Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt III Ca 1443/15

UZASADNIENIE

Zaskarżonym postanowieniem z dnia 20 kwietnia 2015 roku Sąd Rejonowy dla Łodzi – Śródmieścia w Łodzi stwierdził, że spadek po E. J. z domu K., córce B. i Z., zmarłej w dniu 19 marca 2009 roku w Ł., ostatnio stale zamieszkałej w Ł., na podstawie ustawy nabył syn M. J. ( syn K. i E.) w całości, a także orzekł o kosztach postępowania.

Powyższe orzeczenie Sąd Rejonowy oparł na ustaleniach, z których najistotniejsze przedstawiają się następująco:

E. J. z domu K. zmarła w dniu 19 marca 2009 roku w Ł., gdzie ostatnio stale zamieszkiwała. W dacie śmierci była wdową, pozostawiła dwoje dzieci, tj. syna P. J., urodzonego w dniu (...), oraz M. J., urodzonego w dniu (...). Innych dzieci własnych ani przysposobionych nie posiadała. P. J. posiada dwoje dzieci, tj. H. J., urodzonego w dniu (...) oraz Ł. J., urodzoną w dniu (...). Spadkodawczyni nie sporządziła testamentu. M. J. dowiedział się o śmierci matki w dniu jej śmierci.

W dniu 7 maja 2012 roku P. J. złożył przed Sądem oświadczenie o odrzuceniu spadku przypadającego mu z mocy ustawy po matce E. J..

W dniu 16 marca 2015 roku P. J. działając w imieniu syna H. J. spadek po E. J. przypadający małoletniemu z mocy ustawy odrzucił.

Apelację od powyższego postanowienia wywiódł uczestnik postępowania M. J., wnosząc o jego zmianę i przywrócenie terminu 6 miesięcy na zrzeczenie się spadku.

W odpowiedzi na apelację wnioskodawca wniósł o jej oddalenie i zasądzenie od uczestnika na rzecz wnioskodawcy kosztów postępowania apelacyjnego, w tym kosztów zastępstwa procesowego według norm przepisanych.

Sąd Okręgowy zważył, co następuje:

Apelacja jest niezasadna.

Ustalenia faktyczne, jak również ocena prawna przedstawiona w uzasadnieniu zaskarżonego orzeczenia przez Sąd Rejonowy, znajdują pełną akceptację Sądu Okręgowego.

Sąd I instancji dokonał bowiem prawidłowej oceny zgromadzonego w sprawie materiału dowodowego i w oparciu poczynione na tej podstawie ustalenia z uwzględnieniem obowiązujących przepisów prawa materialnego słusznie wywiódł, że spadek po zmarłej spadkodawczyni z mocy ustawy nabył uczestnik postępowania M. J.. Nie budzi żadnych zastrzeżeń konkluzja Sądu Rejonowego, że wobec powzięcia przez skarżącego wiedzy o śmierci matki w dniu 19 marca 2009 roku, sześciomiesięczny termin do złożenia oświadczenia o odrzuceniu spadku po matce dla uczestnika postępowania już upłynął. Stosownie zaś do treści art. 1015 § 2 k.c. brak oświadczenia spadkobiercy w powyższym terminie jest jednoznaczny z prostym przyjęciem spadku. Podzielić należy również wyrażone w uzasadnieniu zaskarżonego postanowienia zapatrywanie, że drugi z potencjalnych spadkobierców ustawowych uczestnik postępowania P. J. złożył skuteczne oświadczenie o uchyleniu się od skutków prawnych nie zachowania terminu do odrzuceniu spadku i następnie spadek po matce odrzucił Sąd Rejonowy, co w konsekwencji skutkuje uznaniem, że uczestnik ten został wyłączony od dziedziczenia, tak jakby nie dożyły otwarcia spadku. Podobnie należy sytuację małoletniego wnuka spadkodawczyni H. J., w imieniu którego oświadczenie o woli odrzucenia spadku zostało złożone przez P. J. na rozprawie w dniu 25 listopada 2013 roku zachowaniem ustawowego terminu.

Na marginesie należy podkreślić, że skarżący nie wysuwa w apelacji jakichkolwiek merytorycznych zarzutów pod adresem zaskarżonego orzeczenia, które mogłyby prowadziły do podważenia podstawy faktycznej i prawnej rozstrzygnięcia. W szczególności podstawą skutecznego zarzutu apelacyjnego w sprawie o stwierdzenie nabycia spadku nie może stanowić zawarty w treści środka zaskarżenia wniosku „o przywrócenie terminu 6 miesięcy na zrzeczenie się spadku”. Zachodzi w tym miejscu potrzeba wyjaśnienia, że dla skutecznego złożenia wniosku o uchylenie się od skutków prawnych niezłożenia pod wpływem błędu oświadczenia w przedmiocie przyjęcia bądź odrzucenia spadku ustawa wymaga powołania się przez składającego taki wniosek na błąd, pod wpływem którego nie złożył żadnego oświadczenia z jednoczesnym oświadczeniem o przyjęciu lub odrzuceniu spadku. Sformułowany na wysokim stopniu ogólności wniosek skarżącego „o przywrócenie terminu 6 miesięcy na zrzeczenie się spadku” nie spełnia żadnego z tych warunków, co uniemożliwia jego merytoryczną ocenę.

Mając powyższe na uwadze Sąd Okręgowy uznał, iż apelacja nie zawiera uzasadnionych zarzutów mogących podważyć stanowisko Sądu Rejonowego, a tym samym jako bezzasadna podlega oddaleniu na podstawie art. 385 k.p.c.