Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt I Ns 163/16

POSTANOWIENIE

Dnia 18 kwietnia 2016 roku

Sąd Rejonowy w Kwidzynie Wydział I Cywilny w składzie:

Przewodniczący: Sędzia Sądu Rejonowego Halina Ostafińska- Kołacka

Protokolant: stażysta Ewelina Gadomska

po rozpoznaniu w dniu 18 kwietnia 2016 roku w Kwidzynie

na rozprawie sprawy

z wniosku G. S.

przy uczestnictwie A. K., M. R., W. K. i N. W.

o stwierdzenie nabycia spadku po A. S. i M. S.

postanawia:

I.  stwierdzić, że spadek po A. S., zmarłym w dniu 20 marca 2015 roku w K., ostatnio stale zamieszkałym w K., na podstawie ustawy nabyły dzieci spadkodawcy:

- G. S. (s. A. i L.),

- A. K. zd. S. (c. A. i L.),

- M. R. zd. S. (c. A. i L.),

- W. K. zd. S. (c. A. i L.),

- N. W. zd. S. (c. A. i L.)

- po 1/5 części każde z nich;

II.  stwierdzić, że spadek po M. S. zd. N., zmarłej w dniu
08 stycznia 2016 roku w K., ostatnio stale zamieszkałej w K.,
na podstawie ustawy nabyły wnuki spadkodawczyni:

- G. S. (s. A. i L.),

- A. K. zd. S. (c. A. i L.),

- M. R. zd. S. (c. A. i L.),

- W. K. zd. S. (c. A. i L.),

- N. W. zd. S. (c. A. i L.)

- po 1/5 części każde z nich;

III.  nakazać ściągnąć od uczestników postępowania: A. K., M. R., W. K. i N. W. kwoty po 50,00 zł (pięćdziesiąt złotych 00/100) od każdego z nich, tytułem opłaty od oświadczeń spadkowych.

Sędzia Sądu Rejonowego

Halina Ostafińska - Kołacka

I Ns 163/16 Uzasadnienie

Wnioskodawca G. S. wnosił o stwierdzenie nabycia spadku po ojcu A. S., zmarłym 20 marca 2015 roku w K. i po babce M. S., zmarłej 8 stycznia 2016 roku w K..

W uzasadnieniu podał, że ojciec A. S. pozostawił 5 - cioro dzieci a babka M. S. miała jednego syna A. S.. Spadkodawcy nie sporządzili testamentów.

Uczestniczki postępowania A. K., M. R., W. K. i N. W. potwierdziły zapewnienie spadkowe złożone przez wnioskodawcę.

Sąd ustalił i zważył co następuje:

A. S. zmarł 20 marca 2015 roku w K., gdzie ostatnio stale zamieszkiwał. W chwili śmierci był wdowcem. Jego żona L. S. z d. C. zmarła 20 maja 2005 roku i małżeństwo z nią było jego jedynym małżeństwem. Z tego małżeństwa urodziło się 5-cioro dzieci : A. K. z d.S., G. S., M. R. zd. S., W. K. z d. S. i N. W. z d. S.. Spadkodawca A. S. nie miał dzieci pozamałżeńskich ani przysposobionych. Nie sporządził testamentu.

M. S. z d. N. zmarła 8 stycznia 2016 roku w K. i ostatnio zamieszkiwała w K.. Była raz zamężna z A. S. i z tego związku urodził się jeden syn A. S. tj. ojciec wnioskodawcy i uczestniczek postępowania. Spadkodawczyni w chwili śmierci była wdową. Nie miała dzieci pozamałżeńskich ani przysposobionych.

Obydwoje spadkodawcy A. S. i M. S. nie sporządzili testamentów.

( odpisy aktów stanu cywilnego k. 5 i k.10, zapewnienia spadkowe k. 29-30).

Sąd ustalił powyższy stan faktyczny na podstawie wyżej wymienionych dokumentów, których prawdziwość nie była kwestionowana, oraz na podstawie przesłuchania wnioskodawcy i uczestniczek postępowania złożonego przez nich zapewnienia spadkowego.

Powyższy stan faktyczny jest poza sporem.

Zarówno A. S. jak i M. S. nie sporządzili testamentów. Zachodzi zatem dziedziczenie na podstawie ustawy.

Wnioskodawca i uczestniczki postępowania należą do pierwszej grupy spadkobierców ustawowych dziedziczących na podstawie przepisu art. 931 par.1 i par.2 kc. w brzmieniu-

„Par.1. W pierwszej kolejności powołane są z ustawy do spadku dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek; dziedziczą oni w częściach równych. Jednakże część przypadająca małżonkowie nie może być mniejsza niż jedna czwarta całości spadku.

Par.2. Jeżeli dziecko spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada jego dzieciom w częściach równych. Przepis ten stosuje się odpowiednio do dalszych zstępnych”.

W chwili śmierci spadkodawca A. S. był wdowcem. Na podstawie ustawy zatem dziedziczą po nim jego dzieci w częściach równych tj. po 1)5 każde z nich.

Spadkodawczyni M. S. również była wdową w chwili śmierci. Jej jedyny syn A. S. zmarł przed nią a więc nie dożył otwarcia spadku po matce. Zgodnie z przepisem art. 924 k.c. spadek otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy .

Spadek jaki przypadałby A. S. po matce M. S. dziedziczą jego dzieci G. S., A. K., M. R., W. K. i N. W. - w częściach równych tj. po 1)5 każdy z nich.

Ponieważ nie upłynął jeszcze wymagany 6-miesięczny termin do złożenia przez spadkobierców oświadczenia spadkowego po M. S. zmarłej 8 stycznia 2016 roku, sąd odebrał oświadczenia spadkowe od spadkobierców.

W dniu 18 kwietnia 2016 roku na rozprawie wszyscy spadkobiercy złożyli oświadczenia spadkowe o przyjęciu spadku z dobrodziejstwem inwentarza po M. S..

W związku z powyższym Sąd na podstawie przepisu art.931 par.1 i par.2 kc. orzekł jak wyżej.

Rozstrzygnięcie o kosztach Sąd oparł na zasadzie przepisu art. 520 par.1 kpc., zgodnie z którym każdy uczestnik ma obowiązek poniesienia kosztów postępowania sądowego związanych ze swym udziałem w sprawie.

Wnioskodawca uregulował już przypadające na niego koszty postępowania. Uczestniczki postępowania mają obowiązek uiścić na rzecz Skarbu Państwa-Sądu Rejonowego w Kwidzynie kwoty po 50 złotych, tytułem opłaty od złożonych oświadczeń spadkowych.