Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt V U 951/15

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 19 stycznia 2016 r.

Sąd Okręgowy - Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Legnicy

w składzie:

Przewodniczący: SSO Adrianna Mongiałło

Protokolant: Ewelina Cyrkot

po rozpoznaniu w dniu 19 stycznia 2016 r. w Legnicy

sprawy z wniosku W. G.

przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddział w L.

o wyrównanie emerytury

na skutek odwołania W. G.

od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w L.

z dnia 29 lipca 2015 r. i z dnia 04 sierpnia 2015 r.

znak (...)

oddala odwołanie.

Sygn. akt V U 951/15

UZASADNIENIE

Decyzją z 29 lipca 2015r., znak: (...), Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w L. - w wykonaniu wyroku sądu z 27 maja 2015r. - przyznał wnioskodawcy W. G. prawo do emerytury od 2 maja 2014r., tj. od daty określonej w wyroku. Jednocześnie tą samą decyzją ZUS zawiesił wypłatę emerytury, z uwagi na kontynuowanie przez ubezpieczonego zatrudnienia oraz pouczył go, że w celu podjęcia wypłaty emerytury należy przedłożyć w oddziale ZUS świadectwo pracy lub zaświadczenie potwierdzające fakt rozwiązania stosunku pracy z każdym pracodawcą, na rzecz którego praca ta była wykonywana bezpośrednio przed dniem nabycia prawa do emerytury oraz wniosek o podjęcie wypłaty emerytury.

Decyzją z 4 sierpnia 2015r., znak: (...), organ rentowy ustalił wysokość emerytury przyznanej wnioskodawcy i podjął jej wypłatę od 1 lipca 2015r. tj. od miesiąca, w którym zgłoszono wniosek.

Odwołanie od powyższych decyzji złożył ubezpieczony, wnosząc o wypłatę zaległych świadczeń za okres od czerwca 2014r. do czerwca 2015r. Wskazał, iż decyzja z 29 lipca 2015r. przyznaje mu wprawdzie emeryturę od 2 maja 2014r., tj. od daty określonej wyrokiem sądu, jednakże zawiesza jej wypłatę z powodu kontynuowania przez niego zatrudnienia. On jednak był zatrudniony tylko do 31 maja 2014r., a od czerwca 2014r. do czerwca 2015r. pobierał zasiłek dla bezrobotnych. Natomiast decyzja z 4 sierpnia 2015r. przyznaje mu emeryturę od 1 lipca 2015r., tj. od dnia, w którym zgłoszono wniosek, podczas gdy on wniosek taki złożył w kwietniu 2014r. Sąd zaś ustalił jego prawo do emerytury od 2 maja 2014r., a zatem - w ocenie odwołującego - świadczenie to powinno być mu wypłacone licząc od czerwca 2014r. wraz z ustawowymi odsetkami.

W odpowiedzi na odwołanie organ rentowy wniósł o jego oddalenie. Podniósł, iż ubezpieczony we wniosku o emeryturę z 29 kwietnia 2014r. wskazał w sposób jednoznaczny, że nadal pozostaje w zatrudnieniu, a rozwiązanie stosunku pracy nastąpi po otrzymaniu decyzji z ZUS o przyznaniu emerytury. Emerytura przyznana została ubezpieczonemu decyzją z 29 lipca 2015r. - od dnia 2 maja 2014 r., ale z uwagi na wiedzę organu rentowego o kontynuowaniu przez ubezpieczonego zatrudnienia jej wypłata została zawieszona do czasu przedłożenia w oddziale ZUS świadectwa pracy lub zaświadczenia potwierdzającego fakt rozwiązania stosunku pracy z każdym pracodawcą na rzecz którego praca była wykonywana bezpośrednio przed dniem nabycia prawa do emerytury oraz wniosku o podjęcie wypłaty emerytury. Świadectwo pracy wraz z oświadczeniem o osiąganiu przychodu wnioskodawca złożył dopiero 20 lipca 2015r., a zatem od tego miesiąca - zgodnie z art. 129 ustawy o emeryturach i rentach z FUS - można było podjąć wypłatę świadczenia.

Sąd ustalił następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca W. G. 29 kwietnia 2014r. złożył wniosek o emeryturę. We wniosku wskazał, że pozostaje w zatrudnieniu, a rozwiązanie stosunku pracy nastąpi po otrzymaniu decyzji z ZUS o przyznaniu emerytury.

