Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt I C 2082/14

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 10 maja 2016 r.

Sąd Rejonowy w Legionowie I Wydział Cywilny

w składzie następującym:

Przewodniczący:

SSR Piotr Rempoła

Protokolant:

apl. adw. Emilia Walasek

po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 10 maja 2016 r. w Legionowie sprawy

z powództwa E. P.

przeciwko Spółdzielni Mieszkaniowej Budownictwa (...) z siedzibą w N.

o uzgodnienie treści księgi wieczystej

I.  oddala powództwo.

II.  zasądza od E. P. na rzecz Spółdzielni Mieszkaniowej Budownictwa (...) z siedzibą w N. 600 zł tytułem zwrotu kosztów procesu.

Sygn. akt I C 2082/14

UZASADNIENIE

E. P. wniosła pozew przeciwko Spółdzielni Mieszkaniowej Budownictwa (...) z siedzibą w N. o uzgodnienie treści księgi wieczystej nr (...) prowadzonej przez Sąd Rejonowy w Legionowie z rzeczywistym stanem prawnym poprzez wpisanie w dziale II księgi wieczystej nr (...) jako współwłaściciela E. P. w udziale (...) przy jednoczesnym wykreśleniu prawa własności tego udziału ujawnionego na rzecz Spółdzielni Mieszkaniowej Budownictwa (...) z siedzibą w N..

Na rozprawie w dniu 10 maja 2016 roku, pozwana spółdzielnia wniosła o oddalenie powództwa w całości oraz o zasądzenie kosztów zastępstwa procesowego.

Sąd ustalił następujący stan faktyczny:

Jedynym właścicielem nieruchomości stanowiącej wewnętrzne drogi dojazdowe na terenie osiedla domków jednorodzinnych w N. jest Spółdzielnia Mieszkaniowa Budownictwa (...) z siedzibą w N.. Dla tej nieruchomości stanowiącej drogi dojazdowe jest prowadzona księga wieczysta nr (...) w której jako jedyny właściciel w dziale II księgi wieczystej wpisana jest Spółdzielnia Mieszkaniowa Budownictwa (...) z siedzibą w N. ( fakt przyznany przez obie strony; elektroniczna wersja księgi wieczystej na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości: ekw.ms.gov.pl ).

Umową przeniesienia własności nieruchomości w formie aktu notarialnego z dnia 20 grudnia 1991 roku, pozwana spółdzielnia przeniosła na powódkę E. P. własność, domu jednorodzinnego wraz z działką gruntu numer (...) o obszarze (...) m ( 2 )wpisanej do dotychczasowej księgi wieczystej nr (...), a powódka oświadczyła, że na powyższe przeniesienie wyraża zgodę. W § 4 powołanej umowy przeniesienia własności nieruchomości strony umowy stwierdziły, że wszelkie rozliczenia pomiędzy Spółdzielnią a E. P. zostały ostatecznie dokonane, a poniesione przez Spółdzielnię koszty budowy domu pokryte zostały przez E. P. przez wniesienie w swoim czasie do Spółdzielni wkładu budowlanego. Stawający oświadczyli ponadto, że stosownie do treści art. 235 par. 4 ustawy prawo spółdzielcze z dnia 16 września 1982 roku Stawającym (zbywcy i nabywcy) przysługuje udział we własności technicznej infrastruktury ogólnoosiedlowej, a szczegółowe warunki ostatecznego rozliczenia tychże wydatków określa umowa zawarta między stornami z dnia 20 grudnia 1991 roku stanowiąca załącznik do powołanego aktu notarialnego. W tej umowie zawartej w formie aktu notarialnego nie dokonano przeniesienia udziałów we współwłasności działek drogowych objętych aktualną księgą wieczystą nr (...) (k.21-22 kopia odpisu aktu notarialnego, sporządzonego przez B. K. w dniu 20.12.1991 roku, Notariusza w W., Repertorium A (...)).

Powyższy stan faktyczny sąd ustalił na podstawie dowodu z dokumentu umowy złożonej przez powódkę oraz faktów przyznanych przez strony oraz dostępnej w Internecie elektronicznej księdze wieczystej.

