Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt II Ka 31/16

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

11 marca 2016 r.

Sąd Okręgowy w Koninie Wydział II Karny w składzie następującym:

Przewodniczący: SSO Waldemar Cytrowski

Protokolant: st. sekr. sąd. Arleta Wiśniewska

przy udziale Krystyny Kasprzak Prokuratora Prokuratury Okręgowej

po rozpoznaniu 11.03.2016 r.

sprawy A. P.

oskarżonego o przestępstwo z art. 244 kk

na skutek apelacji wniesionej przez oskarżonego

od wyroku Sądu Rejonowego w Słupcy z 4.11.2015 r., sygn. akt II K 392/15

Uchyla zaskarżony wyrok i sprawę przekazuje Sadowi Rejonowemu w Słupcy do ponownego rozpoznania.

Waldemar Cytrowski

UZASADNIENIE

Sąd Rejonowy w Słupcy wyrokiem z 4.11.2015r. w sprawie o sygn. akt II K 392/15 uznał oskarżonego A. P. za winnego popełnienia przestępstwa z art. 244 kk i za to na podst. tego przepisu skazał go na karę 2 miesięcy pozbawienia wolności, której wykonanie na podst. art. 69§1 i 2 kk i art. 70§1 pkt 1 kk warunkowo zawiesił na okres próby 2 lat. Na podstawie art. 71§1 kk skazał oskarżonego na karę grzywny w liczbie 50 stawek dziennych po 10 zł.

Wyrok zaskarżył oskarżony, który zarzucił błąd w ustaleniach faktycznych polegający na przyjęciu, że pojazd którym kierował był pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej nie przekraczającej 3,5 t.

W oparciu o ten zarzut wniósł o uniewinnienie.

Apelacja jest o tyle zasadna, iż spowodowała wydanie orzeczenia o charakterze kasatoryjnym.

Błąd w ustaleniach faktycznych może wynikać bądź z niepełności postępowania dowodowego (błąd braku), bądź z przekroczenia granic swobodnej oceny dowodów (błąd dowolności). Sąd dopuścił się tzw. błędu braku. Sąd przede wszystkim w uzasadnieniu zaskarżonego orzeczenia nie odniósł się do znajdującego się na karcie 42 zdjęcia tabliczki znamionowej pojazdu. W jednej z opisanych w języku niemieckim na tej tabliczce rubryk znajduje się zapis 3520 kg. Sąd powinien był wyjaśnić tak zasadniczą rozbieżność pomiędzy tym zapisem a zapisem z dowodu rejestracyjnego. Jeżeli bowiem przyjąć, iż wskazane wartości dotyczą tej samej kategorii, to różnica wynosi aż 1240 kg. Z treści art. 6 ust. 1 pkt 6 a ustawy z 5.01.2011 r. o kierujących pojazdami wprost wynika, iż kategoria B prawa jazdy stwierdza uprawnienie do kierowania pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t. Jeżeli zatem ww. masa wynosiłaby 3520 kg to do prowadzenia takiego pojazdu uprawniała inna kategoria prawa jazdy. Zachodziła więc konieczność zasięgnięcia opinii biegłego.

Sąd dopuścił się też obrazy przepisów postępowania, która miała wpływ na treść orzeczenia. Na rozprawie 30.10.2015 r. oddalił bowiem wniosek dowodowy oskarżonego bez wskazania podstawy prawnej. Z uzasadnienia natomiast postanowienia o oddaleniu ww. wniosku dowodowego nie wynika żadna z wymienionych w art. 170§1 kpk enumeratywnie wyliczonych przesłanek.

Wobec zatem konieczności przeprowadzenia na nowo przewodu sądowego w całości Sąd odwoławczy musiał uchylić zaskarżony wyrok i sprawę przekazać Sądowi Rejonowemu w Słupcy do ponownego rozpoznania.

SSO Waldemar Cytrowski