Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt V U 948/14

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 19 grudnia 2014 r.

Sąd Okręgowy w Kaliszu V Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych

w składzie :

Przewodniczący SSO Romuald Kompanowski

Protokolant Anna Werner-Dudek

po rozpoznaniu w dniu 19 grudnia 2014 r. w Kaliszu

odwołania K. J.

od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w O.

z dnia 11 lipca 2014 r. Nr (...)

w sprawie K. J.

przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddział w O.

o emeryturę

1.  zmienia zaskarżoną decyzję Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w O. z dnia 11 lipca 2014 r. znak (...) w ten sposób, że przyznaje odwołującemu K. J. prawo do emerytury poczynając od dnia 01 maja 2014 r.

2.  zasądza od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w O. na rzecz odwołującego K. J. kwotę 120 zł tytułem zwrotu kosztów zastępstwa procesowego.

UZASADNIENIE

Decyzją z dnia 11 lipca 2014r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w O. odmówił K. J. prawa do emerytury z tytułu pracy w szczególnych warunkach, albowiem wnioskodawca nie udowodnił 15 letniego okresu takiej pracy.

Odwołanie od powyższej decyzji K. J. wnosząc o zmianę decyzji i przyznanie emerytury przy zaliczeniu pracy wykonywanej w latach 1974 – 91 jako pracy w warunkach szczególnych.

Organ rentowy wniósł o oddalenie odwołania.

Sąd ustalił, co następuje:

Odwołujący K. J. urodzony dnia (...), udowodnił łącznie na dzień 1 stycznia 1999 r. 25 lat i 7 miesięcy okresów składkowych i nieskładkowych.

Odwołujący był pracownikiem (...)w K.od dnia 1 czerwca 1973 r. do dnia 30 listopada 1991 r. początkowo jako stażysta a od dnia 15 lutego 1974 r. jako pełniący obowiązki kierownik Zakładu Produkcyjnego w K., otrzymując z tego tytułu do wynagrodzenia dodatek funkcyjny. Z dniem 1 lipca 1975 r. odwołującemu powierzone zostało stanowisko kierownika wskazanego wyżej zakładu. Następnie od dnia 1 lutego 1986 r. odwołującemu powierzone zostało stanowisko pełniącego obowiązki kierownika Zakładu (...) a od dnia 1 sierpnia 1986 r. – stanowisko kierownika tego zakładu. To stanowisko odwołujący zajmował do dnia 30 listopada 1988 r. Z dniem 1 grudnia 1988 r. odwołującemu powierzone zostało stanowisko mistrza technologa w tym zakładzie. Pracę na takim stanowisku odwołujący wykonywał do dnia 30 listopada 1991 r.

dowód: świadectwo pracy k 4 akt emerytalnych, dekrety płacowe w aktach osobowych

odwołującego

Z zakresu praw i obowiązków jaki przedstawiono odwołującemu wynikało, iż jako kierownik zakładu :

1. Organizuje pracę w zakładzie w taki- sposób, aby zabezpieczyć terminowe wykonanie wszystkich nałożonych wskaźników technicz­nych i ekonomicznych oraz jakościowych.

2. Ponosi pełną odpowiedzialność za prowadzenie Zakładu zgodnie z obowiązującymi przepisami, poleceniami Dyrektora i zasadami gospodarności obowiązującymi w naszym państwie.

3. Prowadzi racjonalna politykę zatrudnienia w Zakładzie- przyjmowania i zaszeregowania oraz zwalniania pracowników fizycznych w porozumieniu z radą Oddziałową Związków Zawodowych z uwzględnieniem przepisów w szkoleniu i doborze pracowników zgodnie z ich kwalifikacjami.

4. Prowadzi prawidłową i oszczędna gospodarkę funduszem płac poprzez kontrolę zgodności jednostek wyprodukowanych wyrobów z kartami zarobkowymi przy zastosowaniu obowiązujących stawek jednostkowych.

