Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt VI GC 421/15/3

POSTANOWIENIE

Dnia 5 stycznia 2016 r.

Sąd Rejonowy w Tychach Wydział VI Gospodarczy

w składzie następującym:

Przewodniczący: SSR Jolanta Brzęk

Protokolant: st. sekr. sądowy Aleksandra Nyga

po rozpoznaniu w dniu 5 stycznia 2016 r. w Tychach

na rozprawie

sprawy z powództwa: T. W.

przeciwko: K. P.

o zapłatę

postanawia:

zawiesić postepowanie w sprawie (na postawie art. 177 par. 1 pkt 5).

SSR Jolanta Brzęk.

Sygnatura akt VI GC 421/15/3

UZASADNIENIE

Pozwem z dnia 9 grudnia 2014 r. pełnomocnik powoda radca prawny J. G. wniósł o zasądzenie od pozwanego K. P. (P.) kwot : 5 065,79 zł z odsetkami ustawowymi od dnia 29 sierpnia 2013 r. oraz 5 003,64 zł z odsetkami od dnia 21 września 2013 r. Do pozwu dołączył dwie faktury oraz przedsądowe wezwanie do zapłaty. Z uzasadnienia pozwu wynika, że strony łączyła umowa najmu z dnia 01.04.2013 r.

W sprzeciwie od nakazu zapłaty pozwany podniósł, że co prawda łączyła strony umowa najmu oraz, że zaksięgował faktury, ale podniósł, że ustalili ustnie, że będą za te faktury rozliczać się poprzez wykaszanie i utrzymywanie terenów zielonych należących do powoda. Podniósł również, że regulował swoje zobowiązania na bieżąco oraz, że powód dysponuje dowodami KP na tę okoliczność.

W dniu 5 stycznia 2016 r. odbyła się rozprawa, na którą nie przyszła żadna ze stron oraz w pozwie pełnomocnik powoda, nie zawarł wniosku o rozpoznanie sprawy również pod nieobecność przedstawiciela powoda.

Zgodnie z treścią art. 187 § 1 k.p.c. pozew powinien czynić zadość warunkom pisma procesowego, a nadto zawierać : dokładnie określone żądanie, a w sprawach o prawa majątkowe także oznaczenie wartości przedmiotu sporu, chyba że przedmiotem sprawy jest oznaczona kwota pieniężna; przytoczenie okoliczności faktycznych uzasadniających żądanie, a w miarę potrzeby uzasadniających również właściwość sądu; informację, czy strony podjęły próbę mediacji lub innego pozasądowego sposobu rozwiązania sporu, a w przypadku gdy takich prób nie podjęto, wyjaśnienie przyczyn ich niepodjęcia.

Paragraf drugi tego przepisu mówi, że pozew może zawierać wnioski o zabezpieczenie powództwa, nadanie wyrokowi rygoru natychmiastowej wykonalności i przeprowadzenie rozprawy w nieobecności powoda oraz wnioski służące do przygotowania rozprawy.

Z treści § 1 pkt 5 art. 177 k.p.c. wynika, że Sąd może zawiesić postępowanie z urzędu w razie niestawiennictwa obu stron na rozprawie, jeżeli ustawa nie stanowi inaczej, oraz w razie niestawiennictwa powoda, gdy powód nie żądał rozpoznania sprawy w jego nieobecności, a pozwany nie zgłosił wniosku o rozpoznanie sprawy.

Z akt nie wynika, że powód wniósł o rozpoznanie sprawy pod jego nieobecność, pozwany również nie złożył wniosku o rozpoznanie sprawy.

Mając powyższe na względzie oraz ponieważ przedstawiciel powoda nie stawił się na rozprawę, Sąd zawiesił postępowanie na podstawie art. 177 par. 1 pkt 5 k.p.c. Na marginesie zauważyć należy, że powód wobec zaprzeczenia roszczeniu pozwu oraz twierdzenia, że strony miały inne ustne ustalenia, nie dołączył umowy pisemnej oraz nie zaprzeczył temu twierdzeniu.

SSR Jolanta Brzęk