Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt III Ca 1353/15

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 6 listopada 2015 r.

Sąd Okręgowy w Gliwicach III Wydział Cywilny Odwoławczy w składzie:

Przewodniczący - SSO Tomasz Tatarczyk

po rozpoznaniu w dniu 6 listopada 2015 r. w Gliwicach na posiedzeniu niejawnym

sprawy z powództwa(...) Niestandaryzowanego Sekurytyzacyjnego Funduszu Inwestycyjnego Zamkniętego w K.

przeciwko M. J.

o zapłatę

na skutek apelacji powoda

od wyroku Sądu Rejonowego w Gliwicach

z dnia 23 marca 2015 r., sygn. akt II C 2236/14

oddala apelację.

SSO T. Tatarczyk

Sygn. akt III Ca 1353/15

UZASADNIENIE

Wyrokiem z 23 marca 2015 r. Sąd Rejonowy oddalił powództwo, którym powód dochodził zapłaty przez pozwaną kwoty 609,10 zł z tytułu umowy o świadczenie usług telekomunikacyjnych z ustawowymi odsetkami i kosztami procesu.

W apelacji powód w oparciu o zarzuty rażącego naruszenia prawa procesowego – art. 233 § 1 k.p.c. i art. 232 k.p.c. w związku z art. 227 k.p.c. i art. 6 k.c., rażącego naruszenia prawa materialnego – art. 509 w związku z art. 65 § 2 k.c. oraz art. 57 ust. 6 ustawy z 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne domagał się zmiany wyroku przez uwzględnienie powództwa, zasądzenia od pozwanej kosztów postępowania w obu instancjach, ewentualnie uchylenia wyroku i przekazania sprawy Sądowi Rejonowemu do ponownego rozpoznania.

Pozwana wniosła o oddalenie apelacji.

Sąd Okręgowy zważył, co następuje :

Zarzuty apelacji w pierwszej kolejności dotyczą stwierdzenia Sądu Rejonowego, że powód nie wykazał przejścia na swoją rzecz wierzytelności z umowy o świadczenie usług telekomunikacyjnych, zawartej przez pozwaną z (...) SA w W..

To stwierdzenie Sądu Rejonowego jest wadliwe.

Powód przedstawił umowę sprzedaży wierzytelności, wyciąg z listy dłużników stanowiący załącznik do umowy cesji, dokumentacje umowy abonenckiej wiążącej pozwaną z (...) SA w W..

Umowa cesji nie wymienia wierzytelności będących jej przedmiotem lecz odsyła do załącznika.

Wyciąg z załącznika złożył powód w postaci wydruku z płyty CD nieopatrzonego podpisami, co zrodziło wątpliwości Sądu Rejonowego odnośnie powiązania tego wydruku z umową przelewu.

Pozwana nie kwestionowała tego, że umową cesji zawartą przez powoda z (...) SA w W. objęta została wierzytelność, której dotyczy pozew.

W rezultacie powód nie miał potrzeby dowodzenia za pomocą innych dowodów faktu nabycia wierzytelności wobec pozwanej a z faktu posiadania przez niego dokumentacji umowy abonenckiej zawartej przez pozwaną z (...) SA w W. można było wyprowadzić w oparciu o art. 231 k.p.c. wniosek, że cesja objęła tę wierzytelność i przedstawiony wydruk odwzorowuje treść załącznika umowy.

Apelacja nie mogła odnieść skutku bowiem powództwo nie zasługiwało na uwzględnienie, pozwana zaś podważyła fakt istnienia wierzytelności, a jej zarzutów powód w żaden sposób nie odparł.

Stosownie do art. 187 § 1 pkt 2 k.p.c. jest rzeczą powoda wskazanie w pozwie okoliczności faktycznych, które skonkretyzują roszczenia.

Nie należy do sądu orzekającego uzupełnienie przywołanego w powództwie stanu faktycznego przez odwołanie się do treści załączonych do pozwu dokumentów bądź oświadczeń drugiej strony.

Tymczasem w rozpoznawanej sprawie jedynie taki zabieg mógłby pozwolić na skonstruowanie podstawy faktycznej powództwa, która w pozwie, wbrew wymogom powołanego przepisu, nie została dokładnie przytoczona.

Nie przytoczył powód na uzasadnienie żądania pozwu okoliczności, domniemanych z treści noty obciążeniowej, mianowicie że pozwana rozwiązała umowę w okresie podstawowym i z tego tytułu została obciążona karą umowną i dalej, jak tylko należy domniemywać, obowiązana była uiszczać opłatę abonamentową w okresie wypowiedzenia umowy.

Powołano w pozwie ogólnie, że pozwana nie wywiązała się z umowy, zaprzestała uiszczać opłaty a nadto, wbrew temu co wynika z noty obciążeniowej, że świadczenie usług (...) zawiesił obciążając pozwaną karą umowną.

Nie odniósł się powód do treści sprzeciwu, w którym pozwana wywiodła, że zgodnie z zapowiedzią sprzed zawarcia umowy, przyjętą do wiadomości przez kontrahenta, umowę rozwiązała w związku ze zmianą miejsca zamieszkania i brakiem zgody administratora na zamontowanie instalacji antenowej w budynku, do którego się przeprowadziła. Jak wskazała dalej pozwana, jej oświadczenie o rezygnacji z umowy w trybie natychmiastowym zostało bez zastrzeżeń przyjęte przez (...) P.. W przekonaniu, że kontrahent wyraził zgodę na rozwiązanie umowy w trybie natychmiastowym bez obciążeń finansowych utwierdził następnie pozwaną fakt niezgłoszenia przez kontrahenta w okresie kilkumiesięcznym roszczeń oraz treść odpowiedzi usługodawcy na pismo rozwiązujące umowę, w której mowa jest wyłącznie o obowiązku zwrotu dekodera, względnie zapłaty kary umownej w przypadku braku możliwości dokonania zwrotu albo odesłania sprzętu niekompletnego bądź uszkodzonego.

Argumentacja pozwanej zmierzała do wykazania, że (...) SA w W., wobec deklaracji swojego przedstawiciela sprzed zawarcia umowy, zgodził się na nieodpłatne rozwiązanie umowy w trybie natychmiastowym.

Powód okolicznościom przytoczonym przez pozwaną nie zaprzeczył i do jej argumentacji w ogóle się nie odniósł.

W świetle tych okoliczności przyjąć należało, że rozwiązanie umowy nastąpiło w rybie natychmiastowym, zbywcy nie przysługiwała wobec pozwanej wierzytelność która stała się przedmiotem cesji.

Zaskarżone rozstrzygnięcie ostatecznie odpowiada przeto prawu i wbrew zarzutom apelacji nie narusza art. 57 ust. 6 ustawy z 16 lipca 2004 r.

Dlatego orzec należało jak w sentencji wyroku na podstawie art. 385 k.p.c.

SSO T. Tatarczyk