Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt IV Kow 413 /16/wz

POSTANOWIENIE

o warunkowym przedterminowym zwolnieniu

Dnia 18.05.2016r.

Sąd Okręgowy w Jeleniej Górze IV Wydział Penitencjarny i Nadzoru nad Wykonywaniem Orzeczeń Karnych w składzie:

Przewodniczący: Sędzia SO Dariusz Przemyk

Protokolant: Urszula Rudzik

Przy udziale Prokuratora Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze Macieja Prabuckiego

po rozpoznaniu na posiedzeniu wniosku skazanego G. K.

postanowił

I.  na zasadzie art. 77§1, 78§ 1 kk oraz art. 161§1kkw

warunkowo zwolnić G. K., s.B. i P., zd. L., ur. (...) w Z. , skazanego prawomocnymi wyrokami:

Sądu Rejonowego w Złotoryi z dnia 03.12.2015r. sygn. akt II K (...)za czyn z art. 190§1, 91§1 kk na karę 8 miesięcy pozbawienia wolności;

- z odbycia reszty kary pozbawienia wolności, której koniec przypada na 01.09.2016r.

II.  na zasadzie art. 80§1kk, wyznaczyć warunkowo zwolnionemu okres próby do dnia 18. 05. 2018r.

III.  na zasadzie art. 159 kkw w związku z art. 72§1kk w okresie próby:

a)  oddać warunkowo zwolnionego pod dozór kuratora sądowego /w miejscu

zamieszkania/;

b)  nałożyć na warunkowo zwolnionego obowiązki: podjecie terapii przeciwalkoholowej i kontynuowanie spotkań w grupach (...), podjęcia

pracy zarobkowej, powstrzymania się od używania alkoholu, unikania kontaktów z osobami ze środowiska przestępczego, niezwłocznego nawiązania kontaktu z kuratorem, prowadzenia społecznie akceptowanego trybu życia.

UZASADNIENIE

Skazany nabył formalnych uprawnień do ubiegania się o udzielenie warunkowego przedterminowego zwolnienia z odbycia reszty kary pozbawienia wolności, w związku z czym wystąpił ze stosownym wnioskiem.

Wniosek zasługuje na uwzględnienie, albowiem skazany odbył znaczną część kary i swoją postawą wykazał, iż pomimo nie wykonania kary w całości jej cele zostały już osiągnięte. Nie stawarza problemów natury wychowawczej. Zachowanie skazanego w analizowanym okresie uznać należy za nie budzące zastrzeżeń. W warunkach izolacji penitencjarnej funkcjonuje w sposób dostateczny i w takim też stopniu dba o porządek w miejscu zakwaterowania oraz o swój wygląd zewnętrzny. W analizowanym okresie jeden raz był wyróżniony nagrodą kodeksową za regularny udział w spotkaniach (...). Nie było konieczności sporządzenia opiniowanemu wniosku o wymierzenie kary dyscyplinarnej. Nie stosowano względem niego środków przymusu bezpośredniego, nie był uczestnikiem zdarzeń nadzwyczajnych. Skazany nie deklaruje przynależności do podkultury przestępczej. Nie stwierdzono by swoim zachowaniem powodował konflikty w celi mieszkalnej, relacje ze współosadzonymi stara się układać zgodnie. W stosunku do przełożonych stara się przyjmować postawę regulaminową. Nie stwierdzono by do czasu sporządzania powyższej opinii prezentował postawy agresywne lub autoagresywne. Karę pozbawienia wolności odbywa w systemie programowanego oddziaływania. Postawa skazanego jego właściwosci i warunki osobiste m.in. zaakceptowanie problemu alkoholowego i chęc poradzenia sobie z nim, gdyż był on źródłem nagannych postaw wskazuje na wypracowanie właściwego stosunku do zasad współżycia społecznego i rokuje pozytywnie co do readaptacji na wolności.

Powyższe okoliczności, przy równoczesnym oddaniu pod dozór kuratora i nałożeniu m.in. obowiązku podjęcia pracy zarobkowej oraz terapii przeciwalkoholowej pozwalają na przyjęcie dodatniej prognozy kryminologicznej i uznania, że skazany po odbyciu kary w dotychczasowym rozmiarze będzie przestrzegał porządku prawnego, a zwłaszcza nie popełni ponownie przestępstwa.

Z tych względów orzeczono jak na wstępie.

Przewodniczący-Sędzia

Pouczenie:

1.  (...)

2.  (...)

3.  (...)

4.  (...)