Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt I Ns 258/14

POSTANOWIENIE

Dnia 10 maja 2016r.

Sąd Rejonowy w Świdnicy I Wydział Cywilny w składzie następującym:

Przewodniczący SSR Halina Grzybowska

Protokolant Magdalena Tobiasz

po rozpoznaniu w dniu 10 maja 2016r. w Świdnicy

na rozprawie

sprawy z wniosku M. K. (1)

przy uczestnictwie A. K., T. K., J. N., M. A., I. H., I. K., M. K. (2), R. K.

o stwierdzenie nabycia spadku po T. F.

I. s t w i e r d z a, że spadek po T. F.

zmarłym w dniu 02 lutego 2014 roku w S.

ostatnio stale zamieszkałym w S.

na podstawie ustawy nabyli z dobrodziejstwem inwentarza:

siostrzeńcy: M. K. (1) (córka J. i E.), J. N. (córka J. i E.), A. K. (córka J. i E.) i T. K. (syn J. i E.) po 1/8 części każdy z nich,

bratanica Z. H. (1) (córka B. i M.) w ¼ części,

oraz wnuczka brata M. A. (córka S.
i Z.) w ¼ części;

II. ustala, że wnioskodawczyni M. K. (1) i uczestnicy M. A. i J. N. we własnym zakresie ponoszą koszty zastępstwa procesowego w niniejszej sprawie;

III. nie obciąża uczestników postępowania obowiązkiem zwrotu wydatków, wyłożonych ze Skarbu Państwa na koszt tłumaczeń pism sądowych w obrocie zagranicznym.

Sygn .akt I Ns 258/14

UZASADNIENIE

Wskazując jako uczestników postępowania swoje rodzeństwo : J. N., A. K. i T. K. wnioskodawczyni M. K. (1) wnosiła o stwierdzenie, że spadek po T. F. , zmarłym w dniu 2 lutego 2014 roku na podstawie ustawy nabyli zstępni rodzeństwa, tj. wnioskodawczyni i uczestnicy po ¼ części.

Ostatecznie po wezwaniu do udziału w sprawie dalszych uczestników pełnomocnik wnioskodawczyni domagał się stwierdzenia nabycia spadku z mocy ustawy z uwzględnieniem wezwanych do udziału w sprawie uczestników. Nie żądał zwrotu poniesionych kosztów postępowania od żadnego z uczestników postępowania .

W odpowiedzi na wniosek uczestniczka J. N. wniosła o stwierdzenie, że spadek po zmarłym T. F. nabyli wnioskodawczyni ,uczestnicy a nadto dzieci brata spadkodawcy B. F., który zmarł 7.09.2008 roku w Ś. .Zarzuciła, że wnioskodawczyni nie wskazała jako spadkobierców pozostałej rodziny spadkodawcy, którą wg jej wiedzy wnioskodawczyni znała i odwiedzała za granicą.

Opiekun prawny całkowicie ubezwłasnowolnionej uczestniczki A. K. nie zajął stanowiska odnośnie żądania wniosku.

Uczestnik T. K. wniósł o stwierdzenie bycia spadku z mocy ustawy.

Po wezwaniu spadkobierców przez ogłoszenie, w piśmie z dnia 11 czerwca 2014 r. ( k. 54 ) swój udział w sprawie zgłosiła M. A. zam. w Niemczech, która wniosła ustalenie, że z dobrodziejstwem inwentarza nabyła w ¼ części spadek po T. F. jako jedyna córka brata spadkodawcy S. F., zmarłego 07.09.2008 r. Ponadto domagała się zasądzenia od wnioskodawczyni na jej rzecz kosztów zastępstwa procesowego wg norm przepisanych .

W piśmie z dnia 2.10.2014 rku ( k. 101) uczestniczka J. N. wskazała żyjących krewnych brata spadkodawcy B. F. zamieszkałych na Ukrainie, tj. : I. H., R. K., M. K. (2) , I. K. , i M. K. (2) a nadto zam. w Niemczech M. A., którzy zostali wezwani do udziału w sprawie postanowieniem z dnia 10 listopada 2015 . ( k. 196).