5. W przypadku konieczności zastosowania pracy w godzinach nadliczbowych należy bezwzględnie uzyskać uprzednio zgodę Dyrektora Przedsiębiorstwa. Obowiązek ten nie dotyczy dokańczania załadunku wagonów lub rozładunku wagonów praz ruchu ciągłego. W przypadku awarii podstawowych urządzeń ograniczających produkcję należy bezzwłocznie przystąpić do jej usunięcia. Za przeprowadzone z tego tytuły nadgodziny należy udzielić wolnego za zgoda pracownika lub wystąpić niezwłocznie do Dyrektora ze szczegółowo opracowanym protokołem awaryjnym i wnioskiem o zalegalizowanie przeprowadzonych nadgodzin.

6. Opracowuje projekty planów produkcyjnych zatrudnienia i funduszu płac, remontowych przedsięwzięć organizacyjno-technicznych i przedkłada wnioski na piśmie Dyrektorowi Przedsiębiorstwa.

7. Rozpracowują plan produkcji wynikający z wskaźników dyrektywnych na żądania dzienne i stanowiska pracy w celu zapewnienia rytmicznego wykonywania w oparciu o pełne wykorzystanie zdolności produkcyjnych maszyn i urządzeń.

8. Dba o terminowe zaopatrzenie Zakładów w surowce, materiały i narzędzia, a w przypadku powstania awarii lub nie rytmicznej dostawy organizuje tak prace, aby pracownicy byli wykorzystani do innych prac.

9. Przestrzega przepisów i prawidłowej obsłudze maszyn i urządzeń, dba o wyższą jakość produkowanych wyrobów i ścisłe stosowanie się do wymogów ustalonych reżimów technologicznych na wszystkich stanowiskach roboczych.

10. Nadzoruje miejsca pracy i instrukcje podległych brygadzistów i robotników w zakresie obowiązków wymienionych w pkt. 9 oraz okazuje szczególnie młodym i nowo przyjętym robotnikom pomoc i radę w wykonywaniu ich zadań.

11. Kontroluje wykonanie dziennych planów produkcyjnych ze szczególnym zwróceniem uwagi na jakość produkowanych wyrobów oraz właściwe obchodzenie się z wyrobami przez robotników w poszczególnych fazach produkcji

12. Dopilnowuje aby stanowiska pracy urządzenia i maszyny były na zakończeniu pracy doprowadzane do stanu umożliwiającego przystąpienie do kontynuowania produkcji na następnej zmianie, lub dnia następnego.

13. Sprawdza i akceptuje własnym podpisem karty pracy wystawione przez brygadzistę.

14. Organizuje z aktywem społeczno- politycznym narady produkcyjne

rozwija współzawodnictwo pracy i ruch racjonalizatorski.

15. Sprawdza karty postojowe i protokoły awaryjne przesyłając po jednym egzemplarzu do Dyrekcji Przedsiębiorstwa.

16. Sygnalizuje poważniejsze trudności w wykonywaniu swoich zadań i przedkłada wnioski na piśmie Dyrektorowi Przedsiębiorstwa.

17. Zatwierdza wnioski premiowe dla pracowników fizycznych zgodnie z wytycznymi w tej sprawie.

18. Odpowiedzialny jest za przestrzeganie w Zakładzie socjalistycznej dyscypliny pracy.

19. Odpowiada za zorganizowanie bezpiecznych warunków pracy wszystkich pracowników Zakładu, za bezpieczne i zgodnie z przepisami bhp. wykonywanie obowiązków przez poszczególnych robotników jak również dba o kulturę miejsca pracy oraz poucza robotników w tym zakresie.

20. Odpowiada za właściwe zabezpieczenie przeciw/ pożarowe Zakładu oraz za właściwe zabezpieczeniem mienia społecznego przed kradzieżą lub zniszczeniem.

21. Ponosi odpowiedzialność za prawidłowy obieg dokumentacji na Zakładzie oraz między Zakładem i Dyrekcją.

22. Odpowiada za dopuszczenie do powstania postojów wagonów pod załadunek i wyładunek.

23. Ponosi odpowiedzialność za terminową realizację zadań na odcinku zbytu wyrobów zgodnie z posiadanymi zleceniami.

24. Odpowiada za terminowe i zgodne z przepisami załatwienie reklamacji u odbiorców.

25. Ponosi odpowiedzialność za całość gospodarki energetycznej a w szczególności za stan techniczny urządzeń i instalacji, za bezpieczna obsługę urządzeń elektrycznych z podkreśleniem zatrudnienia elektryków z ważna grupą bhp.

