Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt I Ns 395/16

POSTANOWIENIE

Dnia 23 czerwca 2016 roku

Sąd Rejonowy w Raciborzu Wydział I Cywilny

w następującym składzie:

Przewodniczący: SSR Marzena Korzonek

Protokolant: st. sekr. sądowy Helena Chrubasik

po rozpoznaniu w dniu 23 czerwca 2016 roku w Raciborzu

na rozprawie

sprawy z wniosku: Gminy K.

z udziałem: J. B., B. K.

o stwierdzenie nabycia spadku po R. B. i Z. B.

p o s t a n a w i a:

1. stwierdzić, że spadek po R. B. zmarłym dnia 20 stycznia 1988 roku w K., ostatnio stale zamieszkałym w K. na podstawie ustawy nabyli: żona Z. B. następnie zmarła 17 marca 1992 roku, córka B. K., syn J. B. po 1/3 części każde z nich,

2. stwierdzić, że spadek po Z. B. zmarłej dnia 17 marca 1992 roku w K. ostatnio stale zamieszkałej w K. na podstawie ustawy nabyli: córka B. K. i syn J. B. po 1/2 części każde z nich.

Sygn. akt I Ns 395/16

UZASADNIENIE

Wnioskodawczyni Gmina K. wniosła o stwierdzenie, że:

- spadek po zmarłym w dniu 20 stycznia 1988 roku w K. R. B. nabyli na podstawie ustawy: żona zmarłego Z. B. oraz dzieci – J. B.
i B. K., każde po 1/3 części;

- spadek po zmarłej w dniu 17 marca 1992 roku w K. Z. B., nabyły na podstawie ustawy jej dzieci – J. B. i B. K., każde po 1/2 części.

W uzasadnieniu wniosku wnioskodawczyni podała, że według jej wiedzy zmarli nie pozostawili testamentu, a w skład spadku wchodzi nieruchomość gruntowa położona
w K., dla której Sąd Rejonowy w Raciborzu prowadzi księgę wieczystą
nr (...). Wnioskodawczyni wskazała, że posiada interes prawny
w zainicjowaniu postępowania o stwierdzenie nabycia spadku, albowiem wyżej wskazana nieruchomość podlega opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości i podatkiem rolnym
w ramach łącznego zobowiązania podatkowego, które to podatki od kilku lat nie są uiszczane, a postępowanie podatkowe zostało zawieszone z uwagi na nieprzeprowadzenie postępowania spadkowego po zmarłych R. B. i Z. B..

Uczestnik postępowania J. B. nie zajął stanowiska w sprawie.

Uczestniczka postępowania B. K. przychyliła się do wniosku.

Sąd ustalił następujący stan faktyczny:

R. B. zmarł w dniu 20 stycznia 1988 roku w K., ostatnio stale zamieszkiwał w K.. W chwili śmierci był żonaty z Z. B.. Tylko raz zawierał związek małżeński, z którego miał dwoje dzieci: J. B. i B. K.
z domu B.. R. B. nie miał dzieci pozamałżeńskich ani przysposobionych. Nie sporządził testamentu. Wcześniej nie toczyło się postępowanie spadkowe po R. B.. Nikt ze spadkobierców nie składał oświadczeń o przyjęciu lub odrzuceniu spadku, nie zrzekał się dziedziczenia oraz nie został uznany niegodnym dziedziczenia. Spadkobiercy nie uzyskali aktu poświadczenia dziedziczenia u notariusza. W skład spadku wchodzi nieruchomość gruntowa położona w K., dla której Sąd Rejonowy w Raciborzu prowadzi księgę wieczystą nr (...).

Z. B. zmarła 17 marca 1992 roku w K., gdzie ostatnio stale zamieszkiwała. W chwili śmierci była wdową po R. B.. Tylko raz zawierała związek małżeński, z którego miała dwoje dzieci: J. B. i B. K. z domu B... Z. B. nie miała dzieci pozamałżeńskich ani przysposobionych.
Nie sporządziła testamentu. Wcześniej nie toczyło się postępowanie spadkowe po Z. B.. Nikt ze spadkobierców nie składał oświadczeń o przyjęciu lub odrzuceniu spadku, nie zrzekał się dziedziczenia oraz nie został uznany niegodnym dziedziczenia. Spadkobiercy nie uzyskali aktu poświadczenia dziedziczenia u notariusza. W skład spadku wchodzi nieruchomość gruntowa położona w K., dla której Sąd Rejonowy w Raciborzu prowadzi księgę wieczystą nr (...).

