Pełny tekst orzeczenia

Sygnatura akt I Ns 110/15

POSTANOWIENIE

Dnia 26 listopada 2015r.

Sąd Rejonowy w Kamiennej Górze I Wydział Cywilny w następującym składzie:

Przewodniczący SSR Lidia Orzechowska-Korpikiewicz

Protokolant Dorota Osojca

po rozpoznaniu w dniu 26 listopada 2015r. w Kamiennej Górze

na rozprawie sprawy z wniosku L. K.

przy udziale C. K. i Skarbu Państwa - Starosty (...)

o zasiedzenie

postanawia:

1.  stwierdzić nabycie przez małżonków L. K. i C. K. na prawach wspólności ustawowej małżeńskiej prawa własności części nieruchomości niezabudowanej położonej w W. gmina B., dla której Sąd Rejonowy w Kamiennej Górze IV Wydział Ksiąg Wieczystych prowadzi księgę wieczystą KW (...) w postaci części działki numer (...) oznaczonej na mapie i załączniku numer 2 do opinii biegłego geodety E. M. z 22.07.2015r. kolorem czerwonym i numerem 619/1 o powierzchni 0,0168 ha przez zasiedzenie z dniem 01.10.2005r.,

2.  ustala, że wnioskodawca i uczestnicy ponoszą koszty stosownie do udziału w sprawie.

Sygn. akt I Ns 110/15

UZASADNIENIE

Wnioskodawca L. K. wystąpił z wnioskiem o stwierdzenie nabycia z dniem 1 października 2005r. przez zasiedzenie, do majątku dorobkowego, własności części działki gruntu nr (...) położonej w W., dla której Sąd Rejonowy w Kamiennej Górze prowadzi księgę wieczystą nr (...) należącej do Skarbu Państwa reprezentowanego przez Starostę (...). Wniósł także o zasądzenie od uczestnika- Skarbu Państwa reprezentowanego przez Starostę (...) kosztów postępowania w tym kosztów zastępstwa procesowego.

Uzasadniając swój wniosek wnioskodawca podniósł, że 8 marca 1959 r. na podstawie nieformalnej umowy, wspólnie z żoną C. K. nabyli od L. B. gospodarstwo rolne wraz z zabudowaniami położone w W. obejmujące działki gruntu nr (...). Na mocy ustawy z 25 października 1971 r. o uregulowaniu własności gospodarstw rolnych, aktem własności ziemi z 8 sierpnia 1972 r. stwierdzona została na ich rzecz własność gospodarstwa rolnego. Wnioskodawca podał, że do ich działki nr (...) przylega niezabudowana działka gruntu oznaczona numerem 619 stanowiąca własność Skarbu Państwa. Zdaniem wnioskodawcy, wspólnie z żoną, od chwili nabycia gospodarstwa rolnego, weszli w posiadanie części działki, której stwierdzenia zasiedzenia się domaga. Posiadają te nieruchomość jak właściciele. Do chwili obecnej na działce nr (...) istnieje stary drewniany płot, który wyznacza obszar, jaki znajduje się w faktycznym posiadaniu wnioskodawcy i jego żony. Wnioskodawca podał dalej, że stali się właścicielami przedmiotowej działki 1 października 2005 r. zgodnie z ustawą nowelizującą kodeks cywilny z dnia 28 lipca 1990r. (Dz. U nr 55 poz. 321), która w art. 10 przewidywała odpowiednie okresy dla nabycia przez zasiedzenie nieruchomości państwowych.

Uczestnik postępowania Skarb Państwa - Starosta (...) swoje stanowisko określił w ten sposób, że wniosek wnioskodawcy poddaje rozstrzygnięciu Sądu. Nie kwestionował okoliczności podnoszonych przez wnioskodawcę. Uczestnik wniósł jednak o nie obciążanie go kosztami postępowania z uwagi na to, że nie dał podstaw do wytoczenia niniejszej sprawy.

Uczestnik C. K. nie zajmowała stanowiska w sprawie. Reprezentowana była przez tego samego pełnomocnika co wnioskodawca.

Sąd ustalił następujący stan faktyczny:

Na mocy aktu własności ziemi z 8 sierpnia 1972 r. wydanego na podstawie ustawy z 25 października 1971 r. o uregulowaniu własności gospodarstw rolnych stwierdzona została na rzecz małżonków L. K. i C. K. własność gospodarstwa rolnego położonego w W. o powierzchni 2,06 ha, składającego się z działek (...).

dowód: akt własności ziemi k.5 i wypis księgi wieczystej nr (...) k.6-10.

