Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt VIII U 3265/15

UZASADNIENIE

Decyzją z dnia 19 listopada 2015 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Ł. stwierdził, iż stopę procentową składki na ubezpieczenie wypadkowe obowiązującą płatnika składek (...) Sp. z o.o. SK w roku składkowym obejmującym okres rozliczeniowy od 1 kwietnia 2012 do 31 marca 2013 podwyższa o 50% i ustala w wysokości 3,00%.

W uzasadnieniu organ rentowy wskazał, iż w przekazanych do Zakładu deklaracjach rozliczeniowych za miesiąc 04/2012r. płatnik składek (...) z O.O. SK wykazał stopę procentową składki na ubezpieczenie wypadkowe w wysokości 1,47% za okres od 05/2012r. do 03/2013r. w wysokości 2,00%.

ZUS wskazał, że w roku kalendarzowym poprzedzającym rok składkowy, którego dotyczy rozstrzygnięcie tj. 2011 r. płatnik składek (...) Sp. z o.o. SK zgłaszał do ubezpieczenia wypadkowego średniomiesięcznie 12 ubezpieczonych. Taka też liczba zgłaszanych ubezpieczonych wynika ze złożonej przez płatnika w dniu 30 stycznia 2012 r. informacji (...) za rok 2011 o identyfikatorze (...).

Dodał, że płatnik składek zgłaszający do ubezpieczenia wypadkowego co najmniej 10 ubezpieczonych, który nie miał obowiązku przekazywania informacji (...) przez trzy kolejne lata kalendarzowe, zobowiązany jest samodzielnie ustalić stopy procentowej składki w wysokości jaka została określona dla grupy działalności, do której należy z uwagi na swój rodzaj przeważającej działalności według (...) z jakim był ujęty w rejestrze REGON na dzień 31 grudnia roku poprzedzającego, dany rok składkowy. Na podstawie danych z rejestru REGON oraz danych wskazanych w przekazanej do ZUS informacji (...) za rok 2011 ustalono, że na dzień 31 grudnia obowiązującym płatnika przeważającym rodzajem działalności według (...) był kod (...) – Produkcja metalowych elementów stolarki budowlanej.

Zgodnie z powyższym stopa procentowa składki na ubezpieczenie wypadkowe na rok składkowy obejmujący okres rozliczeniowy od 1 kwietnia 2012 r. do 31 marca 2013 r. została ustalona w wysokości 2,00%. W związku z tym, że stosowana przez płatnika (...) SP Z O.O. SK stopa procentowa składki za miesiąc 04/2012 r. została zaniżona Zakład ustalił stopę procentową w wysokości 150% stopy procentowej ustalonej na podstawie prawidłowych danych tj. w wysokości 3,00%.

/decyzja – k. 8 akt ZUS/

W dniu 7 grudnia 2015 r. odwołanie od decyzji ZUS złożył płatnik, wnosząc o jej zmianę. W uzasadnieniu odwołania podniósł, iż w dniu 7 maja 2012 r. została złożona pierwotna deklaracja (...), (...), (...) z identyfikatorem 01/04/2012 ze stopą procentową na ubezpieczenie wypadkowe w wysokości 1,47%. W dniu 5 czerwca 2012 r. została złożona korekta (...), (...), (...) z identyfikatorem 02/04/2012 ze stopą procentową na ubezpieczenie wypadkowe w wysokości 2,00%.

/odwołanie – k. 2/

W odpowiedzi na odwołanie organ rentowy wniósł o jego oddalenie. W uzasadnieniu podniósł argumentację z decyzji.

/odpowiedź na odwołanie – k. 12/

Sąd Okręgowy Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych

ustalił następujący stan faktyczny:

(...) Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa została wpisana do krajowego Rejestru Sądowego w dniu 17 grudnia 2010 r.

/wypis z KRS – k. 17 – 19/

Na dzień 1 stycznia 2011 r. przedmiotem działalności spółki była w przeważającej części naprawa i konserwacja metalowych wyrobów gotowych – kod (...) 33,11 Z i składka na ubezpieczenie wypadkowe w okresie od 04/2011 r. do 03/2012 r. wyniosła 1,47%. Do ubezpieczeń od 1 stycznia 2011 r. płatnik składek zgłosił 16 ubezpieczonych.

