Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt IV Kow 1642/15/wz

POSTANOWIENIE

o warunkowym przedterminowym zwolnieniu

Dnia 21 stycznia 2016 r.

Sąd Okręgowy w Jeleniej Górze IV Wydział Penitencjarny i Nadzoru nad Wykonywaniem Orzeczeń Karnych na posiedzeniu w Zakładzie Karnym w Z. w składzie następującym:

Przewodniczący: Sędzia SO Marek Klebanowicz

Protokolant: Ewa Koleśnikowicz

przy udziale Prokuratora Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze Kazimierza Szczepańskiego

po rozpoznaniu na posiedzeniu wniosku skazanego i wniosku Dyrektora Zakładu Karnego w Z.

postanowił

I.  na zasadzie art. 77§1, 78§2 kk oraz art. 161§1kkw

warunkowo zwolnić skazanego R. O. s. A. i C. zd. M. ur. dnia (...) w Ż. PESEL (...) skazanego prawomocnymi wyrokami:

Sądu Rejonowego w Żaganiu z dnia 29.04.2015 r. sygn. akt II K (...)za czyn z art. 278§1 kk, art. 64§1 kk, art. 91§1 kk na karę 10 miesięcy pozbawienia wolności

- z odbycia reszty kary pozbawienia wolności, której koniec przypada na dzień 02.04.2016 r.

II.  na zasadzie art. 80§1 kk, wyznaczyć warunkowo zwolnionemu okres próby na okres 2 lat tj. do dnia 22.01.2018 r.

III.  na zasadzie art. 159 kkw w związku z art. 72§1kk w okresie próby:

a)  oddać skazanego pod dozór kuratora sądowego

b)  nałożyć na skazanego obowiązki:

1.  podjęcia i wykonywania pracy zarobkowej;

2.  powstrzymywania się od nadużywania alkoholu lub używania innych środków odurzających;

3.  łożenia na utrzymanie uprawnionych dzieci;

4.  powstrzymywania się od przebywania w środowiskach osób o ujemnej opinii społecznej.

IV.  na podstawie art. 9§3 kkw ustalić, iż postanowienie staje się wykonalne z dniem

22 stycznia 2016 r.

UZASADNIENIE

Dyrektor Zakładu Karnego w Z. złożył wniosek o udzielenie skazanemu warunkowego przedterminowego zwolnienia z odbycia reszty kary pozbawienia wolności.

W ocenie Sądu wniosek zasługuje na uwzględnienie.

Zgodnie z art. 77§1 kk sąd może zwolnić skazanego z odbycia reszty kary tylko wówczas, gdy jego postawa, właściwości i warunki osobiste, sposób życia przed popełnieniem przestępstwa, okoliczności jego popełnienia oraz zachowanie po popełnieniu przestępstwa i w czasie odbywania kary uwzględniają przekonanie, iż skazany po zwolnieniu będzie stosował się do orzeczonego środka karnego lub zabezpieczającego i przestrzegał porządku prawnego, w szczególności nie popełni przestępstwa.

W świetle powołanego przepisu zasadniczą przesłanką warunkowego przedterminowego zwolnienia jest pozytywna prognoza kryminologiczna, która wyraża się w przekonaniu, że pomimo wcześniejszego zwolnienia, skazany będzie przestrzegał porządku prawnego.

Najbardziej istotną podstawą formułowania tej prognozy jest zachowanie skazanego już po popełnieniu przestępstwa, a następnie w czasie odbywania przez niego kary, ponieważ pozwala to na ocenę postępów procesu jego resocjalizacji i określonych zmian osobowościowych.

Jak wynika to z akt osobowych oraz opinii zakładu karnego zachowanie skazanego w okresie odbywania kary pozbawienia wolności jest właściwe. W warunkach izolacji funkcjonuje bardzo dobrze. Deklaruje krytyczny stosunek do popełnionych przestępstw. Czterokrotnie nagradzany był regulaminowo, nie wystąpiła konieczność ukarania dyscyplinarnego. Był objęty procedurą krótkiej interwencji w związku z nadużywaniem alkoholu. Zatrudniony jest poza zakładem karnym w systemie bez konwojenta, przełożeni nie mają zastrzeżeń do jego postawy i wykonywania obowiązków. Nie jest uczestnikiem podkultury przestępczej. Odbywa karę w systemie programowanego oddziaływania, którego zadania dobrze realizuje.

Przytoczone wyżej okoliczności pozwalają na sformułowanie wobec skazanego pozytywnej prognozy kryminologicznej. Na obecnym etapie resocjalizacji skazanego możliwe jest jej kontynuowanie w warunkach wolnościowych. W celu ugruntowania pozytywnych zmian w postawie skazanego nałożono na niego stosowne obowiązki i oddano pod dozór kuratora sądowego.

W tych warunkach orzeczono jak wyżej.

Przewodniczący-Sędzia