Decyzją z 21 maja 2014r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w L. odmówił ubezpieczonemu prawa do emerytury.

W następstwie odwołania ubezpieczonego Sąd Okręgowy Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Legnicy wyrokiem z 27 maja 2015r. zmienił zaskarżoną decyzję organu rentowego w ten sposób, że przyznał ubezpieczonemu prawo do emerytury od dnia 2 maja 2014r.

Zarówno w trakcie postępowania przed sądem ani po wydaniu ww. wyroku ubezpieczony nie składał w organie rentowym świadectwa pracy potwierdzającego zakończenie zatrudnienia ani wniosku o podjęcie wypłaty świadczenia bezpośrednio po dniu ustania stosunku pracy.

W następstwie zapytania ZUS wnioskodawca 7 lipca 2015r. złożył oświadczenie w którym wskazał, że pracował do 31 maja 2014r., a od 16 czerwca 20014r. był zarejestrowany w Urzędzie Pracy i pobierał zasiłek dla bezrobotnych. Do ww. oświadczenia wnioskodawca nie przedłożył świadectwa pracy od byłego pracodawcy ani nie wniósł o podjęcie wypłaty emerytury.

Decyzją z 29 lipca 2015r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w L., wykonując wyrok Sądu Okręgowego w Legnicy z 27 maja 2015r., przyznał wnioskodawcy emeryturę od 2 maja 2014r., tj. od daty określonej w wyroku. Jednocześnie zawiesił wypłatę emerytury pouczając ubezpieczonego, że w celu podjęcia wypłaty świadczenia należy przedłożyć w oddziale ZUS świadectwo pracy lub zaświadczenie potwierdzające fakt rozwiązania stosunku pracy z każdym pracodawcą, na rzecz którego praca ta była wykonywana bezpośrednio przed dniem nabycia prawa do emerytury oraz wniosek o podjęcie wypłaty emerytury.

W dniu 20 lipca 2014r. ubezpieczony złożył w ZUS oświadczenie o osiąganiu dochodu (druk ZUS Rw-73), do którego dołączył świadectwo pracy z firmy (...) s.c. w P..

Decyzją z 4 sierpnia 2015r. organ rentowy ustalił wysokość emerytury wnioskodawcy i podjął jej wypłatę od 1 lipca 2015r. tj. od miesiąca, w którym zgłoszono wniosek.

bezsporne, nadto: akta ubezpieczeniowe ZUS.

Sąd zważył, co następuje:

Odwołanie jest niezasadne.

W przedmiotowej sprawie istota sporu sprowadzała się do ustalenia, czy organ rentowy prawidłowo podjął wypłatę emerytury należnej ubezpieczonemu dopiero od
1 lipca 2015r. i czy w związku z tym ubezpieczonemu służy prawo wyrównania świadczenia za okres od czerwca 2014r. do czerwca 2015r.

Zgodnie z treścią art. 100 ust. 1 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (t. jedn.: Dz.U. z 2015 r., poz. 748 z późn. zm.), prawo do świadczeń określonych w ustawie powstaje z dniem spełnienia wszystkich warunków wymaganych do nabycia tego prawa, z zastrzeżeniem ust. 2. Jeżeli ubezpieczony pobiera zasiłek chorobowy, świadczenie rehabilitacyjne lub wynagrodzenie za czas niezdolności do pracy wypłacane na podstawie przepisów Kodeksu pracy, prawo do emerytury, renty z tytułu niezdolności do pracy lub renty szkoleniowej powstaje z dniem zaprzestania pobierania tego zasiłku, świadczenia lub wynagrodzenia (ust. 2). Przepis ust. 2 nie ma zastosowania do emerytury, o której mowa w dziale II rozdział 1 (ust. 3).

Od określonego w powyższym przepisie „nabycia prawa do świadczenia” odróżnić należy „uzyskanie świadczeń wynikających z tego prawa”. Na takie rozróżnienie pojęć wyraźnie wskazał Sąd Najwyższy w wyroku z 22 listopada 2006r. (sygn. akt III UK 95/06). Sąd ten podkreślił samodzielny charakter tych instytucji jako regulowanych odrębnymi przepisami, mającymi różne znaczenie w obrocie prawnym. Wskazał, iż o nabyciu prawa do świadczeń z ubezpieczenia społecznego stanowi art. 100 powołanej wyżej ustawy, przewidujący powstanie prawa do świadczeń z dniem spełnienia wszystkich warunków wymaganych do nabycia tego prawa, natomiast o wypłacie - art. 129 ust. 1 ustawy, nakazujący wypłacanie świadczenia od dnia powstania prawa, nie wcześniej jednak niż od miesiąca, w którym zgłoszono wniosek lub wydano decyzję z urzędu. Wynika stąd w sposób niebudzący wątpliwości, że istnienia prawa do świadczeń, wiążącego się ze spełnieniem warunków jego nabycia, nie można utożsamiać z przyznaniem świadczenia.

