Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt III Kow.1654/15pr

POSTANOWIENIE

Dnia 26.11.2015r.

Sąd Okręgowy wS.Wydział III Penitencjarny w składzie:

Przewodniczący Sędzia SO w S.Jan Filipczyk

Protokolant sekr. sądowy Daria Staroń

przy udziale Prokuratora Prokuratury Okręgowej w S. Ireny Wojcieszak oraz Zastępcy Dyrektora Aresztu Śledczego w S. K. K.

po rozpoznaniu na posiedzeniu w Areszcie Śledczym w S. - Oddział Zewnętrzny w U. wniosku skazanego o udzielenie mu przerwy w odbywaniu kary pozbawienia wolności oraz po wysłuchaniu Prokuratora, który wnosił o nie uwzględnienie wniosku

na podstawie art.153§2 kkw

p o s t a n o w i ł:

1.  odmówić skazanemu M. Ł. s. S. udzielenia przerwy w odbywaniu kar: 3 lat pozbawienia wolności orzeczonej wyrokiem Sądu Rejonowego w S. z dnia 24.03.2015r., sygn. akt II K 681/14 PKT II pkt wł. II; 2 lat i 2 miesięcy pozbawienia wolności orzeczonej wyrokiem Sądu Rejonowego w S. z dnia 24.03.2015r., sygn. akt II K 681/14 PKT I pkt wł. I;

2.  zwolnić skazanego od kosztów sądowych i obciążyć nimi Skarb Państwa.

UZASADNIENIE

Skazany M. Ł. złożył wniosek o udzielenie przerwy w odbywaniu kary pozbawienia wolności, wskazując na zły stan zdrowia dziadka i zamiar udzielenia mu osobistej pomocy w codziennych sprawach.

Wniosek nie jest zasadny.

Jak wynika z wywiadu środowiskowego kuratora sądowego z dnia 9.11.2015r., dziadek skazanego M. K. mieszka w D. przy ulicy (...). Wspólnie z żoną G. K. zajmują lokal w którym warunki socjalno-bytowe umożliwiają im prawidłowe funkcjonowanie.

Ustalono, że M. K. skarży się na dolegliwości bólowe płuc. Z tego powodu korzysta z porad lekarza specjalisty pulmonologa w S.. Nadto, przyjmuje na stałe zalecone leki. W przeszłości miewał również silne ataki kaszlu, które w konsekwencji doprowadzały do utraty przytomności. Obecnie, w wyniku stosowania leków wziewnych, stan zdrowia dziadka skazanego uległ poprawie.

Schorzenie na jakie cierpi M. K. nie jest jednak na tyle poważne by uniemożliwiało mu w miarę normalne funkcjonowanie, w tym prowadzenie gospodarstwa domowego. Obecnie, dziadek skazanego radzi sobie w codziennych sprawach i stara się na bieżąco zaspokajać niezbędne potrzeby materialno-bytowe.

Sytuacja życiowa dziadka skazanego także jest stabilna. Mimo podeszłego wieku, w dalszym ciągu prowadzi własny zakład mechaniczny w S., z którego osiąga dochód. Zauważyć trzeba, że prowadzi on wspólne gospodarstwo domowe z żoną, która w każdej chwili może udzielić mu niezbędnej pomocy w wykonywaniu codziennych czynności. Tym niemniej, jak ustaliła kurator dziadkowie skazanego radzą sobie samodzielnie i są w stanie na dzień dzisiejszy funkcjonować bez pomocy rodziny. A zatem, pobyt skazanego na wolności by zapewnić osobistą opiekę dziadkowi, nie jest w celowy.

W tej sytuacji, okoliczności podniesione przez skazanego we wniosku z dnia 5.10.2015r. nie można uznać za ważne względy rodzinne, które przemawiałby za udzieleniem mu przerwy w odbywaniu kary.

Przerwa w odbywaniu kary pozbawienia wolności ma charakter celowy, a rozważając zasadność jej udzielenia Sąd powinien mieć na uwadze fakt, czy skazany wykorzysta przerwę zgodnie z jej przeznaczeniem. Ustalono, że skazany przed osadzeniem w zakładzie karnym zachowywał się nagannie. Zażywał środki odurzających i dopalacze. Niepoprawnie funkcjonował w relacjach z rodzicami, nie interesując się losem najbliższych i często ich okłamując. Zdaniem Sądu, taka postawa skazanego nie daje gwarancji, że na wolności będzie on funkcjonował właściwie, a w szczególności nie wejdzie ponownie w konflikt z prawem. W tej sytuacji, deklaracje skazanego o chęci udzielenia choremu dziadkowi osobistej pomocy, w świetle powyższych okoliczności, uznać należy, jako gołosłowne.

Biorąc powyższe okoliczności pod uwagę stwierdzić należy, że nie zostały spełnione przesłanki określone w art.153§2kkw, które uzasadniałyby udzielenie skazanemu przerwy w odbywaniu kary pozbawienia wolności.

Z tego też względu, uznając wniosek skazanego o udzielenie przerwy w karze za niezasadny, postanowiono jak wyżej.

O kosztach postępowania przed Sądem orzeczono na podstawie przepisu art.626§1 kpk w zw. z art.624§1 kpk w zw. z art.1§2kkw.