Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt IV Kow 1590/15/ wz

POSTANOWIENIE

o warunkowym przedterminowym zwolnieniu

Dn.29.01.2016r.

Sąd Okręgowy w Jeleniej Górze IV Wydział Penitencjarny i Nadzoru nad Wykonywaniem Orzeczeń Karnych w składzie:

Przewodniczący: sędzia SO Dariusz Przemyk

Protokolant: Urszula Rudzik

Przy udziale Prokuratora Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze Kazimierza Szczepańskiego po rozpoznaniu na posiedzeniu wniosku skazanego M. W.

w przedmiocie warunkowego przedterminowego zwolnienia

postanowił

I.  na zasadzie art. 77§1, 78§ 1 kk oraz art. 161§1kkw

warunkowo zwolnić M. W. , skazanego prawomocnymi wyrokami:

- Sądu Okręgowego w Jeleniej Górze z dn.11.09.2006r. sygn. akt III K (...)na karę 12 lat pozbawienia wolności,

- Sadu Rejonowego w Lubaniu z dn. 15.02.2015r sygn. akt II K (...)na karę 2 miesięcy pozbawienia wolności,

z odbycia reszty kary pozbawienia wolności,

na zasadzie art. 80§1kk, wyznaczyć warunkowo zwolnionemu okres próby do dnia 29.01.2018r.

II.  na zasadzie art. 159 kkw w związku z art. 72§1kk w okresie próby:

a)  oddać warunkowo zwolnionego pod dozór kuratora sądowego /w miejscu zamieszkania/;

b)  nałożyć na warunkowo zwolnionego obowiązki:

- podjęcia pracy zarobkowej,

- powstrzymania się od używania alkoholu,

- unikania kontaktów z osobami o ujemnej opinii społecznej ,

- niezwłocznego nawiązania kontaktu z kuratorem.

UZASADNIENIE

Skazany nabył formalnych uprawnień do ubiegania się o udzielenie warunkowego przedterminowego zwolnienia z odbycia reszty kary pozbawienia wolności i po odbyciu znacznej części kary swoją postawą wykazał, iż pomimo nie wykonania kary w całości jej cele zostały już osiągnięte i obecnie rokuje pozytywnie co do readaptacji na wolności. U podstaw warunkowego zwolnienia leży założenie, że kara ma zmienić skazanego i doprowadzić do wykształcenia u niego społecznie akceptowanych postaw. Aktualna postawa skazanego jest na tyle szczególna, że pozwala zweryfikować wcześniejszy pogląd Sądu odmawiający warunkowego zwolnienia na podstawie samej opinii z zakładu karnego i wskazuje, że skazany nie nadużyje udzielonego mu zaufania.

Proces przystosowania skazanego, który spędził znaczny czas w zakładzie karnym i miał raczej negatywną opinię nie może obecnie być oceniany tylko, gdy odbywał się w nienaturalnych warunkach izolacji. Weryfikacja pozytywnych efektów osiągniętych w toku wykonywania kary pozbawienia wolności jest teraz celowa szczególnie w warunkach wolnościowych, ponieważ w takich warunkach skazany będzie żył po opuszczeniu jednostki penitencjarnej.

Taki proces właściwej readaptacji na wolności rozpoczął się u skazanego z momentem uzyskania przerwy w karze i trwa już pół roku. Skazany pracuje, opiekuje się swoją (...) letnią matką wymagającą stałej pomocy przy załatwianiu spraw życia codziennego. Kurator ocenia opiekę skazanego nad matką jako prawidłową. Skazany wozi matkę do lekarza, przygotowuje opał, pali w piecach, nosi wodę ze studni. Matka nie zgłasza żadnych zastrzeżeń do jego zachowania. M. W. ma również pozytywną opinię środowiskową nie jest widywany pod wpływem alkoholu i stosunki sąsiedzkie układa zgodnie. Sąd przyjął, że jego właściwości osobiste w szczególności sposób zachowania po popełnieniu przestępstwa w okresie udzielonej mu przerwy w karze przy równoczesnym oddaniu pod dozór kuratora i nałożeniu stosownych obowiązków pozwalają na przyjęcie dodatniej prognozy kryminologicznej, że skazany po odbyciu kary w dotychczasowym rozmiarze będzie przestrzegał porządku prawnego, a zwłaszcza nie popełni ponownie przestępstwa. Osadzenie skazanego ponownie w zakładzie karnym zniweczyłoby pozytywne skutki readaptacyjne osiągnięte w czasie przerwy w karze.

Z tych względów orzeczono jak na wstępie