Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt VIII Gz 40/16

POSTANOWIENIE

Dnia 2 czerwca 2016 r.

Sąd Okręgowy w Bydgoszczy Wydział VIII Gospodarczy

w składzie następującym:

Przewodniczący: SSO Elżbieta Kala

Sędzia SO Marek Tauer

Sędzia SO Tomasz Mrugowski

po rozpoznaniu w dniu 2 czerwca 2016 r. w Bydgoszczy

na posiedzeniu niejawnym

sprawy z urzędu

z udziałem (...) spółki z ograniczoną odpowiedzialnością
w B.

o złożenie dokumentu do akt rejestrowych

na skutek wniesionej przez uczestnika - (...) spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w B. skargi o wznowienie postępowania zakończonego prawomocnym postanowieniem Sądu Okręgowego w Bydgoszczy z dnia 23 marca 2016 r., sygn. akt VIII Gz 7/16

postanawia: odrzucić skargę uczestnika o wznowienie postępowania.

SSO Elżbieta Kala SSO Marek Tauer SSO Tomasz Mrugowski

UZASADNIENIE

(...) spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
w B. wniósł skargę o wznowienie postępowania zakończonego postanowieniem Sądu Okręgowego w Bydgoszczy z 23 marca 2016 r., sygn. akt VIII Gz 7/16.

W uzasadnieniu skargi uczestnik powoływał argumenty dotyczące bezprawnego, jego zdaniem, zajęcia udziałów E. K. w spółce (...)
i złożenia przez Sąd Rejonowy do akt rejestrowych zawiadomienia komornika o zajęciu tych udziałów, pomimo że było ono nieważne. Skarżący wskazał, że działanie Sądu naraziło spółkę na wysokie straty i postawienie w stan upadłości. Domagał się uchylenia postanowienia.

Sąd Okręgowy zważył, co następuje.

Zgodnie z przepisem art. 399 § 2 kpc, postępowanie w razie zakończenia go postanowieniem może być wznowione, ale wyłącznie na podstawie określonej w przepisie art. 401 1 kpc, tj. w wypadku, gdy Trybunał Konstytucyjny orzekł o niezgodności aktu normatywnego z Konstytucją, ratyfikowaną umową międzynarodową lub z ustawą, na podstawie którego zostało wydane orzeczenie.

Skarga uczestnika o wznowienie postępowania nie została oparta na ustawowej podstawie wznowienia postępowania.

Wskazane w uzasadnieniu pisma uczestnika okoliczności sprowadzają się do merytorycznej oceny czynności dokonanych przez komornika sądowego, które powinny być zaskarżone w postępowaniu egzekucyjnym. Uczestnik natomiast nie zarzucał, że dokonana przez Sąd Okręgowy w zaskarżonym postanowieniu z 23 marca 2016 r., sygn. akt VIII Gz 7/16 ocena wcześniejszego postanowienia Sądu Rejonowego, nie uwzględniała orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego o niezgodności aktu normatywnego z Konstytucją, ratyfikowaną umową międzynarodową lub z ustawą, na podstawie którego zostało wydane orzeczenie.

Zarzuty skarżącego nie dawały się nawet podciągnąć pod przewidzianą w przepisie art. 401 1 kpc podstawę wznowienia. W postępowaniu ze skargi o wznowienie postępowania nie mogą być natomiast rozpoznawane zarzuty spoza zakresu ustawowych podstaw wznowienia. Sąd drugiej instancji nie bada zasadności skargi o wznowienie postępowania pod względem merytorycznym, lecz dokonuje wyłącznie formalnej oceny czy skarga ta opiera się na ustawowej podstawie wznowienia (postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 12 lutego 2004 r., sygn. akt V CZ 158/03, M. Prawn. 2006/3/147).

Stosownie do przepisu art. 410 § 1 kpc sąd odrzuca skargę wniesioną po upływie przepisanego terminu, niedopuszczalną lub nieopartą na ustawowej podstawie. Postanowienie może być wydane na posiedzeniu niejawnym.

W związku z powyższym z uwagi na treść art. 410 § 1 kpc w zw. z art. 399 § 2 kpc, Sąd Okręgowy skargę odrzucił.

SSO Elżbieta Kala SSO Marek Tauer SSO Tomasz Mrugowski