Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt Nsm 155/16

POSTANOWIENIE

Dnia 5 maja 2016r.

Sąd Rejonowy w Legionowie w III Wydziale Rodzinnym i Nieletnich

w następującym składzie:

Przewodniczący: SSR Barbara Świć

Protokolant: Katarzyna Kucucha

po rozpoznaniu w dniu 5 maja 2016r. w Legionowie

na rozprawie

sprawy z wniosku K. P.

z udziałem K. Z.

o rozstrzygnięcie w istotnych sprawach dziecka w razie braku porozumienia między rodzicami

postanawia

1.  wyrazić zgodę na złożenie przez K. P. wniosku o zmianę nazwiska małoletniej A. Z., urodzonej (...) w N.,

2.  pozostawić wnioskodawczynię przy poniesionych kosztach.

Sygn. akt III Nsm 155/16

UZASADNIENIE

Wnioskiem z dnia 11.03.2016r. wnioskodawczyni K. P. wniosła o zmianę nazwiska małoletniej córki A. Z. z nazwiska (...) na nazwisko (...).

Małoletnia A. Z. przyłączyła się do wniosku.

Uczestnik K. Z. wniósł o oddalenie wniosku. W odpowiedzi na wniosek uczestnik podniósł, że zmiana nazwiska małoletniej nie jest zasadna, gdyż wnioskodawczyni nie podała żadnego zdarzenia ze szkoły podstawowej ani gimnazjum, z którego wynikałoby, że córka źle się czuła ze swoim nazwiskiem.

Na podstawie całokształtu zebranego w sprawie materiału dowodowego Sąd ustalił następujący stan faktyczny:

Małoletnia A. Z., ur. (...) w N. jest córką K. Z. i K. P.. Jej rodzice pozostawali w nieformalnym związku i małoletnia otrzymała nazwisko ojca (...).

Od 12 lat rodzice małoletniej nie mieszkają ze sobą. Małoletnia A. spotyka się z ojcem sporadycznie i nie utrzymuje z nim zażyłych kontaktów. Chciałaby nosić nazwisko (...) tak jak matka, z którą zamieszkuje. Od dłuższego czasu prosi matkę o podjęcie działań w przedmiocie zmiany nazwiska, gdyż w ten sposób miałaby większe poczucie przynależności do rodziny od strony matki, w której się wychowuje oraz większe poczucie własnej wartości. Dziewczynka nieformalnie posługuje się nazwiskiem (...) np. na facebooku. Małoletnia jest uczennicą III klasy Gimnazjum Z.S.O. w L.. Uczy się dobrze. Od września 2016r. A. Z. rozpocznie naukę w liceum i nie chce czuć się źle przy rówieśnikach. Nie chce być narażona na pytania i komentarze, jakie w stosunku do niej mogą kierować koledzy z grupy rówieśniczej, dla których może być niezrozumiałe, iż nosi ona inne niż jej mama nazwisko.

Powyższy stan faktyczny Sąd ustalił na podstawie:

zeznań wnioskodawczyni K. P. (K16, 16v), uczestnika K. Z. ( (...)), małoletniej A. Z. (K18) a nadto na podstawie aktu urodzenia małoletniej (K2).

Sąd zważył, co następuje:

Wniosek zasługuje na uwzględnienie.

Zgodnie z treścią art. 97 § 1 k.r.o. jeżeli władza rodzicielska przysługuje obojgu rodzicom, każde z nich jest obowiązane i uprawnione do jej wykonywania. Zgodnie zaś z § 2 tego przepisu o istotnych sprawach dziecka rodzice rozstrzygają wspólnie; w braku porozumienia między nimi rozstrzyga sąd opiekuńczy.

Zgodnie zaś z dyspozycją art. 8 ust. 2 i 3 Ustawy z dnia 17 października 2008 r. o zmianie imion i nazwisk ( t.j. Dz.U. z dnia 12 grudnia 2008 r.) zmiana nazwiska małoletniego dziecka wymaga zgody obydwojga rodziców, chyba że nie mają oni pełnej zdolności do czynności prawnych, nie żyją lub nie są znani albo gdy są pozbawieni władzy rodzicielskiej. W sytuacji, gdy dziecko ukończyło 13 lat, potrzebna jest również jego zgoda. W razie braku porozumienia między rodzicami każde z nich może zwrócić się o rozstrzygnięcie do sądu opiekuńczego.

Prawomocne postanowienie sądu opiekuńczego upoważniające do dokonania zmiany nazwiska dziecka, zastępuje zgodę rodzica sprzeciwiającego się.

Jak wynika ze zgromadzonego w sprawie materiału dowodowego, małoletnia A. Z. nie akceptuje swojego obecnego nazwiska i często, nie tylko wobec wnioskodawczyni, artykułuje swoją wolę jego zmiany na nazwisko matki.

Powodem takiej postawy małoletniej jest przede wszystkim słaba więź emocjonalna z ojcem, który słabo uczestniczy w jej wychowaniu.

Całkowicie odmiennie wygląda sytuacja odnośnie relacji, jakie ukształtowały się między małoletnią A. Z. a jej matką K. P., która jest mocno związana uczuciowo i emocjonalnie z córką, posiada z nią prawidłowo ukształtowane relacje rodzicielskie, troszczy się o nią, dba o zaspakajanie potrzeb córki. Również ze strony rodziny wnioskodawczyni małoletnia może liczyć na opiekę, życzliwość, wsparcie i zrozumienie.

W ocenie Sądu, w kontekście powyżej przedstawionych okoliczności, kierując się przede wszystkim dobrem małoletniej A. Z. zasadnym było wyrażenie zgody na złożenie przez K. P. wniosku o zmianę nazwiska małoletniej A. Z., ur. (...) w N.. Takie stanowisko Sądu wynika przede wszystkim z faktu, iż od rozstania rodziców, tj. od 12 lat pozostaje ona tylko pod opieką swojej matki i jej rodziny.

Zdaniem Sądu, zmiana nazwiska uspokoi małoletnią A. Z., która nie akceptuje okoliczności, iż nosi inne niż jej matka, osoba dla niej najbardziej znacząca, nazwisko. Zmiana nazwiska jest również istotna z tego względu, iż za kilka miesięcy rozpocznie ona naukę w liceum, co oznacza stałe przebywanie w nowym rówieśniczym środowisku. W tej sytuacji z punktu widzenia dobra dziecka ważne jest, aby rozpoczęła naukę jako (...) a nie ”Z.” w celu uniknięcia stresujących ją pytań o nazwisko, skoro nie utożsamia się z obecnym nazwiskiem.

Sąd miał na uwadze również wolę małoletniej, która przesłuchana w trybie art. 576§ 1 k.p.c. zeznała, że chce nosić nazwisko (...).

W tym stanie rzeczy, mając powyższe na względzie, Sąd orzekł jak w sentencji postanowienia.

Zgodnie z art. 520 §1 Kodeksu postępowania cywilnego, który stanowi, że każdy uczestnik ponosi koszty postępowania związane ze swoim udziałem w sprawie strony pozostawione zostały przy poniesionych kosztach postępowania.