Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt I Ns 105/16

POSTANOWIENIE

Dnia 23 maja 2016 roku

Sąd Rejonowy w Człuchowie I Wydział Cywilny w składzie

Przewodniczący Sędzia Sądu Rejonowego Sylwia Piasecka

Protokolant sekretarz sądowy Grażyna Pałubicka

po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 23 maja 2016 roku w C.

sprawy

z wniosku D. P. (1)

z udziałem A. R., J. A.

o stwierdzenia nabycia spadku po K. P. i G. P. (1)

p o s t a n a w i a :

1.  stwierdzić, że spadek po K. P. c. W. i S., która zmarła dnia 6 października 2004 roku w C., ostatnio stale zamieszkiwała w C. na podstawie ustawy nabył jej mąż G. P. (1) s. L. i M. oraz jej dzieci D. P. (1) s. G. i K., J. A. c. G. i K. każda z tych osób w 1/3 (jednej trzeciej) części, z tym, że nabycie spadku nastąpiło w sposób prosty,

2.  stwierdzić, że spadek po G. P. (1) s. L. i M., który zmarł dnia 19 stycznia 2016 roku w C., ostatnio stale zamieszkiwał w C. na podstawie ustawy nabyła jego żona A. R., oraz jego dzieci D. P. (1) s. G. i K., J. A. c. G. i K. każda z tych osób w 1/3 (jednej trzeciej) części, z tym, że nabycie spadku przez D. P. (1) i J. A. nastąpiło w sposób prosty, a przez A. R. nastąpiło z dobrodziejstwem inwentarza.

Pobrano opłatę kancelaryjną

w kwocie zł – w znakach

opłaty sądowej naklejonych

na wniosku.

Sygn. akt I Ns 105/16

UZASADNIENIE

Wnioskodawca D. P. (1) wniósł o stwierdzenie nabycia spadku po K. P., która zmarła 6 października 2004 roku w C., ostatnio stale zamieszkiwała w C.; oraz o stwierdzenie nabycia spadku po G. P. (1), który zmarł 19 stycznia 2016 roku w C., ostatnio stale zamieszkiwał w C..

Wnioskodawca wskazał, iż spadkodawczyni K. P. zawierała jeden związek małżeński z G. P. (1), który ustał na skutek śmierci spadkodawczyni. Z tego związku małżeńskiego narodziło się dwoje dzieci D. P. (2) oraz J. A. – uczestnicy postępowania. Spadkodawczyni nie miała innych dzieci własnych ani przysposobionych, nie pozostawiła testamentu, a w skład spadku nie wchodzi gospodarstwo rolne.

Wnioskodawca wskazał również, iż spadkodawca G. P. (1) zawierał dwa związku małżeńskie, pierwszy z K. P., który ustał na skutek śmierci K. P., oraz drugi z A. R.. Z pierwszego małżeństwa spadkodawca posiadał dwoje dzieci – D. i J. A., natomiast z drugiego związku małżeńskiego nie zrodziło się żadne dziecko. Spadkodawca nie miał innych dzieci własnych ani przysposobionych, nie pozostawił testamentu.

W dniu 23 maja 2016 roku wnioskodawca i uczestniczka postępowania J. A. złożyli oświadczenie o przyjęciu w sposób prosty spadku po G. P. (1) jako jego spadkobiercy ustawowi, natomiast uczestniczka postępowania A. R. złożyła oświadczenie o przyjęciu z dobrodziejstwem inwentarza spadku po G. P. (1) jako jego spadkobierca ustawowy.

Sąd ustalił następujący stan faktyczny:

Spadkodawczyni K. P. zawierała jeden związek małżeński z G. P. (1), który ustał w dniu 6 października 2004 roku na skutek śmierci K. P..

W czasie trwania związku małżeńskiego nie toczyły się żadne postępowania o rozwód czy też separację.

Z tego związku małżeńskiego zrodziło się dwoje dzieci – D. P. (1) oraz J. A.. Spadkodawczyni nie posiadała dzieci pozamałżeńskich ani przysposobionych.

