Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt XII Ns 1705/15

POSTANOWIENIE

Dnia 19 listopada 2015 r.

Sąd Rejonowy Gdańsk – Południe w Gdańsku Wydział XII Cywilny

w składzie następującym:

Przewodniczący SSR Elżbieta Gąsiorowska

Protokolant Małgorzata Uszpulewicz

po rozpoznaniu na rozprawie

w dniu 05 listopada 2015 r. w G.

sprawy z wniosku M. S.

z udziałem G. S.

o stwierdzenie nabycia spadku po Z. S.

stwierdza, że spadek po Z. S. z domu Ś.

zmarłej dnia 22 listopada 2013 r. w P.

której ostatnim miejscem zwykłego pobytu było J.

na podstawie ustawy nabyli:

G. S.- syn

M. S.- wnuczka

każde z nich po ½ części spadku

Sygn. akt XII Ns 1705/15

UZASADNIENIE

Wnioskodawczyni M. S. wnioskiem z dnia 22 czerwca 2015 roku wystąpiła o stwierdzenie, że spadek po Z. S., zmarłej w dniu 22 listopada 2013 roku. nabyli na podstawie ustawy: wnioskodawczyni M. S. i uczestnik G. S., każde z nich po ½ części spadku.

We wniosku wnioskodawczyni wskazała, że spadkodawczyni Z. S. nie pozostawiła testamentu oraz, że po zmarłej pozostali spadkobiercy ustawowi: M. S.- wnuczka i G. S. – syn.

Sąd ustalił następujący stan faktyczny:

Spadkodawczyni Z. S. urodzona w dniu (...) w P., zmarła w dniu 22 listopada 2013 roku w P.. Ostatnim miejscem zwykłego pobytu spadkodawczyni było J.. W chwili śmierci była wdową. Raz zawierała związek małżeński. Ze związku małżeńskiego miała dwoje dzieci: syna G. S. oraz syna P. S. - który zmarł w dniu 30 września 2003 roku, pozostawiając dwoje dzieci: córkę M. S. oraz syna K. S. – który zmarł 27 lutego 2006 roku bezdzietnie.

Spadkodawczyni nie miała dzieci przysposobionych ani pozamałżeńskich. Sprawa niniejsza jest pierwszą sprawą spadkową po spadkodawczyni. Spadkodawczyni nie pozostawiła testamentu. Wnioskodawczyni o śmierci spadkodawczyni dowiedziała się bezpośrednio po jej śmierci.

dowód: odpis skrócony aktu zgonu Z. S. k. 6, odpis skrócony aktu urodzenia G. S. k. 7, odpis skrócony aktu urodzenia M. S. k. 8, odpis skrócony aktu zgonu K. S. k.33, odpis aktu zgonu P. S. w aktach sprawy IX Ns 79/05 tut. Sądu k.34.,zapewnienie spadkowe wnioskodawczyni protokół z 05.11.2015r k.28 min. 01.08-08.25.

Sąd zważył, co następuje:

Sąd ustalając stan faktyczny w niniejszej sprawie oparł się na zapewnieniu spadkowym wnioskodawczyni M. S. oraz dokumentach urzędowych w postaci skróconych odpisów aktów stanu cywilnego.

Dokumenty urzędowe w postaci skróconych opisów aktów stanu cywilnego nie budziły wątpliwości Sądu, co do swojej autentyczności i rzetelności. Zostały one bowiem sporządzone w przepisanej formie przez upoważnione do tego organy państwowe, a nadto ich autentyczność nie była w toku postępowania kwestionowana.

Stosownie do dyspozycji przepisu art. 671 k.p.c. Sąd odebrał od wnioskodawczyni M. S. zapewnienie spadkowe. Służyło ono ustaleniu kręgu spadkobierców ustawowych po spadkodawczyni Z. S., a także ustaleniu kwestii kiedy spadkobiercy dowiedzieli się o otwarciu spadku, czy składali oświadczenia spadkowe i czy spadkodawczyni sporządziła testament. Sąd uznał zapewnienie spadkowe złożone przez wnioskodawczynię za w pełni wiarygodne i w oparciu o nie dokonał ustaleń faktycznych w niniejszej sprawie.

