Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt IV Kow 610/16/wz

POSTANOWIENIE

o warunkowym przedterminowym zwolnieniu

Dnia 21.06.2016r.

Sąd Okręgowy w Jeleniej Górze IV Wydział Penitencjarny i Nadzoru nad Wykonywaniem Orzeczeń Karnych w składzie:

Przewodniczący: sędzia SO Dariusz Przemyk

Protokolant: Urszula Rudzik

przy udziale Prokuratora Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze Macieja Prabuckiego

po rozpoznaniu na posiedzeniu wniosku skazanego S. W.

w przedmiocie warunkowego przedterminowego zwolnienia

postanowił

I.  na zasadzie art. 77§1, 78§ 1 kk oraz art. 161§1kkw

warunkowo zwolnić S. W. s. T. i M. zd. L. ur. (...) , skazanego prawomocnym wyrokiem:

- Sądu Rejonowego w Jeleniej Górze z dn. 1.09.2014r. sygn. akt II K (...)pkt wł. I za czyn z art. 279§1, 278§1, 64§1 kk na okres 3 lat i 6 miesięcy pozbawienia wolności,

z odbycia reszty kary pozbawienia wolności, której koniec przypada na 23.07.2017r.

II.  na zasadzie art. 80§1kk, wyznaczyć warunkowo zwolnionemu okres próby do dnia 21.06.2018r.

III.  na zasadzie art. 159 kkw w związku z art. 72§1kk w okresie próby:

a)  oddać warunkowo zwolnionego pod dozór kuratora sądowego /w miejscu

zamieszkania/;

b)  nałożyć na warunkowo zwolnionego obowiązki: podjęcia

pracy zarobkowej, powstrzymania się od używania alkoholu, unikania kontaktów z osobami o ujemnej opinii społecznej , niezwłocznego nawiązania kontaktu z kuratorem.

UZASADNIENIE

Wniosek skazanego o warunkowe zwolnienie zasługuje na uwzględnienie.

Skazany nabył formalnych uprawnień do ubiegania się o udzielenie warunkowego przedterminowego zwolnienia z odbycia reszty kary pozbawienia wolności i po odbyciu znacznej części kary swoją postawą wykazał, iż pomimo nie wykonania kary w całości jej cele zostały już osiągnięte i obecnie rokuje pozytywnie co do readaptacji na wolności. U podstaw warunkowego zwolnienia leży założenie, że kara ma zmienić skazanego i doprowadzić do wykształcenia u niego społecznie akceptowanych postaw. Opinia potwierdza osiągnięcie tego celu. Aktualna postawa skazanego jest na tyle szczególna iż wskazuje z dużym prawdopodobieństwem, że skazany nie nadużyje udzielonego mu zaufania. Zachowanie skazanego w czasie odbywania kary jest pozytywne. W analizowanym okresie został dwadzieścia sześć razy wyróżniony nagrodami kodeksowymi za prace na rzecz pawilonu oraz należyte wywiązywanie się z powierzonych obowiązków w pracy. Jeden raz został ukarany dyscyplinarnie za palenie papierosa w miejscu niedozwolonym. W stopniu dobrym dba o swój wygląd zewnętrzny oraz porządek w miejscu zakwaterowania. Czas wolny w głównej mierze przeznacza na oglądanie programów telewizyjnych, czytanie prasy, książek, spacery oraz zajęcia własne. Od 18.11. 2015 r. zatrudniony jest w (...)tutejszej jednostki, natomiast od 1.03.2016 r. zatrudniony jest odpłatnie. Jak do tej pory przełożeni nie zgłaszają zastrzeżeń co do jego postawy w miejscu zatrudnienia. Wcześniej zatrudniony był nieodpłatnie na rzecz pawilonu mieszkalnego. Wobec przełożonych stara się przyjmować postawę regulaminową. Nie przejawiał zachowań agresywnych. Nie dokonywał aktów samoagresji. Nie zaistniała konieczność stosowania względem opiniowanego środków przymusu bezpośredniego oraz nie był uczestnikiem zdarzeń nadzwyczajnych. Identyfikuje się z grupą skazanych nie przynależących do podkultury przestępczej.

Proces przystosowania skazanego, który spędził określony czas w zakładzie karnym nie może do końca odbywać się w nienaturalnych warunkach izolacji. Weryfikacja pozytywnych efektów osiągniętych w toku wykonywania kary pozbawienia wolności jest celowa jedynie w warunkach wolnościowych, ponieważ w takich warunkach skazany będzie żył po opuszczeniu jednostki penitencjarnej. Powyższe okoliczności, przy równoczesnym oddaniu pod dozór kuratora i nałożeniu obowiązku pracy zarobkowej pozwalają na przyjęcie dodatniej prognozy kryminologicznej, że skazany po odbyciu kary w dotychczasowym rozmiarze będzie przestrzegał porządku prawnego, a zwłaszcza nie popełni ponownie przestępstwa.

Z tych względów orzeczono jak na wstępie.

Pouczenie:

1.  (...)

2.  (...)

3.  (...)

4.  (...)