Sąd zważył, co następuje:

Powództwo nie zasługuje na uwzględnienie.

Z treści § 4 umowy przeniesienia własności nieruchomości zawartej w formie aktu notarialnego dnia 20 grudnia 1991 roku, wprost wynika, że powódka E. P. nabyła od pozwanej Spółdzielni Mieszkaniowej Budownictwa (...) z siedzibą w N. tylko dom jednorodzinny wraz z działką gruntu numer (...) o obszarze (...) m 2, dla której była prowadzona księga wieczysta nr (...). Ponadto z tej umowy wynika wprost, że powódka nie nabyła udziału w innej nieruchomości gruntowej stanowiącej wewnętrzne drogi osiedlowe dla której prowadzona jest obecna księga wieczysta nr (...).

Treść § 4 umowy przeniesienia własności nieruchomości jasno wskazuje, że na podstawie tej umowy powódka nabyła udział we własności technicznej infrastruktury ogólnoosiedlowej zgodnie z art. 235 § 4 ustawy Prawo spółdzielcze z dnia 16 września 1982 roku, w brzmieniu obowiązującym w grudniu 1991 roku który określał „Po przeniesieniu własności domów wspólne urządzenia wodne, kanalizacyjne, ogrzewcze oraz inne urządzenia podobne stają się współwłasnością właścicieli domów. Do tej współwłasności przepisy art. 136 § 2 Kodeksu cywilnego stosuje się odpowiednio.”.

Przepis art. 235 § 4 ustawy Prawo spółdzielcze określał jeden z nielicznych wyjątków w prawie polskim od zasady superficies solo cedit. Powódka zgodnie z powołaną umową nie nabyła więc udziału we współwłasności gruntu, lecz współwłasność samych tylko urządzeń infrastruktury technicznej doprowadzających wodę, energię elektryczną, ogrzewanie, kanalizację, itp. Stosownie do treści art. 235 par. 4 ustawy prawo spółdzielcze z dnia 16 września 1982 roku nabywcy przysługiwał udział we własności technicznej infrastruktury ogólnoosiedlowej, a szczegółowe warunki ostatecznego rozliczenia tychże wydatków określa umowa zawarta między stronami z dnia 20 grudnia 1991 roku stanowiąca załącznik do powołanego aktu notarialnego.

Reasumując, przepis art. 235 § 4 ustawy Prawo spółdzielcze określał, iż współwłasnością objęte są urządzenia infrastruktury technicznej, a nie części nieruchomości gruntowej stanowiącej drogi.

Powódka partycypowała w kosztach działalności Zrzeszenia (później Spółdzielni), w tym także kosztach nabycia nieruchomości pod budowę osiedla, jednakże nabycie własności nieruchomości nastąpiło przez Stowarzyszenie, którego następcą prawnym jest Spółdzielnia. Powódka nie nabyła ani własności ani współwłasności nieruchomości, które są obecnie drogami opisanymi w obecnej księdze wieczystej nr (...) i której jedynym właścicielem jest pozwana spółdzielnia. Przeniesienie udziału we współwłasności nieruchomości musiałoby nastąpić w formie aktu notarialnego, a przedmiotem umowy przeniesienia własności nieruchomości zawartej pomiędzy powódką a pozwaną nie był udział w nieruchomości stanowiącej drogi dla których jest prowadzona księga wieczysta nr (...).

Z uwagi na powyższe sąd oddalił powództwo.

O kosztach procesu sąd orzekł na podstawie art.98 k.p.c. zasądzając od powódki, która przegrała sprawę na rzecz pozwanej spółdzielni zwrot kosztów procesu. Na zasądzone koszty procesu składa się wynagrodzenie pełnomocnika będącego adwokatem w kwocie 600zł w podwójnej stawce obliczone zgodnie z §8 pkt 8 w zw. z §6 pkt 3 w zw. z §2 ust.2 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 września 2002r. w sprawie opłat za czynności adwokackie (..) w zw. z §21 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 22 października 2015 r. w sprawie opłat za czynności adwokackie. Sąd zastosował podwójną stawkę, biorąc pod uwagę skomplikowany charakter sprawy i wkład pracy adwokata w przyczynienie się do szybkiego zakończenia sprawy.