Na ostatniej rozprawie reprezentowana przez profesjonalnego pełnomocnika uczestniczka J. N. żądała zasądzenia od wnioskodawczyni na jej rzecz kosztów zastępstwa procesowego wg norm przepisanych.

W toku postępowania zgłosił nadto swój udział W. Ł. , wskazując, że jest synem biologicznym spadkodawcy . Postępowanie w sprawie zostało zawieszone do czasu rozpoznania pozwu W. Ł. o ustalenie ojcostwa. Po prawomocnym oddaleniu powództwa w sprawie III RC (...) , sąd podjął postępowanie w niniejszej sprawie odmawiając dopuszczenia do dalszego udziału w sprawie W. Ł..

Uczestnicy I. H., I. K. (1) i R. K. wnosili o stwierdzenie nabycia również przez nich spadku , jak w pisemnej odpowiedzi na wniosek z dnia 09 kwietnia 2016 roku , nie żądali zwrotu kosztów postępowania od pozostałych uczestników.

Sąd ustalił następujący stan faktyczny .

T. F., syn M. F. i A. z domu K. urodzony (...) w G., zmarł w dniu 02 lutego 2014 roku w S. . W chwili śmierci był rozwiedziony

Dowód : o d pis aktu zgonu k. 4 .

Małżeństwo zawierał 1 raz, nie miał dzieci naturalnych ani przysposobionych. Jego rodzice zmarli przed nim. Spadkodawca miał dwoje rodzeństwa E. K. i B. F. , którzy zmarli przed nim. Testamentu nie pozostawił. Żaden ze spadkobierców nie odrzucił spadku , nie zrzekał się dziedziczenia ani nie został uznany za niegodnego dziedziczenia. E. K. zmarła 21 maja 200 roku. Pozostawiła po sobie 4 dzieci : J. N., A. K. , M. K. (1) i T. K.

Dowód zapewnienie spadkowe wniosk o d aw c z y ni k , 25 odwrót , odpi s aktu zgonu E. K. k. 5. , odpis aktu małżeństwa J. N. k. 6, odpis aktu urodzenia wniosk od a wc z y ni k, 7, odpis aktu urodzenia A. K. k.8 i odpis aktu urodzenia T. K. k 9. , zapewnienie spadkowe J. N. k. 25 odwró t . T. K. k 26 .

Brat spadkodawcy B. F. , urodzony (...) w G. , który ożenił się z M. z domu S. , zmarł 06.02.2002 . Pozostawił po sobie dwoje dzieci : córkę Z. H. (1) z d. F. i S. F..

Z. F. żyła w chwili śmierci spadkodawcy. Zmarła 02.03.2014 roku. Miała dwoje dzieci I. H. i I. K. (2) z domu H. . I. wyszła za mąż za I. K. , zmarła przed swoją matką Z. H. (1) , tj. w dniu 25.03.2008 r. pozostawiając po sobie 2 dzieci : R. K. i M. K. (2).

Dowód : odpis aktu urodzenia k. 110,111, odpis aktu małżeństwa k. 112-113, oraz odpis aktu zgonu B. F. k.114-115 , dpi aktu urodzenia I. H. oł owatyja k. 124-125-126 odpis ak t u urodzenia k.116-117-118, odpis aktu małżeństwa k. 119-120-121 or a z odpis aktu z g o nu Z. H. (1) atej k. 122-123, zapewnienie spadkowe I. H. (...) i R. K. złożone na rozprawie w dniu 10 maja 2016 r .

S. F. zmarł 07 września 2008 roku . Pozostawił po sobie córkę M. A.

Dowód : zapewnienie spadkowe M. A. złożone na rozprawie w dniu 10 maja (...), odpis aktu z g o n u S. F. k. 58, o d pis aktu urodzenia i aktu małżeństwa M. G. (...) A. k. 56-57.

Powyższe ustalenia zostały poczynione w oparciu o przytoczone wyżej dokumenty urzędowe oraz zapewnienia spadkowe uczestników postępowania, które w zakresie poczynionych ustaleń są wiarygodne i mają potwierdzenie w pozostałym materiale dowodowym.