/bezsporne, badanie płatnika – k. 1 akt ZUS, informacje ZUS – k. 4 akt ZUS/

Na dzień 31 grudnia 2011 r. obowiązującym płatnika przeważającym rodzajem działalności według (...) był kod (...) – Produkcja metalowych elementów stolarki budowlanej.

/bezsporne, baza internetowa REGON – k. 2 akt ZUS/

W 2011 r. płatnik składek (...) Sp. z o.o. SK zgłaszał do ubezpieczenia wypadkowego średniomiesięcznie 12 ubezpieczonych.

/bezsporne, badanie płatnika składek – k. 1 akt ZUS/

Płatnik składek w deklaracji rozliczeniowej ZUS DRA z identyfikatorem 01/04/2012 z dnia 30 kwietnia 2012 r. rozliczył składki na ubezpieczenie wypadkowe w wysokości stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe 1,47%.

/deklaracja ZUS DRA – k. 5/

Deklaracja wskazywała nieprawidłową stopę procentową. Spółka przyjęła nieprawidłowy kod (...) przeważającej działalności zamiast kod (...) – Produkcja metalowych elementów stolarki budowlanej przyjęto kod (...) 33,11 Z - naprawa i konserwacja metalowych wyrobów gotowych.

/bezsporne/

W dniu 6 maja 2012r. płatnik składek złożył korektę deklaracji rozliczeniowej z identyfikatorem 02/04/2012 z wykazaniem stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe 2,00%.

/deklaracja ZUS DRA – k. 4/

Zaskarżoną decyzją z dnia 19 listopada r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Ł. stwierdził, iż stopę procentową składki na ubezpieczenie wypadkowe obowiązującą płatnika składek (...) Sp. z o.o. SK w roku składkowym obejmującym okres rozliczeniowy od 1 kwietnia 2012 do 31 marca 2013 podwyższa o 50% i ustala w wysokości 3,00%.

/decyzja – k. 13 akt ZUS/

Powyższy stan faktyczny Sąd ustalił w oparciu o powołane dokumenty, których prawdziwości żadna ze stron nie kwestionowała oraz zeznania świadka, będącego pracownikiem wnioskodawcy, którego zeznania były zgodne z dokumentami załączonymi do akt sprawy.

Sąd Okręgowy Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych

zważył , co następuje:

Odwołanie wnioskodawcy nie zasługuje na uwzględnienie.

Zgodnie z dyspozycją art. 27 Ustawy z dnia 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych ( Dz.U. z 2015 poz. 1242 z póź. zm.) stopę procentową składki na ubezpieczenie wypadkowe ustala się na rok składkowy.

Na mocy art. 2 pkt 8 „rok składkowy” jest to okres obowiązywania stopy procentowej składek na ubezpieczenie wypadkowe należnych za okres od dnia 1 kwietnia danego roku do dnia 31 marca następnego roku;

Stosownie do treści art. 28 ust. 1 Ustawy, stopę procentową składki na ubezpieczenie wypadkowe dla płatnika składek zgłaszającego do ubezpieczenia wypadkowego co najmniej 10 ubezpieczonych ustala Zakład jako iloczyn stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe określonej dla grupy działalności, do której należy płatnik składek, i wskaźnika korygującego ustalonego dla płatnika składek, z zastrzeżeniem art. 33.

Art. 28 ust. 3 Ustawy stanowi, iż liczbę ubezpieczonych, o których mowa w ust. 1 i 2, ustala się jako iloraz sumy ubezpieczonych podlegających ubezpieczeniu wypadkowemu w ciągu poszczególnych miesięcy poprzedniego roku kalendarzowego i liczby miesięcy, przez które płatnik składek był w poprzednim roku kalendarzowym zgłoszony w Zakładzie co najmniej 1 dzień.

