej w S., celem kwalifikacji do zabiegu usunięcia tętniaka aorty.

W ocenie lekarza więziennego, skazany nie może być leczony w zakładzie karnym, z uwagi na ciężki stan zdrowia i konieczność pilnego leczenia rozpoznanych schorzeń.

Zważywszy na fakt, że Więzienna Służba Zdrowia nie dysponuje odpowiednim zapleczem medycznym (Oddziałem Urologicznym i Oddziałem Chirurgii Naczyniowej) skazany powinien poddać się wielospecjalistycznej diagnostyce a następnie leczeniu w warunkach powszechnej służby zdrowia. Niewątpliwie, skazany wymaga pilnej opieki medycznej, w warunkach wolnościowej służby zdrowia.

Mając na uwadze, iż stan zdrowia skazanego jest wyjątkowo poważny, a leczenie onkologiczne i chirurgiczne jakiego wymaga nie jest w chwili obecnej możliwe do przeprowadzenia w warunkach więziennej służby zdrowi, należy stwierdzić, że została spełniona przesłanka wynikająca z treści art.150§1 i 2 kkw, dotycząca ciężkiej choroby uniemożliwiającej wykonywanie kary, uzasadniająca udzielenie skazanemu przerwy w odbywaniu kary pozbawienia wolności.

Dlatego też, uznając wniosek Dyrektora Aresztu Śledczego w S. o udzielenie skazanemu J. S. przerwy w karze za zasadny, należało postanowić jak wyżej.

O kosztach postępowania przed Sądem orzeczono na podstawie przepisu art.626§1 kpk w zw. z art.624§1 kpk w zw. z art.1§2kkw.