Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt III Cz 303/16

POSTANOWIENIE

Dnia 12 kwietnia 2016 r.

Sąd Okręgowy w Gliwicach III Wydział Cywilny Odwoławczy w następującym składzie:

Przewodniczący – Sędzia SO Gabriela Sobczyk

Sędziowie SO Leszek Dąbek

SR (del.) Roman Troll (spr.)

po rozpoznaniu w dniu 12 kwietnia 2016 r. w Gliwicach na posiedzeniu niejawnym

sprawy z wniosku wierzyciela (...)Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółki komandytowej we W.

przeciwko dłużnikowi K. J.

o nadanie klauzuli wykonalności na następcę prawnego

na skutek zażalenia dłużnika

na postanowienie Sądu Rejonowego w R.

z dnia 3 września 2015 r., sygn. akt I Co 1710/15

postanawia:

1)  oddalić zażalenie,

2)  zasądzić od dłużnika na rzecz wierzyciela 60 zł (sześćdziesiąt złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania zażaleniowego.

SSR (del.) Roman Troll SSO Gabriela Sobczyk SSO Leszek Dąbek

Sygn. akt III Cz 303/16

UZASADNIENIE

Postanowieniem z 3 września 2015 roku Sąd Rejonowy w R. nadał klauzulę wykonalności nakazowi zapłaty z 28 maja 2007 roku wydanemu w postępowaniu upominawczym przez Sąd Rejonowy w R., w sprawie o sygn. akt I Nc 209/07, na rzecz wierzyciela (...) Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością spółki komandytowej we W. jako następcy prawnego(...) S.
w G., przeciwko K. J., na którego przeszły obowiązki dłużnika H. J., zastrzegając dłużnikowi prawo do powołania się w toku postępowania egzekucyjnego na ograniczenie odpowiedzialności za długi spadkowe tylko do wartości ustalonego w inwentarzu stanu czynnego spadku (pkt (...)); zasądził od dłużnika na rzecz wierzyciela 127 zł tytułem zwrotu kosztów postępowania (pkt(...)). W uzasadnieniu wskazał, że wierzyciel wykazał umową przelewu wierzytelności z podpisami notarialnie poświadczonymi nabycie wierzytelności względem poprzednika prawnego dłużnika, a także to, że K. J. nabył z dobrodziejstwem inwentarza na podstawie ustawy spadek po H. J. - pierwotnym dłużniku. Orzeczenie to zapadło na podstawie art. 788 § 1 k.p.c., art. 792 k.p.c. w związku z art. 1031 § 2 k.c., a o kosztach postępowania Sąd Rejonowy orzekł na podstawie art. 770 k.p.c.

Zażalenie na to postanowienie złożył dłużnik wnosząc o oddalenie wniosku o nadanie klauzuli wykonalności. W uzasadnieniu wskazał, że w chwili przyjęcia spadku po H. J. był osobą małoletnią, spadku nie odrzucił, bo nie był poinformowany, że ojciec ma jakiekolwiek długi. Nie wiedział też jakie są skutki przyjęcia spadku z dobrodziejstwa inwentarza, a o zobowiązaniu dowiedział się od wierzyciela już po przyjęciu spadku. Obecnie kontynuuje naukę, a na skutek braku czasu, specjalistycznej wiedzy oraz informacji nie podejmował odpowiednich działań dotyczących spadku po ojcu.

W odpowiedzi na zażalenie wierzyciel wniósł o jego oddalenie jako bezzasadnego oraz zasądzenie od dłużnika na jego rzecz kosztów postępowania zażaleniowego.

Sąd Okręgowy zważył, co następuje:

Ustalenia faktyczne dokonane przez Sąd Rejonowy są prawidłowe i jako takie Sąd Okręgowy uznaje za własne. Także ocena prawna dokonana przez Sąd Rejonowy jest prawidłowa i także ją Sąd Okręgowy uznaje za własną.

Z zażalenia wynika, że dłużnik nie wiedział o zobowiązaniu ojca, gdy przyjmował spadek
z dobrodziejstwem inwentarza. Ta okoliczność jednak w żaden sposób nie może wpływać na prawidłowość postępowania dotyczącego nadania klauzuli wykonalności. Trzeba w tym miejscu zauważyć, że Sąd Rejonowy biorąc pod uwagę to, że doszło do zmiany zarówno po stronie wierzyciela, jak i dłużnika, brał także pod uwagę przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza. Nie jest zaś okolicznością istotną dla rozpoznania sprawy o nadanie klauzuli wykonalności to, czy spadkobierca przyjmując spadek wiedział o zobowiązaniach spadkodawcy. W tym zakresie nie prowadzi się postępowania klauzulowego. Ewentualne nieprawidłowości złożonego oświadczenia o przyjęciu spadku z dobrodziejstwem inwentarza nie należą do kognicji sądu w postępowaniu klauzulowym.
W tym zakresie można jedynie żądać uchylenia się od skutków prawnych złożenia oświadczenia
o przyjęciu spadku pod wpływem błędu lub groźby (art. 1019 k.c.), ale postępowanie to prowadzić może na wniosek sąd spadku w postępowaniu nieprocesowym (art. 628 k.p.c. w związku z art. 690 k.p.c.).

Dlatego też zażalenie nie mogło doprowadzić do wzruszenia zaskarżonego postanowienia.

Mając powyższe na uwadze, w oparciu o art. 385 k.p.c. w związku z art. 397 § 1 i 2 k.p.c.
i art. 13 § 2 k.p.c., zażalenie jako bezzasadne należało oddalić.

Orzeczenie o kosztach postępowania zażaleniowego zapadło na podstawie art. 98
§ 1 i 3 k.p.c.
, art. 99 k.p.c. w związku z art. 13 § 2 k.p.c. oraz § 10 pkt 13 i § 12 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia z dnia 28 września 2002 r. w sprawie opłat za czynności radców prawnych oraz ponoszenia przez Skarb Państwa kosztów pomocy prawnej udzielonej przez radcę prawnego ustanowionego z urzędu (t.j. Dz. U. Z 2013 r., poz. 490 ze zm.) przy zastosowaniu § 21 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 22 października 2015 roku w sprawie opłat za czynności radców prawnych (Dz. U. poz. 1804), albowiem dłużnik przegrał sprawę i powinien zwrócić wierzycielowi koszty zastępstwa prawnego.

SSR (del.) Roman Troll SSO Gabriela Sobczyk SSO Leszek Dąbek