W przedmiotowej sprawie ZUS początkowo odmówił ubezpieczonemu prawa do emerytury. Dopiero w następstwie odwołania od decyzji z 21 maja 2014r. Sąd Okręgowy w Legnicy wyrokiem z 27 maja 2015r. przyznał wnioskodawcy prawo do emerytury od dnia 2 maja 2014r. W tym dniu bowiem ubezpieczony spełnił warunki do przyznania tego świadczenia na podstawie art. 100 ust. 1 ustawy emerytalnej. Nie oznacza to jednak, że od tego dnia powinna nastąpić wypłata emerytury na jego rzecz. Nie bez znaczenia jest bowiem wniosek, który 29 kwietnia 2014r. złożył ubezpieczony i w którym oświadczył, iż pozostaje w zatrudnienia i że rozwiązanie stosunku pracy nastąpi po otrzymaniu decyzji z ZUS o przyznaniu emerytury. Decyzji takiej ubezpieczony od organu rentowego nie otrzymał, gdyż ZUS odmówił mu prawa do emerytury. Po uzyskaniu zaś korzystnego dla siebie wyroku z 27 maja 2015r. ubezpieczony nie powiadomił Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o tym, że nie kontynuuje zatrudnienia i nie przedłożył świadectwa pracy potwierdzającego rozwiązanie umowy o pracę. W takim stanie rzeczy i wobec oświadczenia ubezpieczonego złożonego we wniosku z 29 kwietnia 2014r. ZUS prawidłowo przyjął, iż stosunek pracy W. G. nadal trwa. W związku z tym w decyzji z 29 lipca 2015r. organ rentowy przyznał ubezpieczonemu prawo do emerytury od dnia 2 maja 2014r., a więc od dnia określonego w wyroku Sądu Okręgowego, ale wypłatę tego świadczenia zawiesił z uwagi na kontynuowanie przez ubezpieczonego zatrudnienia do czasu przedłożenia w organie rentowym przez ubezpieczonego świadectwa pracy lub zaświadczenia potwierdzające fakt rozwiązania stosunku pracy z każdym pracodawcą na rzecz którego praca ta była wykonywana bezpośrednio przed dniem nabycia prawa do emerytury oraz wniosku o podjęcie wypłaty emerytury. Zgodnie bowiem z art. 103a ustawy emerytalnej, prawo do emerytury ulega zawieszeniu bez względu na wysokość przychodu uzyskiwanego przez emeryta z tytułu zatrudnienia kontynuowanego bez uprzedniego rozwiązania stosunku pracy z pracodawcą, na rzecz którego wykonywał je bezpośrednio przed dniem nabycia prawa do emerytury, ustalonym w decyzji organu rentowego.

Odrębnego wniosku o podjęcie wypłaty emerytury wnioskodawca nie złożył. Nie mniej jednak organ rentowy za wniosek taki uznał oświadczenie ubezpieczonego z 20 lipca 2015r. o osiąganiu przychodu, do którego wnioskodawca dołączył świadectwo pracy. Skutkiem powyższego było ustalenie - w decyzji z 4 sierpnia 2015r. - wysokości emerytury wnioskodawcy i podjęcie jej wypłaty od 1 lipca 2015r., a więc od miesiąca, w którym ubezpieczony złożył wymagane dokumenty, które organ rentowy potraktował jako wniosek o podjęcie wypłaty świadczenia.

Postępowanie organu rentowego opisane wyżej było prawidłowe i nie uchybiało przepisom prawa. W związku z tym nie ma żadnych podstaw do ustalenia, iż wypłata emerytury na rzecz ubezpieczonego winna nastąpić od 1 czerwca 2014r., ani do przyznania ubezpieczonemu wyrównania za okres od 1 czerwca 2014r. do 1 czerwca 2015r. Wobec zatem braku uzasadnionych podstaw, odwołanie wnioskodawcy podlegało oddaleniu na podstawie art. 477 14 § 1 k.p.c. jako niezasadne.