Wnioskodawca D. P. (1) i uczestniczka postępowania J. A. nie zawierali ze spadkodawczynią umów dotyczących spadku, nie składali oświadczeń o przyjęciu spadku po spadkodawczyni. Nikt nie został uznany za niegodnego dziedziczenia. Spadkodawczyni nie pozostawiła testamentu.

bezsporne, nadto dowód: zapewnienie spadkowe D. P. (1) złożone na rozprawie

w dniu 23 maja 2016 roku w okresie od 00:05:02 do 00:06:59 – porównaj protokół k. 18-19, zapewnienie spadkowe J. A. złożone na rozprawie w dniu 23 maja 2016 roku w okresie od 00:06:59 do 00:08:00 – porównaj protokół k. 18-19, odpis skrócony aktu zgonu K. P. k. 7, odpis skrócony aktu urodzenia D. P. (1) k. 7, odpis skrócony aktu małżeństwa J. A. k. 7

Spadkodawca G. P. (1) zawierał dwa związki małżeńskie, pierwszy z K. P., który ustał na skutek śmierci K. P. w dniu 6 października 2004 roku, oraz drugi z A. R., który ustał na skutek śmierci spadkodawcy w dniu 19 stycznia 2016 roku.

W czasie trwania drugiego związku małżeńskiego nie toczyły się żadne postępowania o rozwód czy też separację.

Z pierwszego związku małżeńskiego spadkodawcy z K. P. zrodziło się dwoje dzieci – D. P. (1) oraz J. A.. Natomiast z drugiego związku małżeńskiego z A. R. nie zrodziło się żadne dziecko. Spadkodawca nie posiadał dzieci pozamałżeńskich ani przysposobionych.

Wnioskodawca D. P. (1) oraz uczestniczki postępowania J. A. i A. R. nie zawierali ze spadkodawcą umów dotyczących spadku. Nikt nie został uznany za niegodnego dziedziczenia. Spadkodawca nie pozostawił testamentu.

bezsporne, nadto dowód: zapewnienie spadkowe D. P. (1) złożone na rozprawie

w dniu 23 maja 2016 roku w okresie od 00:05:02 do 00:06:59 – porównaj protokół k. 18-19, zapewnienie spadkowe J. A. złożone na rozprawie w dniu 23 maja 2016 roku w okresie od 00:06:59 do 00:08:00 – porównaj protokół k. 18-19, zapewnienie spadkowe A. R. złożone na rozprawie w dniu 23 maja 2016 roku w okresie od 00:08:00 do 00:09:00 – porównaj protokół k. 18-19, odpis skrócony aktu zgonu G. P. (1) k. 7, odpis skrócony aktu urodzenia D. P. (1) k. 7, odpis skrócony aktu małżeństwa J. A. k. 7

W dniu 23 maja 2016 roku wnioskodawca D. P. (1) złożył oświadczenie o przyjęciu w sposób prosty spadku po G. P. (1)jako jego spadkobierca ustawowy.

dowód: oświadczenie D. P. (1) k. 17

W dniu 23 maja 2016 roku uczestniczka postępowania J. A. złożyła oświadczenie o przyjęciu w sposób prosty spadku po G. P. (1) jako jego spadkobierca ustawowy.

dowód: oświadczenie J. A. k. 17

W dniu 23 maja 2016 roku uczestniczka postępowania A. R. złożyła oświadczenie o przyjęciu z dobrodziejstwem inwentarza spadku po G. P. (1)jako jego spadkobierca ustawowy.

dowód: oświadczenie A. R. k. 17

Sąd zważył, co następuje:

Zgodnie z treścią art. 924 k.c. spadek otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy. Spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku (art. 925 k.c.).

