Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt II Cz 345/16

POSTANOWIENIE

K., dnia 20 czerwca 2016 r.

Sąd Okręgowy w Kaliszu, II Wydział Cywilny Odwoławczy

w składzie następującym:

Przewodniczący: SSO Marian Raszewski

po rozpoznaniu w dniu 20 czerwca 2016 r. w Kaliszu

na posiedzeniu niejawnym

sprawy z powództwa P. S., działającej w imieniu własnym i małoletniego N. S.

przeciwko F. R.

o ustalenie ojcostwa i roszczenia z tym związane

w przedmiocie zażalenia pozwanego

na postanowienie Sądu Rejonowego w Kaliszu

z dnia 22 kwietnia 2016 r., sygn. akt I RC 219/15

p o s t a n a w i a :

1.  zmienić zaskarżone postanowienie w ten sposób, że zwolnić pozwanego od kosztów sądowych w części, tj. w zakresie opłaty od apelacji, oraz ustanowić dla pozwanego adwokata z urzędu,

2.  oddalić zażalenie w pozostałym zakresie.

Sygn. akt II Cz 345/16

UZASADNIENIE

Zaskarżonym postanowieniem Sąd Rejonowy w Kaliszu oddalił wniosek pozwanego F. R. o zwolnienie od kosztów sądowych i ustanowienie adwokata z urzędu
w sprawie z powództwa P. S. działającej w imieniu własnym i małoletniego N. S. o ustalenie ojcostwa i roszczenia z tym związane.

Zażalenie na powyższe orzeczenie wniósł pozwany zaskarżając je w całości
i domagając się jego zmiany poprzez uwzględnienie obu wniosków.

Skarżący podniósł, że nie posiada środków pieniężnych na poniesienie kosztów sądowych oraz opłacenie fachowego pełnomocnika z wyboru, a jednocześnie nie posiada wiedzy prawniczej koniecznej do właściwej obrony swoich interesów w sprawie, a przy tym ma ograniczoną percepcję wynikającą ze spożywania tzw. „dopalaczy”.

Sąd Okręgowy, zważył co następuje:

Zażalenie zasługuje na uwzględnienie.

Stosownie do treści art. 102 ust. 1 ustawy z dnia 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (t.j. Dz. U. z 2010, Nr 90, poz. 594 ze zm.) Sąd może przyznać zwolnienie od kosztów sądowych osobie fizycznej, jeżeli złoży oświadczenie, z którego wynika, że nie jest w stanie ich ponieść bez uszczerbku utrzymania koniecznego siebie
i rodziny.

Z kolei, stosownie do przepisu art. 117 § 5 k.p.c. przesłanką ustanowienia pełnomocnika z urzędu jest uznanie potrzeby jego udziału w sprawie. Należy podkreślić, że potrzebę ustanowienia pełnomocnika wyznacza nie tylko stan majątkowy osoby zgłaszającej wniosek, ale i stopień skomplikowania sprawy, jak i nieporadność strony.

Z przedłożonego przez pozwanego oświadczenia wynika, że pozwany nie posiada żadnych środków pieniężnych i materialnych na uiszczenie kosztów sądowych, które na obecnym etapie postępowania będą sprowadzać się do konieczności uiszczenia opłaty od apelacji. Te same oświadczenie pozwany złożył w treści zażalenia. Jednocześnie z przedłożonych przez pozwanego dokumentów w postaci kart informacyjnych z leczenia szpitalnego wynika, że pozwany był wielokrotnie (styczeń, lipiec, grudzień 2015 r.) hospitalizowany z powodu zaburzeń psychicznych związanych z uzależnieniem od tzw. „dopalaczy”, skutkujących m.in. podjęciem próby samobójczej, osłabieniem percepcji, początkowo też urojeniami, oraz koniecznością zażywania leków psychotropowych.

Uwzględniając zatem fakt istnienia uzasadnionych wątpliwości w zakresie zdrowia psychicznego pozwanego i związanego z tym wpływu na skuteczną samodzielną ochronę jego praw, biorąc nadto pod uwagę doniosły przedmiot niniejszego postępowania, którym jest ustalenie ojcostwa oraz związane z tym roszczenia, należy uznać, że istnieją przesłanki do zwolnienia pozwanego z kosztów sądowych w zakresie opłaty sądowej od apelacji oraz ustanowienia adwokata z urzędu, na podstawie – odpowiednio - art. 102 ust. 1 ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (j. t. Dz. U. z 2014 r., poz. 1025) oraz art. 117 § 5 k.p.c.

Z uwagi na powyższe, na podstawie art. 386 § 1 k.p.c. w zw. z art. 397 § 2 k.p.c., Sąd Okręgowy orzekł, jak sentencji postanowienia.