Jedynie zapewnienie spadkowe złożone przez wnioskodawczynię co do braku jej wiedzy o zstępnych brata spadkodawcy B. F., w świetle zapewnienia spadkowego J. N. , złożonych przez nią fotografii oraz zapewnień spadkowych wezwanych do udziału w sprawie uczestników I. H. i R. K. okazało się niewiarygodne. Zapewnienia spadkowe w/w uczestników potwierdzone dokumentami i fotografiami jednoznacznie wskazuja, że wnioskodawczyni nie tylko miała wiedzę o powołanych do spadku zstępnych B. F. , ale miała też z nimi kontakt osobisty , jak również była zawiadomiona o śmierci Z. H. (1) przez w/w krewnych .

S ą d zważył .

Przepis art. art. 926 § 1 i 2 k.c. stanowi, że powołanie do spadku wynika z ustawy lub z testamentu, zaś dziedziczenie ustawowe następuje wtedy, gdy spadkodawca nie powołał spadkobiercy, albo, gdy żadna z osób, które powołał, nie chce lub nie może być spadkobiercą .

Spadkodawca T. F. nie sporządził testamentu, a zatem
w niniejszej sprawie ma miejsce dziedziczenie ustawowe. Ponieważ spadkodawca w chwili śmierci był rozwiedziony i nie pozostawił zstępnych ,a jego rodzice zmarli przed nim , to zgodnie z przepisem art. 932 § 4 k.c. spadek przypadłby jego rodzeństwu, tj. E. K. i B. F. po ½ części . Zważywszy, że żadne z w/w rodzeństwa nie dożyło otwarcia spadku, to na podstawie przepisu art. 932§ 5 k.c. udział każde z nich przypada ich zstępnym podział ich udziału następuje wg zasad , które dotyczą podziału między dalszych zstępnych spadkodawcy .

Jak sąd ustali siostra spadkodawcy E. K. dziedziczyłaby w ½ części, a zatem jej udział przypada w równych częściach jej dzieciom tj. wnioskodawczyni M. K. (1) i jej rodzeństwu J. N., A. K. i T. K. , tj. po 1/8 części.

Brat spadkodawcy B. F. , który nie dożył otwarcia spadku dziedziczyłby w ½ części, a miał 2 dzieci S. F. i Z. H. (2), których udział w spadku wynosiłby po ¼ części . Z. H. (1) dożyła otwarcia spadku, więc dziedziczy w ¼ części, S. F. zmarł przed spadkodawcą, a zatem jego udział w ¼ części przypadł jego jedynej córce M. A..

Z uwagi na to, że uczestniczka J. N. złożyła oświadczenie o przyjęciu spadku z dobrodziejstwem inwentarza, a A. K. jest całkowicie ubezwłasnowolniona i jej brak oświadczenia jest jednoznaczny z przyjęciem spadku z dobrodziejstwem inwentarza ( ar. (...) § 2 k.c., to stosownie do treści przepisu art.,. (...) k.c. domniemanie przyjęcia spadku z dobrodziejstwem inwentarza rozciąga się na pozostałych spadkobierców, którzy nie złożyli w przepisanym terminie oświadczeń o przyjęciu lub odrzuceniu spadku.

Dlatego też na podstawie cyt. wyżej przepisów orzeczono jak w pkt.I sentencji postanowienia.

Wnioskodawczyni , uczestniczka J. N. i uczestniczka M. A. reprezentowane przez profesjonalnych pełnomocników domagały się zasądzenia na ich rzecz kosztów zastępstwa procesowego.

Pozostali uczestniczy nie żądali zwrotu poniesionych kosztów postępowania.

W ocenie sądu w niniejszej sprawie każdy z uczestników postępowania w jednakowym stopniu był zainteresowany wynikiem postepowania i dlatego też sąd przyjął, że brak jest podstaw do orzekania pomiędzy uczestnikami o zwrocie kosztów postępowania i na podstawie przepisu art. 520 k.p.c. orzekł jak w pkt. II sentencji postanowienia.