Stosownie do treści przepisu art. 926 k.c. powołanie do spadku wynika z ustawy albo z testamentu. Dziedziczenie ustawowe co do całości spadku następuje wtedy, gdy spadkodawca nie powołał spadkobiercy albo gdy żadna z osób, które powołał, nie chce lub nie może być spadkobiercą. Powyższe oznacza, że dziedziczenie ustawowe ma charakter subsydiarny i znajduje zastosowanie, gdy nie powołano spadkobiercy testamentowego albo powołany spadkobierca nie może lub nie chce dziedziczyć. Natomiast gdy spadkodawca nie pozostawił testamentu, to dopiero wówczas przepisy kodeksu cywilnego stanowią w swej treści, kto i z jakim udziałem dziedziczy spadek po osobie zmarłej.

Jeśli spadkodawca pozostawił testament, rzeczą Sądu prowadzącego postępowanie o stwierdzenie nabycia spadku jest ocena ważności testamentu wobec treści przepisów kodeksu cywilnego.

Zarówno spadkodawczyni K. P., jak i spadkodawca G. P. (1) nie pozostawili testamentów, wobec tego zastosowanie znalazły przepisy regulujące dziedziczenie ustawowe.

Zgodnie z treścią art. 931 k.c. w pierwszej kolejności powołane są z ustawy do spadku dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek; dziedziczą oni w częściach równych. Jednakże część przypadająca małżonkowi nie może być mniejsza niż jedna czwarta części całości spadku.

W niniejszej sprawie na podstawie zapewnień spadkowych złożonych w trybie art. 671 § 1 i 2 k.p.c. Sąd ustalił, iż spadkodawczyni K. P. w chwili śmierci, tj. w dniu 6 października 2004 roku, była w związku małżeńskim z G. P. (1), z którym posiadała dwoje dzieci – D. P. (1) oraz J. A..

Zgodnie z treścią art. 1015 k.c. – w brzmieniu obowiązującym do dnia 17 października 2015 roku – nie złożenie oświadczenia o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swego powołania, jest jednoznaczne z prostym przyjęciem spadku.

Biorąc pod uwagę fakt, iż w niniejszej sprawie po śmierci spadkodawczyni K. P. nie zostały złożone oświadczenia spadkowe, należało stwierdzić, iż spadek po K. P., która zmarła dnia 6 października 2004 roku w C., na podstawie ustawy – w sposób prosty – nabył jej mąż G. P. (2) W. P. oraz jej dzieci: D. P. (1) oraz J. A., każda z tych osób w 1/3 części.

Natomiast na podstawie zapewnień spadkowych złożonych w trybie art. 671 § 1 i 2 k.p.c. Sąd ustalił, iż spadkodawca G. P. (1) w chwili śmierci, tj. w dniu 19 stycznia 2016 roku, był w związku małżeńskim z uczestniczką postępowania A. R. oraz posiadał dwoje dzieci z pierwszego małżeństwa - D. P. (1) oraz J. A..

Zgodnie z treścią art. 1012 k.c. spadkobierca może bądź przyjąć spadek bez ograniczenia odpowiedzialności za długi (przyjęcie proste), bądź przyjąć spadek z ograniczeniem tej odpowiedzialności (przyjęcie z dobrodziejstwem inwentarza) bądź spadek odrzucić. Przy czym zgodnie z treścią art. 1015 § 1 k.c. oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku może być złożone w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swego powołania. Oświadczenie takie składa się przed sądem lub przed notariuszem. Można je złożyć ustnie lub na piśmie z podpisem urzędowo poświadczonym (art. 1018 § 3 k.c.).

Z uwagi na fakt, iż w dniu 23 maja 2016 roku wnioskodawca oraz uczestniczki postępowania złożyli przed tut. Sądem oświadczenia o przyjęciu spadku po G. P. (1), należało stwierdzić, iż spadek po G. P. (1), który zmarł 19 stycznia 2016 roku, na podstawie ustawy nabyła jego żona A. R., oraz jego dzieci: D. P. (1) oraz J. A., każda z tych osób w 1/3 części, z tym, że nabycie spadku przez uczestniczkę postępowania A. R. nastąpiło – zgodnie ze złożonym oświadczeniem spadkowym – z dobrodziejstwem inwentarza, natomiast nabycie spadku przez D. P. (1) oraz J. A. nastąpiło – zgodnie ze złożonymi oświadczeniami spadkowymi – w sposób prosty.