Sąsiednia nieruchomość składająca się z działki nr (...) stanowi własność Skarbu Państwa. Od 1959 r. małżonkowie K. jak właściciele korzystali z tej części nieruchomości, która przylegała bezpośrednio do ich nieruchomości o powierzchni 0,0168 ha oznaczonej na projekcie podziału działki numerem (...) sporządzonym przez biegłego geodetę E. M..

Dowód: wypis z księgi wieczystej (...), k. 11-26, opinia biegłego geodety E. M. wraz z mapami k.74-77,protokół oględzin k.71.

Sąd zważył co następuje:

Jeśli chodzi o istotne kwestie dotyczące wejścia przez małżonków K. w posiadanie części nieruchomości oznaczonej jako działka nr (...), korzystanie z niej, zakres i obszar użytkowania, to były one niesporne. W czasie oględzin nieruchomości widoczny był brak wyraźnej granicy między nieruchomością wnioskodawcy a nieruchomością Skarbu Państwa jak również to, że część działki nr (...) jest odgrodzona starym płotem, tak jakby przynależała do nieruchomości wnioskodawcy i jego żony.

Biegły geodeta, zgodnie z posiadaniem części działki nr (...) (widocznym w czasie oględzin) dokonał wydzielenia działki, którą oznaczył nr 619/1 i wykreślił na mapie stanowiącej załącznik do opinii. Nikt z uczestników nie kwestionował tej opinii biegłego geodety jak również nie budziła ona zastrzeżeń Sądu co do rzetelności.

Jeśli chodzi o podstawę zasiedzenia, to zgodnie z treścią przepisu art. 172 k.c. nabycie własności nieruchomości w drodze zasiedzenia uzależnione zostało od dwóch podstawowych przesłanek: władania nieruchomością jako posiadacz samoistny oraz upływu ustawowego terminu zasiedzenia. W stosunku do nieruchomości, które były i są własnością Skarbu Państwa, możliwość ich zasiedzenia została wprowadzona przepisami ustawy z 28 lipca 1990r. o zmianie ustawy Kodeks Cywilny (Dz. U. nr 55, poz. 321), przez uchylenie przepisu art. 177 kodeksu cywilnego.

Omawiając poszczególne przesłanki dotyczące nabycia przez małżonków K. własności części działki (...) przez zasiedzenie trzeba stwierdzić, że w świetle przytoczonych niespornych okoliczności i widocznych oznak użytkowania (istnienie szopy, starego ogrodzenia) nie może budzić wątpliwości, że byli oni od 1959r. i są nadal posiadaczami tej części działki. Zasady logiki każą także przyjąć, że posiadanie to miało charakter posiadania samoistnego, tzn. że posiadacze wykonywali faktyczne władztwo nad rzeczą jak właściciel. To wszystko dawało podstawy do stwierdzenia, że małżonkowie C. i L. K. władali przedmiotową nieruchomością jako posiadacze samoistni od 1959r.

Od 1 października 1990r. (data wejścia w życie wymienionej wyżej ustawy) zasiedzenie nieruchomości państwowych jest dopuszczalne bez żadnych ograniczeń. Co do okresu posiadania nieruchomości państwowej przed tą datą, ma zastosowanie art. 10 wskazanej ustawy, pozwalający uwzględnić dotychczasowy stan posiadania, ale nie więcej niż połowę okresu wymaganego do zasiedzenia tj. nie więcej niż 10 lub 15 lat, w zależności od dobrej czy złej wiary posiadacza nieruchomości.

W tych warunkach skoro bieg zasiedzenia nieruchomości państwowej mógł się rozpocząć od 1 października 1990r. a wnioskodawcy posiadali samoistnie nieruchomość w złej wierze od 1959r., to przy wymaganym przez art. 172 k.c. okresie posiadania nieruchomości przez posiadacza w złej wierze - 30 lat, zalicza się dotychczasowy okres posiadania w wymiarze 15 lat. Tak więc, dla wnioskodawcy, termin zasiedzenia przedmiotowej nieruchomości zakończył się, licząc terminy według reguł wynikających z przepisu art. 112 k.c., w dniu 1 października 2005r. Wnioskodawca i jego żona z dniem 2 października 2005r. nabyli przez zasiedzenie przedmiotową część nieruchomości oznaczoną przez biegłego w opinii nr (...) o powierzchni 0,0168 ha. Takie orzeczenie zostało zawarte w punkcie I postanowienia.

O kosztach postępowania orzeczono na podstawie przepisu art. 520 § 1 k.p.c. Interesy wnioskodawcy i uczestników nie były sprzeczne skoro uczestnik Skarb Państwa nie sprzeciwiał się stwierdzeniu zasiedzenia i nie kwestionował okoliczności faktycznych, na które powoływał się wnioskodawca.