Zgodnie z dyspozycją art. 29 ust. 1 ustawy, płatnik składek o którym mowa w art. 28 ust. 2, należy do grupy działalności ustalonej dla jego rodzaju działalności według (...) ujętego w rejestrze REGON w dniu 31 grudnia poprzedniego roku. Natomiast w myśl ust. 2, płatnik składek zgłoszony w Zakładzie w okresie od dnia 1 stycznia danego roku do dnia 31 marca następnego roku należy do grupy działalności ustalonej dla jego rodzaju działalności według (...) ujętego w rejestrze REGON w dniu, od którego płatnik składek jest w Zakładzie zgłoszony.

W myśl art. 33 ust. 1 stopa procentowa składki na ubezpieczenie wypadkowe dla płatnika składek, o którym mowa w art. 28 ust. 2, któremu Zakład nie ustalił kategorii ryzyka z uwagi na brak obowiązku przekazywania informacji, o której mowa w art. 31 ust. 6, przez trzy kolejne, ostatnie lata kalendarzowe, wynosi tyle, co stopa procentowa określona dla grupy działalności, do której należy.

Zgodnie z treścią art. 29 ust. 1 Ustawy, płatnik składek, o którym mowa w art. 28 ust. 2, należy do grupy działalności ustalonej dla jego rodzaju działalności według (...) ujętego w rejestrze REGON w dniu 31 grudnia poprzedniego roku.

Stosownie do Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 24 grudnia 2007 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji ( (...)) (Dz. U. z 2007 r., Nr 251, poz. 1885 ze zm.) oraz zgodnie z dyspozycją §3 Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 listopada 2002 r. w sprawie różnicowania stopy procentowej składki na ubezpieczenie społeczne z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych w zależności od zagrożeń zawodowych i ich skutków (Dz. U. z 2013 r., poz. 878 ze zm.), grupy działalności, kategorie ryzyka i stopy procentowe składki dla grup działalności określa załącznik nr 2 do rozporządzenia.

Bezspornym jest, iż stopa procentowa składki na ubezpieczenie wypadkowe, dla takiej działalności jaką prowadzi wnioskodawca, winna być określona na poziomie 2,00%.

A zatem jak wynika z przytoczonych przepisów oraz ustalonego stanu faktycznego, skarżący winien w spornych okresach rozliczeniowych opłacać składkę na ubezpieczenie wypadkowe w wysokości 2,00% tj. w wysokości stopy procentowej ustalonej na dany rok składkowy określonej dla grupy działalności, do której należy skarżący.

Bezspornym jest również, iż zarówno składane przez wnioskodawcę deklaracje ZUS DRA, jak i opłacane składki, były w wysokości nieprawidłowej, gdyż zostały błędnie określone na poziomie 1,47 %.

W przedmiotowym stanie faktycznym organ rentowy uznał, iż winien mieć zastosowanie przepis art. 34 ust. 1 w zw. z ust. 3 Ustawy.

Na mocy art. 34. ust. 1 Ustawy jeżeli płatnik składek nie przekaże danych lub przekaże nieprawdziwe dane, o których mowa w art. 31, co spowoduje zaniżenie stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe, Zakład ustala, w drodze decyzji, stopę procentową składki na cały rok składkowy w wysokości 150% stopy procentowej ustalonej na podstawie prawidłowych danych. Płatnik składek zobowiązany jest opłacić zaległe składki wraz z odsetkami za zwłokę.

Z treści art. 34 ust. 3 Ustawy wynika natomiast, że przepis ust. 1 i 2 stosuje się odpowiednio do płatników składek, o których mowa w art. 28 ust. 1 i art. 33 ust. 1 i 2, którzy nieprawidłowo ustalili liczbę ubezpieczonych lub grupę działalności, przy czym, jeżeli płatnik składek stwierdzi nieprawidłowość, obowiązany jest on ponownie ustalić stopę procentową składki na ubezpieczenie wypadkowe we własnym zakresie.

Zgodnie z dyspozycją art. 34 ust. 4 Ustawy w przypadku, o którym mowa w ust. 1 i 2, płatnik składek zobowiązany jest złożyć brakującą informację lub dokonać korekty nieprawidłowej informacji.

Jak wynika wprost z przepisu art. 34 Ustawy, dotyczy on jedynie sytuacji, w której płatnik składek nieprawidłowo ustali liczbę ubezpieczonych lub grupę działalności bądź nie przekaże danych lub przekaże nieprawdziwe dane, o których mowa w art. 31.

