Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt I Ns 1299/16

POSTANOWIENIE

Dnia 13 października 2016 roku

Sąd Rejonowy w Wieluniu I Wydział Cywilny

w następującym składzie:

Przewodniczący: SSR Ewelina Puchalska

Protokolant: sekr. D. S.

po rozpoznaniu w dniu 13 października 2016 roku w Wieluniu

na rozprawie

sprawy z wniosku A. T. (1)

z udziałem uczestniczek postępowania: B. W. (1), M. C. (1), I. W. (1)

o stwierdzenie nabycia spadku

postanawia:

1.  stwierdzić, iż spadek po zmarłym w dniu 13 stycznia 2016 roku w G., ostatnim miejscu zwykłego pobytu, J. W. nabyły na podstawie ustawy, z dobrodziejstwem inwentarza, w częściach równych po 1/3 (jedna trzecia):

- żona B. W. (1) z domu K., córka J. i J.,

córki:

- I. W. (1),

- M. C. (1) z domu W.,

córki J. i U.,

2.  stwierdzić, iż zgodnie z zapisem windykacyjnym dokonanym przez zmarłego
w dniu 13 stycznia 2016 roku w G., ostatnim miejscu zwykłego pobytu J. W. , w testamencie notarialnym sporządzonym w dniu 17 lutego 2015 roku przed notariuszem A. C. prowadzącą Kancelarię Notarialną w O., za nr Rep. A 298/2015, otwartym i ogłoszonym w Sądzie Rejonowym w Wieluniu w dniu 21 września 2016 roku w sprawie o sygn. akt I Ns 1300/16, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego nr (...) przy ulicy (...) we W. będącego w zasobach Spółdzielni Mieszkaniowej (...) we W. nabyła w całości jego wnuczka A. T. (1) , córka J. i M.,

3.  oddalić wniosek uczestniczki postępowania B. W. (1) o zasądzenie kosztów postępowania na jej rzecz i ustalić, iż koszty postępowania sądowego ponoszą zainteresowane w zakresie dotychczas wydatkowanym.

Sygn. akt I Ns 1299/16

UZASADNIENIE

Wnioskodawczyni A. T. (1) wystąpiła z wnioskiem o stwierdzenie nabycia spadku po J. W., zmarłym w dniu 13 stycznia 2016 r., ostatnio stale zamieszkałym w R., na podstawie testamentu, w którym spadkodawca powołał ją do dziedziczenia.

Uczestniczki postępowania M. C. (1) i I. W. (1) wniosek uznały, natomiast uczestniczka B. W. (1) wniosła o stwierdzenie nabycia spadku po zmarłym J. W. na podstawie ustawy, w częściach równych po 1/3 przez jego żonę B. W. (1), a także córki M. C. (1) i I. W. (1). Wniosła także o stwierdzenie nabycia na podstawie zapisu windykacyjnego sporządzonego w dniu 17 lutego 2015 r. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego nr (...) przy ulicy (...) we W. będącego
w zasobach Spółdzielni Mieszkaniowej (...) we W. przez jego wnuczkę A. T. (1).

Sąd Rejonowy ustalił, co następuje:

J. W. zmarł w dniu 13 stycznia 2016 r. w G., ostatnim miejscu zwykłego pobytu. W chwili śmierci był żonaty w B. W. (1). Miał dwie córki: M. C. (1) i I. W. (1). J. W. pozostawił testament sporządzony w dniu 17 lutego 2015 r., w którym na mocy zapisu windykacyjnego przeznaczył wnuczce A. T. (1) spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego nr (...) przy ulicy (...) we W. będącego w zasobach Spółdzielni Mieszkaniowej (...) we W.. (dowód: odpis skrócony aktu zgonu spadkodawcy k. 8, odpis skrócony aktu małżeństwa spadkodawcy k. 6, testament k. 4
w aktach sprawy o sygn. I Ns 1300/16, częściowo zapewnienie spadkowe B. W. min. 00:03:35-00:09, zapewnienie spadkowe M. C. min. 00:09:05-00:17, zapewnienie spadkowe I. W. min. 00:17:02-00:21, zapewnienie spadkowe A. T. min. 00:21:02-00:27, płyta k. 48)