26. Odpowiada za racjonalne wykorzystanie surowców materiałów i przestrzega ustalonych norm zużycia.

27. Odpowiada za należytą konserwację maszyn, urządzeń i narzędzi.

28. Kontroluje i odpowiada za gospodarkę magazynową.

29. Czuwa nad prawidłowością działania zakładowej komisji kontroli chorych.

30. Ponadto to Kierownik zakładu ponosi materialną odpowiedzialność za powierzony jego pieczy majątek społeczny.

dowód- zakres czynności z dnia 10.05.1977 w aktach osobowych.

W kolejnym zakresie czynności na stanowisku mistrza technologa znalazły się między innymi zadania związane z:

- samodzielnym organizowaniem i koordynowaniem pracy poszczególnych węzłów produkcyjnych, poprzez racjonalne wykorzystanie maszyn i urządzeń ceramicznych, surowców i energii,

- sprawowanie bezpośredniego nadzoru nad pracą podległych pracowników,

- współdziałanie z odpowiednimi służbami na odcinku zaopatrzenia w materiały, narzędzia i surowce,

- prowadzenie dokumentacji pracowniczej.

dowód: zakres czynności w aktach osobowych

Odwołujący jako kierownik Zakładu (...) a następnie Zakładu (...) w praktyce wykonywał obowiązki kierownika wynikające z zakresu powierzonych mu obowiązków, przy czym oprócz wykonywania codziennych obowiązków administracyjno-organizacyjnych pełnił również dozór inżynieryjno – techniczny nad produkcją cegły ceramicznej począwszy od wydobycia gliny, po formowanie cegieł ich wypalania a skończywszy na magazynowaniu wyprodukowanej cegły. Te same zadania odwołujący realizował jako mistrz technolog

dowód: zeznania odwołującego, zeznania świadków: A. C., P. P., J. K..

Odwołujący nie jest członkiem otwartego funduszu emerytalnego.

/bezsporne/

Sąd zważył co następuje:

Zgodnie z przepisem art. 32 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 17.12. 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, ubezpieczonym urodzonym przed dniem 1 stycznia 1949 r., będącymi pracownikami, o których mowa w ust. 2-3, zatrudnionymi w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze, przysługuje emerytura w wieku niższym niż określony w art. 27 ustawy.

Osoby urodzone po dniu 31 grudnia 1948 r. w myśl uregulowania zawartego w przepisie art. 184 ust. 1 cytowanej ustawy mogą nabyć prawo do emerytury na powyższych warunkach po osiągnięciu wieku określonego w art.32 ustawy, jeżeli w dniu wejścia w życie ustawy tj. w dniu 1 stycznia 1999 r. osiągnęli:

- okres zatrudnienia w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze wynoszący co najmniej 15 lat oraz

- okres składkowy i nieskładkowy wynoszący w przypadku mężczyzn co najmniej 25 lat.

Dla celów ustalenia uprawnień, o których mowa wyżej, za pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach uważa się pracowników zatrudnionych przy pracach o znacznej szkodliwości dla zdrowia oraz o znacznym stopniu uciążliwości lub wymagających wysokiej sprawności psychofizycznej ze względu na bezpieczeństwo własne lub otoczenia w podmiotach, w których obowiązują wykazy stanowisk ustalone na podstawie przepisów dotychczasowych.

Wiek emerytalny, o którym mowa w ust. 1, rodzaje prac lub stanowisk oraz warunki, na podstawie, których osobom wymienionym wyżej przysługuje prawo do emerytury, ustala się na podstawie przepisów dotychczasowych.

