Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt VIII Kop 189/12

POSTANOWIENIE

Dnia 08 lutego 2013 r.

Sąd Okręgowy w Warszawie Wydział VIII Karny w składzie:

Przewodniczący: Sędzia SO Monika Niezabitowska-Nowakowska

Protokolant: sekretarz sądowy Anna Kopeć

przy udziale Prokuratora: Wiesława Kwiatkowskiego

po rozpoznaniu w sprawie S. I.

skazanego wyrokiem Sądu Okręgowego w Warszawie z dnia 23 listopada 2011 roku, sygn. akt XVIII K 350/10,

wniosku Ministra Sprawiedliwości Rzeczypospolitej Polskiej,

w przedmiocie wydania postanowienia o prawnej dopuszczalności przekazania do wykonania w Republice Bułgarii kary łącznej 5 lat pozbawienia wolności orzeczonej wobec obywatela bułgarskiego S. I.

na podstawie art. 610 § 2 kpk, art. 611 § 3 kpk, art. 3 ust. 1 Konwencji o przekazywaniu osób skazanych z dnia 21 marca 1983 roku (Dz.U. z 1995r. nr 51 poz. 279-280)

postanawia

stwierdzić prawną dopuszczalność przekazania do wykonania w Republice Bułgarii kary łącznej 5 lat pozbawienia wolności orzeczonej wobec obywatela Bułgarii S. I. syna K. i N.z domu H., ur. (...) w D. wyrokiem Sądu Okręgowego w Warszawie z dnia 23 listopada 2011 roku, sygn. akt XVIII K 350/10.

UZASADNIENIE

Wyrokiem Sądu Okręgowego w Warszawie z dnia 23 listopada 2011 roku, w sprawie o sygn. akt XVIII K 350/10, utrzymanym w mocy wyrokiem Sądu Apelacyjnego w Warszawie z dnia 18 kwietnia 2012 r., obywatel Republiki Bułgarii S. I. za popełnienie m.in. czynów z art. 204 § 2 kk w zw. z art. 12 kk został skazany na karę łączną 5 lat pozbawienia wolności. Na poczet kary pozbawienia wolności zaliczono skazanemu okres tymczasowego aresztowania w sprawie od dnia 08 czerwca 2009 roku do dnia 31 marca 2011 roku.

W dniu 19 lipca 2012 roku Minister Sprawiedliwości, na podstawie art. 610 § 2 kpk i art. 611 § 3 kpk, zwrócił się do Sądu Okręgowego w Warszawie z wnioskiem o wydanie postanowienia w przedmiocie dopuszczalności przekazania do wykonania na terytorium Republiki Bułgarii kary łącznej 5 lat pozbawienia wolności, orzeczonej wobec S. I. wyżej wymienionym wyrokiem.

Zgodnie z art. 611b § 2 kpk, Sąd oceniając dopuszczalność przekazania orzeczenia do wykonania za granicą wziął pod uwagę, że S. I. jest obywatelem Bułgarii , nie posiada stałego miejsca pobytu na terenie Rzeczpospolitej Polskiej i nie korzysta z prawa azylu. Jednocześnie, jak wskazał obrońca skazany nie ma żadnych więzi z Polską. Coprawda, aktualnie skazany przebywa na terenie Republiki Federalnej Niemiec razem ze swoją partnerką i dzieckiem, jednakże pozostała najbliższą rodzinę, w tym dzieci ma w Bułgarii. Jak oświadczył obrońca skazanego w przypadku odbywania przez skazanego kary pozbawienia wolności na terytorium Republiki Bułgarii, jego konkubina wraz z dzieckiem ma możliwość zamieszkania z jego najbliższą rodziną w celu podtrzymywania kontaktów. Nie nastąpiło przedawnienie wykonania kary pozbawienia wolności, orzeczenie zapadłe wobec S. I. jest prawomocne, a do odbycia pozostało więcej niż 6 miesięcy kary pozbawienia wolności. Ponadto skazany wyraził zgodę na przekazanie, zaś przestępstwo, za które został skazany wyrokiem Sądu Okręgowego w Warszawie jest również czynem zabronionym w Republice Bułgarii.

Zdaniem Sądu w niniejszej sprawie nie występują okoliczności uniemożliwiające przekazanie orzeczenia do wykonania za granicę określone w art. 611b § 2 kpk i wobec powyższego Sąd uznał iż nie zachodzą żadne przeszkody prawne do wykonania w Republice Bułgarii kary 5 lat pozbawienia wolności orzeczonej wobec obywatela Bułgarii S. I. wyrokiem Sądu Okręgowego w Warszawie z dnia 23 listopada 2011 roku, sygn. akt XVIII K 350/10.

Mając na uwadze powyższe, orzec należało jak w części dyspozytywnej postanowienia.