Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt IV RNsm 1066/16

POSTANOWIENIE

Dnia 17 sierpnia 2016r.

Sąd Rejonowy Gdańsk –Południe w Gdańsku IV Wydział Rodzinny i Nieletnich

w składzie następującym:

Przewodnicząca: SSR Wioleta Szreider

po rozpoznaniu w dniu 17.08.2016r. w Gdańsku

na posiedzeniu niejawnym

sprawy

z urzędu –zawiadomienia (...) Centrum (...) w G.

o zezwolenie na przeprowadzenie procedury medycznej u mał. D. C. (1)

postanawia:

umorzyć postępowanie w sprawie.

UZASADNIENIE

Wnioskiem z 15.08.2016r. (...) Centrum (...) w G. wniosło o wydanie zgody na wykonanie procedur medycznych niezbędnych do ratowania życia i zdrowia osoby małoletniej D. C. (1) ur. (...) oraz procedur po ustaniu stanu zagrożenia życia.

Wskazano, iż małoletni został przyjęty na Oddział 15.08.2016r. w stanie zagrożenia życia. Rodzice małoletniego nie zgłosili się na Oddział w celu wyrażenia zgody na leczenie małoletniego.

Pismem z dnia 17.08.2016r. (...) poinformował, iż w dniu 15.08.2016r. wykonano procedury medyczne u D. C. z uwagi na stan zagrożenia życia. 17.08.2016r. na Oddział przybyła matka małoletniego i wyraziła zgodę na wszystkie procedury medyczne dla syna.

/d: pismo k. 2,6/

Sąd zważył, co następuje:

Zgodnie z przepisami ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty z dnia 05.12.1996r. /Dz. U. nr 226/05 p. 1943 z p. zm./ leczenie jest dobrowolne. Zgodnie z art. 30 lekarz ma obowiązek udzielać pomocy lekarskiej w każdym przypadku, gdy zwłoka w jej udzieleniu mogłaby spowodować niebezpieczeństwo utraty życia, ciężkiego uszkodzenia ciała lub ciężkiego rozstroju zdrowia , oraz w innych przypadkach niecierpiących zwłoki. Zgodnie z art. 32 w/w ustawy lekarz może przeprowadzić badanie lub udzielić innych świadczeń zdrowotnych, z zastrzeżeniem wyjątków w ustawie przewidzianych, po wyrażeniu zgody przez pacjenta. Art. 33 wskazuje, iż badanie lub udzielenie pacjentowi innego świadczenia zdrowotnego bez jego zgody jest dopuszczalne, jeżeli wymaga on niezwłocznej pomocy lekarskiej, a ze względu na stan zdrowia lub wiek nie może wyrazić zgody i nie ma możliwości porozumienia się z jego przedstawicielem ustawowym lub opiekunem faktycznym. Ust. 2 wskazuje, iż decyzję o podjęciu czynności medycznej, w tych okolicznościach , lekarz powinien w miarę możliwości skonsultować z innym lekarzem.

Biorąc pod uwagę fakt, iż część procedur medycznych wobec małoletniego przeprowadzono dla ratowania życia , a następnie matka małoletniego wyraziła w Szpitalu zgodę na wszystkie procedury medyczne, postępowanie stało się bezprzedmiotowe i należało je umorzyć stosownie do art. 355 par. 1 kpc. w zw. z art. 13 par. 2 kpc.

Z/ IVRNsm (...)

1.  Odnotować i zakreślić w rep. N..

2.  Odpis post. doręczyć:

- (...)

-matce mał. –po ustaleniu danych w systemie PESEL SAD z pouczeniem.

3.  Z wpł. lub za 30 dni.