Dowody:

- odpisy skrócone aktów stanu cywilnego k. 8-12;

- zapewnienie spadkowe k. 34-35.

Nieruchomość położona w K., dla której Sąd Rejonowy w Raciborzu prowadzi księgę wieczystą nr (...) podlega opodatkowaniu podatkiem
od nieruchomości i podatkiem rolnym w ramach łącznego zobowiązania podatkowego, które to podatki od kilku lat nie są uiszczane, a postępowanie podatkowe zostało zawieszone
z uwagi na nieprzeprowadzenie postępowania spadkowego po zmarłych R. B.
i Z. B..

Bezsporne.

Sąd zważył, co następuje:

Ustalenia faktyczne w niniejszej sprawie Sąd Rejonowy poczynił w oparciu o przedłożone dokumenty oraz zapewnienie spadkowe.

Okoliczność, że nieruchomość wchodząca w skład spadku podlega opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości i podatkiem rolnym w ramach łącznego zobowiązania podatkowego, które to podatki od kilku lat nie są uiszczane, nie została zaprzeczona,
a zatem zgodnie z art. 230 k.p.c. w zw. z art. 229 k.p.c. w zw. z art. 13 § 2 k.p.c., nie wymagała dowodu.

Zgodnie z postanowieniem Sądu Najwyższego z dnia 12 stycznia 1983 roku w sprawie o sygn. akt III CRN 218/82 (OSNC 1983/8/124), w pełni podzielanym przez Sąd rozpoznający niniejszy wniosek - w rozumieniu art. 1025 § 1 k.c. oraz art. 669-679 k.p.c. zainteresowanymi w zgłoszeniu żądania stwierdzenia nabycia spadku zarówno w podstawowym trybie przewidzianym w art. 669-677 k.p.c., jak i w trybie szczególnym przewidzianym w art. 679 k.p.c. są nie tylko spadkobiercy lub ich następcy prawni, lecz także wszystkie inne osoby mające interes prawny w prawidłowym wykazaniu następstwa
po spadkodawcy, z czym wiążą się doniosłe skutki prawne, w szczególności przewidziane
w art. 1025 § 2 k.c., art. 1027 k.c. i 1028 k.c.

Wnioskodawczyni wykazała, że posiada interes prawny w złożeniu przedmiotowego wniosku.

Mając na uwadze ustalony stan faktyczny, rozważania prawne sprowadzały się w niniejszej sprawie do ustalenia kręgu spadkobierców ustawowych po zmarłych R. B. i Z. B..

Zgodnie z treścią przepisu art. 926 § 1 i 2 k.c. powołanie do spadku wynika z ustawy, albo z testamentu, przy czym dziedziczenie ustawowe co do całości spadku następuje m. in. wtedy, gdy spadkodawca nie powołał spadkobiercy. Sytuacja taka miała miejsce w niniejszej sprawie, albowiem spadkodawcy R. B. i Z. B. nie pozostawili testamentu. Natomiast na podstawie art. 931 § 1 k.p.c. w pierwszej kolejności powołane są z ustawy do spadku dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek; dziedziczą oni w częściach równych. Jednakże część przypadająca małżonkowi nie może być mniejsza niż jedna czwarta całości spadku.

Mając na uwadze powyższe w punkcie 1 postanowienia stwierdzono, że spadek
po R. B. zmarłym dnia 20 stycznia 1988 roku w K., ostatnio stale zamieszkałym w K. na podstawie ustawy nabyli: żona Z. B. następnie zmarła 17 marca 1992 roku, córka B. K., syn J. B. po 1/3 części każde
z nich.

W punkcie 2 postanowienia stwierdzono, że spadek po Z. B. zmarłej dnia 17 marca 1992 roku w K. ostatnio stale zamieszkałej w K. na podstawie ustawy nabyli: córka B. K. i syn J. B. po 1/2 części każde z nich.

O kosztach postępowania orzeczono na zasadzie art. 520 § 1 k.p.c., zgodnie z którym każdy uczestnik ponosi koszty postępowania związane ze swym udziałem w sprawie.