Sąd dokonał oceny wiarygodności i mocy dowodów zgodnie z art. 233 § 1 k.p.c., to jest według własnego przekonania na podstawie wszechstronnego rozważenia zebranego materiału.

Stosownie do treści art. 924 k.c. spadek otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy. Spadkobierca zaś nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku (art. 925 k.c.). Sąd na wniosek osoby mającej w tym interes stwierdza nabycie spadku przez spadkobiercę (art. 1025 § 1 k.c.). Zgodnie z art. 670 k.p.c. Sąd spadku bada z urzędu, kto jest spadkobiercą oraz czy spadkodawca pozostawił testament, a jeżeli testament zostanie złożony, sąd dokona jego otwarcia i ogłoszenia. Z kolei zgodnie z treścią art. 677 k.p.c. sąd stwierdzi nabycie spadku przez spadkobierców, chociażby były nimi inne osoby niż te, które wskazali uczestnicy. W postanowieniu o stwierdzeniu nabycia spadku sąd wymienia spadkodawcę oraz wszystkich spadkobierców, którym spadek przypadł, jak również wysokość ich udziałów.

Zgodnie z treścią art. 926 § 1 i 2 k.c., powołanie do spadku wynika z ustawy albo z testamentu przy czym dziedziczenie ustawowe co do całości spadku następuje wtedy, gdy spadkodawca nie powołał spadkobiercy albo gdy żadna z osób, które powołał nie chce lub nie może być spadkobiercą.

W niniejszej sprawie okolicznością bezsporną było, iż nabycie spadku po zmarłej Z. S. nastąpić powinno w drodze dziedziczenia ustawowego, gdyż spadkodawczyni nie pozostawiła testamentu. Również krąg spadkobierców zmarłej nie budził wątpliwości.

Zgodnie z unormowaniem zawartym w art. 931 § 1 k.c. w pierwszej kolejności powołane są z ustawy do spadku dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek; dziedziczą oni w częściach równych. Jednakże część przypadająca małżonkowi nie może być mniejsza niż jedna czwarta całości spadku. Zaś zgodnie z § 2 k.c. niniejszego artykułu jeżeli dziecko spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada jego dzieciom w częściach równych.

Z. S. nie sporządziła testamentu, w chwili śmierci była wdową. Spadkodawczyni ze związku małżeńskiego miała dwoje dzieci: syna G. S. oraz syna P. S. – który zmarł przed spadkodawczynią pozostawiając dwoje dzieci: córkę M. S. oraz syna K. S. – który również zmarł przed spadkodawczynią bezdzietnie. W chwili otwarcia spadku po Z. S. przy życiu pozostawali: syn G. S. oraz wnuczka M. S.. Zatem jako spadkobiercy należący do tzw. pierwszej grupy spadkobierców ustawowych, dziedziczą oni w częściach równych, czyli każdy z nich w części wynoszącej ½ całości spadku.

Zgodnie z art. 1012 kc spadkobierca może bądź przyjąć spadek bez ograniczenia odpowiedzialności za długi (przyjęcie proste), bądź przyjąć spadek z ograniczeniem tej odpowiedzialności (przyjęcie z dobrodziejstwem inwentarza), bądź też spadek odrzucić. Uczestnicy postępowania M. S. oraz G. S. nie złożyli żadnych oświadczeń dotyczących przyjęcia bądź odrzucenia spadku. W takiej sytuacji zgodnie z art. 1015 § 2 zd. 1 kc w brzmieniu obowiązującym do 18.10.2015 r. brak oświadczenia spadkobiercy w powyższym terminie jest jednoznaczny z prostym przyjęciem spadku.

Powyższe oznacza, że spadek po Z. S. zmarłej dnia 22 listopada 2013 roku w P., której ostatnim miejscem zwykłego pobytu było J., przypada w całości na podstawie ustawy G. S. – synowi i M. S.- wnuczce po połowie.

Mając na uwadze powyższe na mocy art. 924 k.c., art. 926 k.c, art. 931 k.c., art. 1012 kc, Sąd orzekł jak w postanowieniu.