Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt I ACz 228/12

POSTANOWIENIE

Dnia 5 marca 2012 r.

Sąd Apelacyjny we Wrocławiu – Wydział I Cywilny w składzie:

Przewodniczący Sędzia SA:

Janusz Kaspryszyn (spr.)

Sędzia SA:

Sędzia SA:

Sławomir Jurkowicz

Dariusz Kłodnicki

po rozpoznaniu w dniu 5 marca 2012 r. na posiedzeniu niejawnym we Wrocławiu

sprawy z wniosku: (...) sp. z o.o. w W.

z udziałem: P. K.

o nadanie klauzuli wykonalności na rzecz następcy prawnego

na skutek zażalenia wnioskodawcy

na postanowienie Sądu Okręgowego w Opolu

z dnia 13 stycznia 2012 r., sygn. akt VI GCo 1/12

p o s t a n a w i a: oddalić zażalenie.

UZASADNIENIE

Zaskarżonym postanowieniem Sąd Okręgowy oddalił wniosek (...) sp. z o.o. w W. o nadanie na jego rzecz, jako następcy prawnego (...) sp. z o.o., klauzuli wykonalności nakazowi zapłaty wydanemu przez Sąd Okręgowy w Opolu w dniu 24.03.2009 r., sygn. akt VI GNc 41/09, argumentując jak w uzasadnieniu postanowienia ( k.14).

W zażaleniu na powyższe postanowienie, wnioskodawca wniósł o jego zamianę i uwzględnienie jego wniosku, a także o zasądzenie na swoją rzecz od uczestnika kosztów postępowania zażaleniowego, argumentując jak w uzasadnieniu zażalenia ( k.17).

Sąd Apelacyjny zważył, co następuje.

Zażalenie nie zasługuje na uwzględnienie.

Prawidłowo ustalił bowiem Sąd Okręgowy, iż wnioskodawca nie wykazał za pomocą odpowiednich dokumentów, że na jego rzecz przeszły uprawnienia z wierzyciela ( (...) sp. z o.o. w O.) wskazanego w treści tytułu egzekucyjnego w postaci nakazu zapłaty wydanego przez Sąd Okręgowy w Opolu w dniu 24 marca 2009 r., w sprawie sygn. akt VI GNC 41/09.

Skarżący wprawdzie na etapie postępowania zażaleniowego złożył odpis z Krajowego Rejestru Sądowego (...) sp. z o.o. mający dowodzić tego, że spółka ta jest następcą prawnym, spółki (...) sp. z o.o. w O.. Z dokumentu tego wynika jednak tylko tyle, że określona (wydzielona) część majątku spółki (...) sp. z o.o. w O. została przeniesiona w trybie art. 529 § 1 pkt 4 k.s.h. na rzecz (...) sp. z o.o. Przy czym z treści odpisu z rejestru nie wynika w sposób jednoznaczny, by wydzielenie obejmowało wierzytelność objętą nakazem zapłaty z dnia 24 marca 2009 r. ( sygn. akt VI GNc 41/09). Zgodnie z art. 531 § 1 k.s.h. spółka przejmująca lub spółka nowo zawiązana powstała w związku z podziałem wstępuje z dniem podziału bądź z dniem wydzielenia w prawa i obowiązki spółki dzielonej, określone w planie podziału. Tym samym, dokument złożony wraz zażaleniem nie jest wystarczający do wykazania, iż (...) sp. z o.o. jest następcą prawnym (...) sp. z o.o. w O. w zakresie wierzytelności objętej nakazem zapłaty wydanym przez Sąd Okręgowy w Opolu w dniu 24 marca 2009 r., w sprawie sygn. akt VI GNC 41/09. Do wykazania powyższego (w świetle wpisu w Krajowym Rejestrze Sądowym spółki (...)) niezbędne byłoby przedłożenie planu podziału, o którym mowa w art. 531 § 1 k.s.h., powstałego na skutek podziału spółki (...) sp. z o.o. w O. przez przeniesienie części jej majątku na spółkę (...) sp. z o.o. (podział przez wydzielenie). W niniejszej sprawie natomiast wnioskodawca tego planu podziału nie złożył.

Z tych też względów uznać należało, iż wnioskodawca również na etapie postępowania zażaleniowego nie wykazał, stosownie do wymogów art. 788 § 1 k.p.c., aby przeszły na niego uprawnienia z wierzyciela, wskazanego w treści tytułu egzekucyjnego w postaci nakazu zapłaty wydanego przez Sąd Okręgowy w Opolu w dniu 24 marca 2009 r. (w sprawie sygn. akt VI GNC 41/09); tj. (...) sp. z o.o. w O., który nadal jest funkcjonującym w obrocie prawnym podmiotem.

Mając powyższe na uwadze, na podstawie art. 385 k.p.c. w zw. z art. 397 § 2 k.p.c. w zw. z art. 13 § 2 k.p.c., zażalenie wnioskodawcy oddalono.

mw