Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt I Ns 2005/15

POSTANOWIENIE

Dnia 23 września 2016 roku

Sąd Rejonowy w Świdnicy I Wydział Cywilny

w składzie:

Przewodniczący SSR Wojciech Zatorski

Protokolant Natalia Całka

po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 23 września 2016 roku w Ś.

sprawy z wniosku (...) Sp. z o.o. z siedzibą we W.

przy udziale B. M. (1)

o stwierdzenie nabycia spadku po G. M. (1)

I.  stwierdza, że spadek po G. M. (1)

zmarłej dnia 25.11.2004 roku w P.,

ostatnio stale zamieszkałej w M.,

na podstawie ustawy nabył

syn (G. i W.) B. M. (1) w całości z dobrodziejstwem inwentarza;

II.  ustala i przyznaje kuratorowi uczestnika adw. S. C. wynagrodzenie z tytułu pełnionej funkcji w kwocie 147,60 zł (sto czterdzieści siedem złotych sześćdziesiąt groszy) płatne z zaliczki wnioskodawcy w tej samej kwocie;

III.  koszty związane z oświadczeniem kuratora uczestnika o przyjęciu spadku zalicza na rachunek Skarbu Państwa – Sądu Rejonowego w Świdnicy;

IV.  zasądza od B. M. (1) na rzecz (...) Sp. z o.o. z siedzibą we W. kwotę 296,60 zł.

Sygn. akt I Ns 2005/15

(...)

(...) P.sp z o.o. we W. wystąpiła o stwierdzenie nabycia spadku po zmarłej G. M. (1) i obciążenie uczestników kosztami postępowania (k.2). W uzasadnieniu wnioskodawca wskazał, że ma interes w zainicjowaniu postępowania o stwierdzenie nabycia spadku po w/w zmarłym, gdyż ten był dłużnikiem wnioskodawcy, zatem jest zainteresowany ustaleniem spadkobierców zmarłego, po którym może dziedziczyć syn B. M. (1) (k.2v).

Wobec ustalenia z urzędu, iż miejsce pobytu uczestnika jest nieznane postanowieniem z 28.07.2016r. ustanowiono dla niego kuratora (k. 49).

Sąd ustalił:

G. M. (1) zmarła 25.11.2004r. w P., a ostatnio zamieszkiwała w M.. W dacie śmierci była wdową. Miała jedno dziecko, tj. B. M. (1). Nie pozostawiła testamentu.

Dowód:

- odpis aktu zgonu spadkodawcy – k. 3,

- zapewnienie spadkowe – k. 71,

- odpis aktu urodzenia– k. 25.

Kurator uczestnika jego imieniem przyjął spadek z dobrodziejstwem inwentarza.

Dowód:

- oświadczenia o przyjęciu spadku – k. 71.

Sąd zważył:

Zgodnie z art. 931 k.c. w pierwszej kolejności do dziedziczenia z mocy ustawy powołani są małżonek i dzieci zmarłego, którzy dziedziczą w częściach równych. Zmarła była wdową a przeprowadzone postępowanie nie wykazało dalszych spadkobierców poza uczestnikiem B. M., jak też, by zmarła sporządziła testament.

Zgodnie z art. 1015 § 1 k.c. oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku może być złożone w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swego powołania. W przypadku kuratora termin ten liczony jest od daty doręczenia mu stosownego postanowienia, skoro wcześniej brak było podstaw do określania momentu uzyskania w/w wiedzy przez uprawnionego do składania oświadczeń spadkowych, zaś kurator w ogóle nie mógł wcześniej złożyć żadnego oświadczenia. Kurator uczestnika mógł więc złożyć skuteczne oświadczenie spadkowe, a korzystając z tego uprawnienia przyjął spadek z dobrodziejstwem inwentarza.

W konsekwencji, na podstawie art. 931 k.c. i art. 1015 k.c. orzeczono o ustawowym nabyciu spadku po G. M. (1) przez syna B. M. (1) w całości, jednak z dobrodziejstwem inwentarza.

Ponieważ w sprawie występował kurator uczestnika należało przyznać mu wynagrodzenie z tytułu pełnionej funkcji, stosownie do obowiązujących stawek, określonych w Rozp. Min. Spr. z 28.09.2002r. w sprawie opłat za czynności radców prawnych … (z racji wszczęcia postępowania jeszcze pod rządem w/w przepisów), z uwzględnieniem podatku Vat, jednak w podwójnej wysokości, a to z uwagi nie tylko na pełnienie obowiązków kuratora, lecz także składanie zapewnienia i oświadczenia spadkowego za uczestnika.

Ponieważ kurator nie ponosi kosztów związanych z udziałem osoby, którą zastępuje, opłatę sądową z tytułu oświadczenia spadkowego (50 zł) zaliczono na rachunek Skarbu Państwa.

O kosztach postępowania (pkt IV postanowienia) orzeczono na podstawie art. 520 § 2 k.p.c. albowiem to wnioskodawca był zainteresowany przeprowadzeniem postępowania spadkowego i ustaleniem spadkobierców zm. G. M., co wskazuje różny stopień zainteresowania wynikiem sprawy, a co upoważnia do obciążenia kosztami uczestnika. Na zasądzone koszty składają się: wydatki wnioskodawcy z tytułu zaliczki na kuratora uczestnika, opłata od wniosku, opłata skarbowa od złożenia pełnomocnictwa, wynagrodzenie pełnomocnika wnioskodawcy i koszty uzyskania odpisów.

.