Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt I Ns 924/15

POSTANOWIENIE

Dnia 18 kwietnia 2016 roku

Sąd Rejonowy dla Łodzi - Widzewa w Łodzi, I Wydział Cywilny

w składzie:

Sędziego Sądu Rejonowego Tomasza Kalsztein

Protokolant st. sekr. sąd. Monika Miller

po rozpoznaniu w dniu 18 kwietnia 2016 roku w Łodzi

na rozprawie

z wniosku K. B. i B. B.

z udziałem L. P.

o stwierdzenie nabycia spadku

postanawia:

1.  stwierdzić, że spadek po J. P. synu S. zmarłym w dniu 20 marca 2015 roku w Ł., ostatnio stale zamieszkałym w Ł., na podstawie testamentu notarialnego z dnia 19 kwietnia 2011 roku – otwartego i ogłoszonego przed Sądem Rejonowym dla Łodzi Widzewa w Łodzi w dniu 14 października 2015 roku nabyli jego siostrzeńcy K. B. syn F. i B. B. syn F. po ½ (jednej drugiej) części każdy z nich,

2.  ustalić, że każdy z uczestników ponosi koszty postępowania związane ze swoim udziałem w sprawie.

Sygnatura akt: I Ns 924/15

UZASADNIENIE

W. B. i B. B. złożyli wniosek o stwierdzenie nabycia spadku po J. P. na podstawie testamentu notarialnego sporządzonego w dniu 19 kwietnia 2011 roku.

(wniosek k. 2-3).

Na rozprawie w dniu 14 października 2015 roku uczestnik postępowania oświadczył, iż kwestionuje ważność testamentu złożonego do akt sprawy.

(protokół rozprawy k. 30).

Postanowieniem z dnia 14 października 2015 roku Sąd otworzył i ogłosił testament J. P. z dnia 19 kwietnia 2011 roku.

(postanowienie k. 30odw.)

W odpowiedzi na wniosek złożonej w dniu 9 listopada 2015 troku uczestnik wniósł o stwierdzenie nabycia spadku po zmarłym J. P. na podstawie ustawy podnosząc zarzut nieważności testamentu z powodu braku swobody wyrażenia woli przez testatora ewentualnie wniósł o stwierdzenie bezskuteczności dyspozycji wydziedziczenia L. P. w testamencie.

(odpowiedź na wniosek k. 31-32).

Na rozprawie w dniu 18 kwietnia 2016 roku uczestnik oświadczył, iż nie kwestionuje ważności testamentu notarialnego złożonego do akt sprawy i nie kwestionuje dziedziczenia testamentowego, wnosząc jednocześnie uznanie zawartego w testamencie wydziedziczenia za bezskuteczne.

(protokół rozprawy k. 60)

Sąd ustalił następujący stan faktyczny:

J. P. zmarł 20 marca 2015 roku w Ł., gdzie ostatnio stale zamieszkiwał.

(odpis skrócony aktu zgonu k. 4)

J. P. w dacie śmierci był rozwiedziony. Miał on jedynego syna L. P.. Innych dzieci naturalnych, ani przysposobionych nie posiadał. Nikt nie złożył oświadczeń o odrzuceniu spadku po zmarłym, nie został uznany za niegodnego dziedziczenia , ani nie zrzekł się dziedziczenia po zmarłym. J. P. sporządził testament z dnia 19 kwietnia 2011 roku. Innych testamentów nie sporządzał.

(zapewnienie spadkowe k. 30).

Dokument otwarty przez Sąd Rejonowy dla Łodzi-Widzewa w Łodzi w dniu 14 października 2015 roku, został sporządzony w formie aktu notarialnego. Dokument ten został opatrzony datą 19 kwietnia 2011 roku. Zgodnie ze złożonym oświadczeniem woli do całości masy spadkowej zostali powołani w częściach równych K. B. i B. B.. W testamencie tym zmarły zamieścił również oświadczenie o wydziedziczeniu swojego syna L. P..