Na mocy art. 31 ust. 6 Ustawy dane, o których mowa w ust. 3 (poszkodowanych w wypadkach przy pracy ogółem, poszkodowanych w wypadkach przy pracy śmiertelnych i ciężkich, zatrudnionych w warunkach zagrożenia), płatnik składek przekazuje do dnia 31 stycznia danego roku za poprzedni rok kalendarzowy w informacji zawierającej w szczególności:

1) dane identyfikacyjne płatnika składek, określone w przepisach o systemie ubezpieczeń społecznych;

2) rodzaj działalności według (...);

3) liczbę ubezpieczonych zgłoszonych do ubezpieczenia wypadkowego;

4) adres płatnika składek.

Natomiast w myśl ust. 7 art. 31 Ustawy informację określoną w ustępie 6 przekazuje płatnik składek, o którym mowa w art. 28 ust. 2, zgłoszony w Zakładzie nieprzerwanie od dnia 1 stycznia do 31 grudnia poprzedniego roku i co najmniej 1 dzień w styczniu danego roku.

Bezspornym jest, iż informacja, o której stanowi przepis art. 31 ust. 6 jest zgłaszana przez płatników składek zgłoszonych do Zakładu przez cały poprzedni rok kalendarzowy i co najmniej 1 dzień w styczniu bieżącego roku, którzy zgłaszają do ubezpieczenia wypadkowego co najmniej 10 ubezpieczonych, na druku (...).

W myśl art. 33 ust. 1 stopa procentowa składki na ubezpieczenie wypadkowe dla płatnika składek, o którym mowa w art. 28 ust. 2, któremu Zakład nie ustalił kategorii ryzyka z uwagi na brak obowiązku przekazywania informacji, o której mowa w art. 31 ust. 6, przez trzy kolejne, ostatnie lata kalendarzowe, wynosi tyle, co stopa procentowa określona dla grupy działalności, do której należy.

W przypadku skarżącego należało więc prawidłowo wskazać jedynie liczbę ubezpieczonych i grupę działalności.

Przechodząc na grunt niniejszej sprawy wskazać należy, że bezspornym jest, że skarżący płatnik składek wskazywał nieprawidłowy kod (...) przeważającej działalności, zamiast kodu (...) – produkcja metalowych elementów stolarki budowlanej wskazał kod (...) 33,11 Z - naprawa i konserwacja metalowych wyrobów gotowych, a tym samym zastosował nieprawidłową stopę procentową zamiast 2,00%, przyjął 1,47%.

Należy podkreślić, dokonując dodatkowo wykładni celowościowej przepisu art. 34 w/w ustawy, iż logicznym jest, że ma on zastosowanie jedynie do złożenia błędnych informacji, bądź niezłożenia takich informacji.

Funkcją tej instytucji (podobnie jak opłaty dodatkowej) jest zdyscyplinowanie płatników składek na ubezpieczenie wypadkowe do wykonania (przekazania danych) i to należytego wykonania (przekazania prawdziwych danych) ciążącego na nich obowiązku. Informacje te mają bowiem kardynalne znaczenie właśnie przy dokonywaniu rozliczeń składek. Stąd ustawodawca przewidział za ich brak (pomimo takiego obowiązku) albo nieprawdziwość, dodatkową, surową sankcję. Nie jest jednak funkcją tej instytucji „rekompensata, wyrównująca straty Funduszu Ubezpieczeń Społecznych wynikające z braku prawidłowego, zgodnego z ustawą opłacania składek”. Taką funkcję, poza sankcyjną, spełniają bowiem odsetki. Natomiast podwyższenie składki na dany rok rozliczeniowy o 50 % stanowi sui generis sankcję za niewykonanie lub nienależyte wykonanie obowiązku złożenia stosownej informacji, będącej następnie podstawą do ustalania i naliczania składek.

W związku z powyższym Sąd Okręgowy, na podstawie art. 477 14 § 1 k.p.c. oddalił odwołanie w sentencji wyroku.

ZARZĄDZENIE

Odpis wyroku wraz z uzasadnieniem doręczyć wnioskodawcy.