Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt IV Ka 570/15

UZASADNIENIE

A. J. został obwiniony o to, że :

I.  w dniu 11 maja 2014 roku o godz. 03:50 w m. (...), gm. K., województwa (...), na drodze publicznej kierując samochodem marki O. (...) o nr rej. (...) uczestniczył w wypadku drogowym i nie udzielił niezwłocznie pomocy ofierze wypadku, R. L. odjeżdżając z miejsca wypadku drogowego,

to jest o wykroczenie z art. 93 § 1 kw

II.  w tym samym miejscu i czasie kierując samochodem marki O. (...) o nr rej. (...) przekroczył dozwoloną prędkość przy ograniczeniu do 90 km/h o około 40 km/h,

to jest o wykroczenie z art. 92a kw

Sąd Rejonowy w Bełchatowie wyrokiem z dnia 30 lipca 2015 roku w sprawie II W 306/15 uznał obwinionego A. J. w miejsce zarzucanych mu czynów za winnego tego, że w dniu 11 maja 2014 roku o godz. 03:50 w m. (...), gm. K., województwa (...), na drodze publicznej kierując samochodem marki O. (...) o nr rej. (...) przekroczył dozwoloną prędkość ograniczoną do 90 km/h, uczestniczył w wypadku drogowym i nie udzielił niezwłocznie pomocy ofierze wypadku, R. L. odjeżdżając z miejsca wypadku drogowego, tj. czynów wyczerpujących dyspozycję art. 93 § 1 kw oraz art. 92a kw i za to na podstawie art. 93 § 1 kw w zw. z art. 9 § 2 kw wymierzył mu karę 1 000 (jeden tysiąc) złotych grzywny.

Na podstawie art. 93 § 2 kw w zw. z art. 29 § 1 - 3 kw orzekł wobec A. J. zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych w strefie ruchu lądowego na okres 1 (jednego) roku; nakładając na obwinionego obowiązek zwrotu dokumentu uprawniającego do prowadzenia pojazdów - prawa jazdy organowi wydającemu (jeżeli dokument ten nie został zatrzymany);

Na podstawie art. 29 § 4 kw na poczet orzeczonego zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych zaliczył obwinionemu okres zatrzymania prawa jazdy od dnia 11 maja 2014 roku do dnia 23 marca 2015 roku oraz na podstawie art. 82 § 3 kpw na poczet orzeczonej kary grzywny zaliczył obwinionemu okres zatrzymania w dniu 11 maja 2014 roku przyjmując, iż jest on równoważny grzywnie w wymiarze 200 (dwustu) złotych.

Nadto wymierzył obwinionemu 100 (sto) złotych opłaty i zasądził od niego na rzecz Skarbu Państwa 100 (sto) złotych tytułem zwrotu poniesionych w sprawie wydatków.

Powyższy wyrok zaskarżył obrońca obwinionego A. J. w zakresie punktu 3 tj. dotyczącego zaliczenia obwinionemu na poczet orzeczonego zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych okresu zatrzymania prawa jazdy od dnia 11 maja 2014 roku do dnia 23 marca 2015 roku na korzyść obwinionego.

Apelacja wywiedziona z podstawy art. 438 pkt 3 kpk w zw. zart 109 § 2 kpw zarzuciła zaskarżonemu wyrokowi błąd w ustaleniach faktycznych mający istotny wpływ na treść rozstrzygnięcia, polegający na nieprawidłowym ustaleniu, że zatrzymanie obwinionemu dokumentu prawa jazdy obejmowało okres od dnia 11 maja 2014 roku do 23 marca 2015 roku, podczas gdy w istocie okres zatrzymania prawa jazdy zakończył się w dniu 3 kwietnia 2015 roku a nie jak wskazano 23 marca 2015 roku.

W konkluzji skarżący wniósł o zmianę zaskarżonego wyroku w punkcie 3 poprzez wskazanie prawidłowego okresu zatrzymania dokumentu prawa jazdy obwinionemu zaliczonego na poczet orzeczonego zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych.

Nadto skarżący złożył wniosek o zwrócenie się przez Sąd Okręgowy w/m do Starostwa Powiatowego w B. o nadesłanie informacji o dacie zwrotu obwinionemu zatrzymanego prawa jazdy.

W toku postepowania odwoławczego załączono do akt sprawy pismo Starostwa Powiatowego w B. z Wydziału Komunikacji i Dróg z dnia 1 października 2015 roku, z którego wynika, iż obwiniony A. J. odebrał zatrzymane prawo jazdy w dniu 3 kwietnia 2015 roku (k 185).

Sad Okręgowy zważył co następuje:

Apelacja obrońcy obwinionego jest zasadna w takim stopniu, że w wyniku jej uwzględnienia nastąpiła zmiana punktu 3 zaskarżonego wyroku poprzez zaliczenie obwinionemu na poczet orzeczonego zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych okresu zatrzymania prawa jazdy od dnia 11 maja 2014 roku do dnia 03 kwietnia 2015 roku. Bowiem z załączonego na etapie postepowania odwoławczego pisma Starostwa Powiatowego w B. – Wydziału Komunikacji i Dróg z dnia 1 października 2015 roku jednoznacznie wynika, że obwiniony A. J. odebrał zatrzymane prawo jazdy dopiero w dniu 3 kwietnia 2013 roku (k. 185)

Zatem nie ulega wątpliwości, że w punkcie 3 zaskarżonego wyroku błędnie określono czas trwania okresu zatrzymania prawa jazdy obwinionemu A. J., który został zaliczony na poczet orzeczonego zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych. Z tych względów Sąd Okręgowy zmienił powyższy punkt 3 zaskarżonego wyroku, określając okres zatrzymania prawa jazdy obwinionemu zgodnie z ustaleniami poczynionymi na etapie postępowania odwoławczego. Natomiast w pozostałej części utrzymał w mocy zaskarżony wyrok, jako zgodny z poczynionymi ustaleniami i prawem.

Z uwagi na to, że do zmiany punktu 3-go zaskarżonego wyroku doszło z przyczyn leżących po stronie Sądu I instancji, Sąd Okręgowy zwolnił obwinionego z opłaty za obie instancje i zwrotu zryczałtowanych wydatków za postępowanie odwoławcze.