(testament w załączonych aktach)

Sąd zważył, co następuje:

Sąd stwierdził nabycie spadku po J. P. na podstawie testamentu notarialnego – według reguł ustawowych wskazanych w przepisie art. 950 k.c.

Powyższy testament nie był ostatecznie zakwestionowany przez żadną ze stron postępowania, a zatem brak było podstaw do jego podważenia stosownie do przepisów art. 945 k.c.

Sąd nie stwierdził również żadnych innych podstaw, aby złożony do akt sprawy testament uznać za nieważny, co w konsekwencji prowadziłoby do dziedziczenia ustawowego.

Wobec powyższego, należało stwierdzić nabycie spadku na podstawie reguł dziedziczenia testamentowego, jak to uczynił Sąd.

Zgodnie z art. 959 k.c. spadkodawca może powołać do całości lub części spadku jedną lub kilka osób.

W rozpoznawanej sprawie zgodnie z wolą spadkodawcy powołał on do całości spadku swoich siostrzeńców w częściach równych, a zatem wnioskodawcy po 1/.2 części nabyli spadek po zmarłym J. P.. Należy przy tym wskazać, iż nie istniały okoliczności, o których stanowią przepisy art. 928 k.c., art. 935 1 k.c., 940 k.c., 1048 k.c.

W tym miejscu należy zaznaczyć, iż zgodnie z przepisem art. 677 k.p.c. Sąd stwierdzi nabycie spadku przez spadkobierców, choćby były nimi inne osoby niż te, które wskazali uczestnicy. W postanowieniu o stwierdzeniu nabycia spadku sąd wymienia spadkodawcę oraz wszystkich spadkobierców, którym spadek przypadł, jak również wysokość ich udziałów. W postanowieniu o stwierdzeniu nabycia spadku sąd stwierdza także nabycie przedmiotu zapisu windykacyjnego, wymieniając osobę, dla której spadkodawca uczynił zapis windykacyjny, oraz przedmiot tego zapisu (§2). Stwierdzenie nabycia przedmiotu zapisu windykacyjnego może nastąpić również przez wydanie przez sąd postanowienia częściowego (§3).

W związku z tym przedmiotem niniejszego postępowanie było jedynie ustalenie grona osób spadkobierców oraz ich udziałów. Kwestia ustalenia zasadności zamieszczonego w testamencie oświadczenia o wydziedziczeniu nie podlega badaniu w niniejszym postępowaniu, zwłaszcza, iż testament zawiera rozporządzenie swoim majątkiem na wypadek śmierci testatora i wskazanie osób, które mają dziedziczyć majątek spadkowy. Wykazywanie wystąpienia przesłanek wydziedziczenia określonych w art. 1008 k.c. bądź ich brak powinno mieść miejsce w ewentualnym postępowaniu o zapłatę zachowku. Wówczas przeprowadzone postępowanie dowodowe może mieć istotne znaczenie dla rozstrzygnięcia o żądaniu powoda. Uczestnikowi postępowania takie roszczenie przysługuje, a zatem w świetle utrwalonego orzecznictwa nie ma zastosowania art. 189 k.p.c. z uwagi na brak interesu prawnego.

Natomiast w niniejszym postępowaniu jakiekolwiek ustalenie w tym przedmiocie nie miało znaczenia dla stwierdzenia nabycia spadku po J. P., tym bardziej, iż ważność testamentu w zakresie dokonanych rozrządzeń nie była kwestionowana. .

Z tych też względów Sąd oddalił wnioski dowodowe z zeznań świadków, którzy mieli zeznawać na okoliczność istnienia bądź nieistnienia przesłanek z art. 1008 k.c. jako zbędnych dla dalszego toku postępowania.

O kosztach postępowania Sąd orzekł w przedmiocie kosztów na podstawie art. 520 § 1 k.p.c.

z. odpis postanowienia wraz z uzasadnieniem doręczyć pełn. uczestnika 26.04.2016