Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt.

VI U 2009/16

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia

5 października 2016r.

Sąd Okręgowy w Bydgoszczy VI Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych

w składzie:

Przewodniczący:

SSO Karolina Chudzinska - Koczorowicz

Protokolant:

st. sekr. sądowy Małgorzata Glazik

po rozpoznaniu w dniu

5 października 2016r.

w B.

odwołania

B. P.

od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w B.

z dnia

11 maja 2016 r.

Nr

(...)

w sprawie

B. P.

przeciwko:

Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddział w B.

o rentę rodzinną

oddala odwołanie

Sygn. akt VI U 2009 / 16

UZASADNIENIE

Decyzją z dnia 11 maja 2016r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w B. odmówił B. P. prawa do renty rodzinnej po zmarłym mężu przewidzianej w ustawie z dnia 17 grudnia 1998r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych ( tekst jednolity Dz. U. z 2015r., poz. 748 ze zm. ). W uzasadnieniu decyzji podano, że ubezpieczona nie spełnia warunków przewidzianych powyższą ustawą, niezbędnych do uzyskania żądanego świadczenia.

Odwołanie od powyższej decyzji wniosła ubezpieczona, domagając się jej zmiany i przyznania żądanego świadczenia. Ubezpieczona podała, że pozostawała ze zmarłym J. P. w związku małżeńskim, a ponadto osiągnęła wiek 50 lat nie później niż w ciągu 5 lat od zaprzestania wychowywania dziecka M. P., uprawnionej do renty rodzinnej po zmarłym.

W odpowiedzi na odwołanie organ rentowy wniósł o oddalenie odwołania, powołując się ponownie na okoliczności przytoczone w uzasadnieniu zaskarżonej decyzji.

Sąd ustalił i zważył co następuje :

B. P., urodzona w dniu (...)., w chwili śmierci męża – J. P., która miała miejsce w dniu(...) pozostawała z nim w związku małżeńskim.

Do renty rodzinnej po zmarłym uprawniona była córka – M. P., urodzona dnia (...). Wspomniane świadczenie było jej wypłacane do dnia (...)., tj. do miesiąca, w którym ukończyła 25 lat.

- bezsporne między stronami –

Zgodnie z art. 70 ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych - wdowa ma prawo ro renty rodzinnej, jeżeli :

- w chwili śmierci męża osiągnęła wiek 50 lat lub była niezdolna do pracy albo

- wychowuje co najmniej jedno z dzieci, wnuków lub rodzeństwa uprawnione do renty rodzinnej po zmarłym mężu, które nie osiągnęło 16 lat, a jeżeli kształci się w szkole – 18 lat życia, lub jeżeli sprawuje pieczę nad dzieckiem całkowicie niezdolnym do pracy oraz do samodzielnej egzystencji lub całkowicie niezdolnym do pracy, uprawnionym do renty rodzinnej.

Natomiast w myśl ust. 2 powyższego artykułu – prawo do renty rodzinnej nabywa również wdowa, która osiągnęła wiek 50 lat lub stała się niezdolna do pracy po śmierci męża, nie później jednak niż w ciągu 5 lat od jego śmierci lub od zaprzestania wychowywania osób wymienionych w ust. 1 pkt 2.

Mając na uwadze brzmienie powyższych przepisów należy stwierdzić, że ubezpieczona nie spełnia przesłanek koniecznych do nabycia renty rodzinnej, bowiem wiek 50 lat osiągnęła w dniu (...)., tj. ponad 10 lat od chwili śmierci męża i ponad 8 lat od ukończenia przez córkę M. P. 18 roku życia. Jednocześnie ubezpieczona nie wykazywała, aby stała się osobą niezdolną do pracy i to nie później niż w ciągu 5 lat od chwili śmierci męża lub od zaprzestania wychowywania osób wymienionych w ust. 1 pkt 2 artykułu 70.

W tej sytuacji należy stwierdzić, że odwołanie ubezpieczonej nie zasługuje na uwzględnienie, o czym orzekł Sąd oddalając wniesione odwołanie na mocy art. 477 14 § 1 k.p.c.

SSO Karolina Chudzinska - Koczorowicz