Żadna ze spadkobierczyń nie odrzuciła spadku po J. W., nie zrzekła się dziedziczenia po nim, nie została uznana za niegodną dziedziczenia. (bezsporne)

Powyższych ustaleń faktycznych Sąd dokonał na podstawie niekwestionowanych przez strony dokumentów oraz zapewnień spadkowych wnioskodawczyni i uczestniczek, przy czym w części dotyczącej ilości zstępnych oraz ostatniego miejsca zwykłego pobytu spadkodawcy za wiarygodne uznaje zapewnienia córek zmarłego i jego wnuczki, bowiem jak wynika z ich treści uczestniczka B. W. (1) była trzecią żoną spadkodawcy i w ostatnim czasie przed śmiercią pozostawał on z nią w separacji faktycznej. Zatem wiedza córek i wnuczki zmarłego w tych dwóch kwestiach wydaje się najbardziej wiarygodna.

Sąd Rejonowy zważył, co następuje:

Spadek otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy (art. 924 k.c.). Spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku (art. 925 k.c.).

Powołanie do spadku, czyli dziedziczenie, może być testamentowe, jeżeli spadkodawca wyraził swą wolą w testamencie odpowiadającym wymaganiom formalnym, bądź ustawowe, w sytuacji gdy spadkodawca nie powołał spadkobiercy albo gdy żadna z osób, które powołał nie chce lub nie może być spadkobiercą ( art. 926 k.c.). W przypadku dziedziczenia testamentowego od 23 października 2011 r. ustawodawca wprowadził do kodeksu cywilnego dodatkową instytucję zapisu windykacyjnego, polegającą na powołaniu spadkobiercy w testamencie notarialnym do konkretnego przedmiotu spadku, stanowiącą wyłom od dotychczasowej zasady sukcesji uniwersalnej w dziedziczeniu. W konsekwencji ustanowienia ważnego zapisu windykacyjnego jego przedmiot nie wchodzi w skład spadku. Swoje prawa do przedmiotu zapisu windykacyjnego zapisobierca wykazać może jedynie prawomocnym postanowieniem o stwierdzeniu nabycia spadku (art. 1029 1 k.c. w zw.
z art. 1027 k.c.). Sąd orzeka wówczas zarówno o nabyciu przedmiotu windykacyjnego, jak i o nabyciu spadku na podstawie dziedziczenia ustawowego, bądź testamentowego.

W przedmiotowej sprawie spadek po J. W., za wyjątkiem przedmiotu zapisu windykacyjnego ustanowionego przez spadkodawcę w dniu 17 lutego 2015 r., nabywają na podstawie art. 931 § 1 k.c., w częściach równych po 1/3 jego żona B. W. (1), a także córki M. C. (1) i I. W. (1). Przedmiot zapisu windykacyjnego ustanowionego testamentem sporządzonym
w formie aktu notarialnego w dniu 17 lutego 2015 r. przed notariuszem A. C. prowadzącą Kancelarię Notarialną w O., za nr Rep. A 298/2015, otwartym i ogłoszonym w Sądzie Rejonowym w Wieluniu
w dniu 21 września 2016 roku w sprawie o sygn. akt I Ns 1300/16, w postaci spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego nr (...) przy ulicy (...) we W. będącego w zasobach Spółdzielni Mieszkaniowej (...) we W. nabywa wnuczka spadkodawcy A. T. (1) na podstawie art. 981 1 k.c.

O kosztach postępowania Sąd orzekł na podstawie art. 520 § 1 k.p.c. zgodnie, z którym każdy uczestnik ponosi koszty związane ze swym udziałem w sprawie.