Zgodnie z przepisem § 3 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 07.02.1983 r. w sprawie wieku emerytalnego pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze (Dz. U. nr 8 poz. 43 ze zm.) za okres zatrudnienia wymagany do uzyskania emerytury, zwany dalej "wymaganym okresem zatrudnienia", uważa się okres wynoszący 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn, liczony łącznie z okresami składkowymi, okresami nieskładkowymi oraz ewentualnie okresami uzupełniającymi (okresy ubezpieczenia rolniczego, okresy pracy w gospodarstwie rolnym). W myśl § 2 ust. 1 i § 4 ust. 1 cytowanego rozporządzenia pracownik, który stale i w pełnym wymiarze czasu pracy obowiązującym na danym stanowisku, wykonywał prace w szczególnych warunkach, wymienione w wykazie A, nabywa prawo do emerytury, jeżeli spełnia łącznie następujące warunki:

1) osiągnął wiek emerytalny wynoszący: 55 lat dla kobiet i 60 lat dla mężczyzn,

2) ma wymagany okres zatrudnienia, w tym co najmniej 15 lat pracy w szczególnych warunkach.

Zebrany w sprawie materiał dowodowy wskazuje jednoznacznie, iż odwołujący legitymuje się okresem pracy w warunkach szczególnych.

Wykaz A prac w szczególnych warunkach, których wykonywanie uprawnia do niższego wieku emerytalnego znajduje się w załączniku do w/w rozporządzenia.

W dziale V pkt 11 powyższego wykazu jako praca w szczególnych warunkach wymieniona jest praca przy produkcji wyrobów ceramicznych, natomiast w dziale XIV pkt 24 cytowanego wykazu jako praca w szczególnych warunkach jest wymieniony jest dozór inżynieryjno- techniczny na oddziałach i wydziałach, w których jako podstawowe wykonywane są prace wymienione w wykazie.

Zebrany materiał dowodowy pozwala przyjąć, iż odwołujący w okresie od 15 lutego 1974 r. do 30 listopada 1991 r. wykonywał dozór inżynieryjno- techniczny nad produkcją wyrobów ceramicznych. Wynikające z zakresu czynności obowiązki, o charakterze administracyjno – biurowym nie sprawiają o braku warunków do zaliczenia tego okresu w całości jako okresu pracy w warunkach szczególnych. Odwołujący nie wykonywał bowiem nadzoru w pełnym wymiarze czasu pracy. Długoletni i nienaganny okres wykonywania pracy na stanowisku kierownika zakładu wskazuje bowiem na prawidłowe wykonywanie wszystkich przedstawionych odwołującemu zadań. Realizacja tych zadań wymagała nie tylko nadzoru organizacyjnego nad procesem produkcji cegły ale także prac nad pozyskaniem materiału do tej produkcji oraz prowadzenie gospodarki materiałowej nie tylko w zakresie zaopatrzenia w surowiec ale także magazynowanie i dystrybucja gotowego wyrobu jak i czynności związane z biurowością oraz sprawozdawczością.

Objęcie nadzorem lub kontrolą także innych prac niż wymienione w wykazie A nie wyłączą zakwalifikowania samego nadzoru lub kontroli jako pracy w szczególnych warunkach, jeżeli te inne prace nie są danym oddziale czy wydziale podstawowe. W sytuacji, gdy dozór inżynieryjno-techniczny jest pracą w szczególnych warunkach i praca wnioskodawcy polegająca na dozorze była wykonywana stale i pełnym wymiarze czasu pracy, nie ma potrzeby ustalania, ile dokładnie czasu poświęcał na bezpośredni nadzór nad pracownikami, a ile na pozostałe czynności, które również były związane z dozorem (tak Sąd Apelacyjny w Łodzi w sprawie III AUa 1683/07).

W tych warunkach odwołanie jako uzasadnione prowadziło do zmiany zaskarżonej decyzji jak w punkcie 1 sentencji wyroku.

O kosztach sąd orzekł w punkcie 2 sentencji wyroku mając na uwadze przepis art. 98 kpc oraz § 11 ust. 2 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 września 2002 r. w sprawie opłat za czynności radców prawnych oraz ponoszenia kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej przez radcę prawnego ustanowionego z urzędu, uznając, iż nakład pracy pełnomocnika uzasadnia przyznanie wynagrodzenia w wysokości podwójnej stawki minimalnej.