Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt II Cz 468/13

POSTANOWIENIE

Dnia 24 października 2013 r.

Sąd Okręgowy w Bydgoszczy II Wydział Cywilny – Odwoławczy

w następującym składzie:

Przewodniczący – SSO Piotr Starosta

po rozpoznaniu w dniu 24 października 2013 r. w Bydgoszczy

na posiedzeniu niejawnym

sprawy z wniosku: I. M.

z udziałem: A. M.

o podział majątku wspólnego

w przedmiocie zwolnienia od kosztów sądowych

na skutek zażalenia wnioskodawczyni na postanowienie Sądu Rejonowego w Bydgoszczy z dnia 23 kwietnia 2013 r. (sygn. akt II Ns 1140/13)

postanawia:

oddalić zażalenie.

Nas oryginale właściwe podpisy

Sygn. akt II Cz 468/13

UZASADNIENIE

Zaskarżonym postanowieniem z dnia 23 kwietnia 2013 r. Sąd Rejonowy w Bydgoszczy, w sprawie o sygn. akt II Ns 1140/13, oddalił wniosek I. M. o zwolnienie jej od kosztów sądowych w całości złożony wraz z wnioskiem o podział majątku wspólnego małżonków.

W uzasadnieniu postanowienia Sąd Rejonowy wskazał, iż wnioskodawczyni złożyła wymagane oświadczenie, obejmujące dane o jej stanie rodzinnym, majątku, dochodach i źródłach utrzymania. Wynika z niego, że otrzymuje ona wynagrodzenie za pracę w kwocie ponad 3000,00 złotych, ma na utrzymaniu piętnastoletnią córkę i jest właścicielką mieszkania oraz współwłaścicielką jeszcze innej nieruchomości. Sąd, jako podstawę swojej decyzji odmownej, powołał treść art. 102 ust. 1 ustawy z dnia 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych. Podkreślił jednocześnie, że zasadą jest odpłatność postępowania cywilnego, a zwolnienie od kosztów sądowych jest istotnym wyjątkiem od tej zasady. Analizując więc wskazane oświadczenie wnioskodawczyni, Sąd doszedł do wniosku, iż jest ona w stanie – bez uszczerbku utrzymania koniecznego dla siebie i rodziny – uiścić koszty sądowe w całości. Mogła ona bowiem poczynić stosowne oszczędności, które pozwoliłby jej uregulować opłaty sądowe. Sąd zważył nadto, iż nie przedłożyła ona stosownych wyciągów z rachunków bankowych, choć została do tego wezwana.

Od postanowienia zażalenie wniosła wnioskodawczyni domagając się jego zmiany i uwzględnienie wniosku .

W uzasadnieniu podniosła, że od dnia złożenia wniosku jej sytuacja finansowa i rodzinna nie uległy zmianie. Dodała, że tylko dzięki jej staraniom były mąż został współwłaścicielem nieruchomości przy ul. (...) w B., a obecnie utrudnia on wnioskodawczyni dostęp do tego budynku. Ograniczyła się ona natomiast do przedstawienia Sądowi wydruków potwierdzających wysokość jej zarobków, gdyż nie posiada ona drukarki i nie mogła prosić sąsiada o grzecznościowe wydrukowanie dalszych wyciągów. Ponadto, skarżąca powoływała się na okoliczności związane ze swoim i córki stanem zdrowia. Leczenie i utrzymanie ich obojga wymaga więc zwiększonego nakładu środków. Wnioskodawczyni tłumaczyła brak odpowiednich środków, które mogłaby przeznaczyć na opłacenie kosztów sądowych także tym, iż nie planowała ona rozwodu z mężem, a właśnie to zdarzenie stało się przyczyną pogorszenia jej sytuacji materialnej. Wnioskodawczyni, na skutek konfliktu z były mężem, zaciągnęła bowiem liczne zobowiązania, które teraz musi spłacać. Utrzymywała również, że istotna jest dla niej obecnie spłat rat kredytu, gdyż uchybienie płatności którejkolwiek z rat może spowodować wszczęcie egzekucji komorniczej z jej majątku lub dochodów. Obecnie jest też zmuszona remontować mieszkanie, w którym przebywa. Do zażalenia skarżąca dołączyła określone dokumenty (kopię odpowiedzi na pozew rozwodowy męża, kopię faktur za media i opłaty, wydruk potwierdzający wysokość rat spłacanego zadłużenia z karty kredytowej oraz zaświadczenia z ZUS).

Sąd Okręgowy zważył co następuje:

zażalenie wnioskodawczyni nie jest zasadne .

Sąd Rejonowy – wbrew odmiennemu twierdzeniu skarżącej – w oparciu o złożone oświadczenie o sytuacji majątkowej i rodzinnej oraz dołączone dokumenty słusznie uznał , że wnioskodawczyni jest w stanie bez uszczerbku utrzymania koniecznego dla siebie i rodziny ponieść koszty sądowe .W niczym tej oceny nie podważają dokumenty dołączone do zażalenia i przytoczone w nim nowe okoliczności .Zauważyć należy , że sąd pierwszej instancji na podstawie art. 109 ust. 1 ustawy z dnia 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych mając wątpliwości co do rzeczywistego stanu majątkowego wnioskodawczyni zarządził stosowne dochodzenie nakazując wnioskodawczyni przedstawienie wyciągów z wszystkich posiadanych rachunków bankowych za ostatnie sześć miesięcy . Skarżąca tego zarządzenia nie wykonała a przywołane w zażaleniu argumenty o braku drukarki ( w dobie powszechnego kserowania dokumentów ) nie można inaczej ocenić niż jako odmowę przedstawienia dowodu Odmowa pośredniczenia w uzyskaniu stosownej informacji bankowej musi być oceniona przez sąd stosownie do treści art. 232 i 233 § 2 k.p.c. Ponadto podkreślić trzeba , że dochody bieżące uzyskiwane przez skarżącą umożliwiały zgromadzenie niezbędnych środków na uiszczenie kosztów sądowych .

Sąd Rejonowy słusznie zatem przyjął, po szczegółowym rozważeniu sytuacji materialnej wnioskodawczyni, że brak jest podstaw do zwolnienia od kosztów sądowych , mając na uwadze , że instytucja zwolnienie od obowiązku ponoszenia kosztów sądowych ma charakter wyjątkowy i w istocie stanowi pomoc państwa dla osób, które z uwagi na ich trudną sytuację materialną nie mogą uiścić kosztów bez wywołania uszczerbku w koniecznych kosztach utrzymania siebie i rodziny.

Z przedstawionych względów, na podstawie art. 385 k.p.c. w zw. z art. 397 § 2 k.p.c., należało oddalić zażalenie wnioskodawczyni jako bezzasadne.