Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt II Cz 488/13

POSTANOWIENIE

Dnia 09 września 2013 r.

Sąd Okręgowy w Bydgoszczy II Wydział Cywilny - Odwoławczy

w następującym składzie:

Przewodniczący - SSO Maria Leszczyńska

Sędziowie - SO Bogumił Goraj

SO Wojciech Borodziuk (spr.)

po rozpoznaniu w dniu 09 września 2013 r. w Bydgoszczy

na posiedzeniu niejawnym

sprawy z powództwa: S. M.w I.

przeciwko: B. K., H. K., A. K.

o: zapłatę

w przedmiocie nadania klauzuli wykonalności nakazowi zapłaty

na skutek zażalenia pozwanej A. K. na postanowienie Sądu Rejonowego w Inowrocławiu z dnia 14 listopada 2006 r. sygn. akt I Nc 455/06,

postanawia:

oddalić zażalenie.

Na oryginale właściwe podpisy

Sygn. akt II Cz 488/13

U z a s a d n i e n i e :

Sąd Rejonowy w Inowrocławiu postanowieniem z dnia 14 listopada 2006 r. nadał klauzulę wykonalności nakazowi zapłaty z dnia 16 października 2006 r. wydanemu w postępowaniu upominawczym przez Sąd Rejonowy w Inowrocławiu w sprawie I Nc 455/06.

Postanowienie Sądu Rejonowego zaskarżyła zażaleniem pozwana A. K. domagając się jego uchylenia. W uzasadnieniu wyjaśnił, że nie powinna być obciążana obowiązkiem zapłaty długu z tytułu opłat do powodowej Spółdzielni związanych z korzystaniem z mieszkania należącego do jej rodziców, gdyż w okresie objętym pozwem nie zamieszkiwała tam.

S ą d O k r ę g o w y z w a ż y ł, c o n a s t ę p u j e :

Zażalenie pozwanej nie jest zasadne. W pierwszej kolejności należy stwierdzić, że okoliczności podniesione w zażaleniu nie mogą stanowić podstawy do zmiany zaskarżonego postanowienia Sądu I instancji.

W judykaturze ugruntowane jest stanowisko, że postępowanie klauzulowe charakteryzuje ograniczony zakres kognicji sądu. Dłużnik w zażaleniu na postanowienie nadające klauzulę wykonalności może podnosić tylko zarzuty przeciwko formalnym warunkom nadania klauzuli wykonalności, a sam tytuł wykonawczy może zwalczać tylko w drodze powództwa przeciwegzekucyjnego - art. 840 i nast. k.p.c. ( postanowienie Sądu Apelacyjnego w Poznaniu z 11 października 2012 r. I ACz 1603/1).

W postępowaniu o nadanie klauzuli wykonalności sąd ogranicza się jedynie do badania tego, czy dokument, któremu ma nadać klauzulę, odpowiada warunkom formalnym tytułu egzekucyjnego oraz czy zachodzą okoliczności faktyczne uzasadniające ujawnienie w klauzuli wzmianek przewidzianych w art. 788-794 k.p.c. W postępowaniu tym sąd nie może wnikać ani w treść tytułu egzekucyjnego, ani też kwestionować istnienia uprawnienia wierzyciela lub obowiązku dłużnika. ( postanowienie Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu z dnia 2 października 2012 r. I ACz 1711/12). Nie można postępowania klauzulowego w żadnej mierze utożsamiać z postępowaniem rozpoznawczym, jako że rozpoznanie sprawy o nadanie klauzuli wykonalności nie mieści się w pojęciu rozpoznania sprawy, a jedynie stanowi swoisty łącznik pomiędzy zakończonym już prawomocnie postępowaniem rozpoznawczym a postępowaniem egzekucyjnym. ( postanowienie Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu z dnia 22 lutego 2013 r. VI ACa 999/1)2.

Przenosząc powyższe rozważania na grunt niniejszej sprawy stwierdzić należy, że kognicja Sądu Rejonowego w niniejszej sprawie ograniczała się do stwierdzenia, czy orzeczenie sądowe (nakaz zapłaty wydany w postępowaniu upominawczym) spełnia ustawowe wymogi stawiane przed tytułem egzekucyjnym (art. 777 k.p.c.), czy jest on prawomocny oraz czy został doręczony stronom. Inne okoliczności, w tym również dotyczące słuszności nałożenia w przedmiotowym tytule na określoną osobę praw lub obowiązków nie mogą być przedmiotem zainteresowania Sądu.

Wobec powyższego Sąd Okręgowy na podstawie art. 385 k.p.c. w zw. z art. 397 §2 k.p.c.
i art. 13 §2 k.p.c. oddalił zażalenie jako bezzasadne.

Na oryginale właściwe podpisy

Za zgodność z oryginałem