Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt V U 968/16

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 29 grudnia 2016 r.

Sąd Okręgowy - Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Legnicy

w składzie:

Przewodniczący: SSO Adrianna Mongiałło

Protokolant: star. sekr. sądowy Klaudia Treter

po rozpoznaniu w dniu 29 grudnia 2016 r. w Legnicy

sprawy z wniosku K. P.

przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddział w L.

o emeryturę

na skutek odwołania K. P.

od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w L.

z dnia 4 sierpnia 2016 r.

znak (...)

oddala odwołanie

Sygn. akt V U 968/16

UZASADNIENIE

Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w L. decyzją z 4 sierpnia 2016r., znak (...) po rozpatrzeniu wniosku z 13 czerwca 2016r. odmówił wnioskodawcy K. P. prawa do emerytury w obniżonym wieku z tytułu pracy w warunkach szczególnych wskazując, że wnioskodawca udowodnił okres pracy w szczególnych warunkach w wymiarze 9 lat, 10 miesięcy i 12 dni wobec wymaganych 15 lat oraz 23 lata, 7 miesięcy i 1 dzień okresów składkowych i nieskładkowych wobec wymaganych 25 lat.

W odwołaniu od decyzji ubezpieczony wniósł o zaliczenie do pracy w szczególnych warunkach okresu zatrudnienia w Państwowym Ośrodku (...) w L., (...)w T. i Gminnej Spółdzielni (...) w R. w charakterze kierowcy samochodu ciężarowego o dopuszczalnym ciężarze całkowitym powyżej 3,5 tony. Wskazał, że nie może uzyskać świadectw pracy w warunkach szczególnych, gdyż zakłady pracy już nie istnieją.

W odpowiedzi na odwołanie organ rentowy wniósł o jego oddalenie podtrzymując w całości argumenty przedstawione w zaskarżonej decyzji. Nadto wskazał, że wskutek przedłożonych przez wnioskodawcę dalszych dokumentów organ rentowy uwzględnił wnioskodawcy okres pracy w gospodarstwie rolnym rodziców oraz dodatkowo okres pracy w szczególnych warunkach w (...) w R. - na podstawie przedłożonego świadectwa, w związku z czym wnioskodawca legitymuje się ogólnym stażem 25 lat okresów składkowych i nieskładkowych oraz 9 lat, 11 miesięcy i 6 dni okresów pracy w warunkach szczególnych. Organ rentowy wydał więc 21 września 2016r. kolejną decyzję odmowną.

Sąd ustalił następujący stan faktyczny:

K. P., urodził się (...) Na dzień 1 stycznia 1999r. wykazał 25 lat okresów składkowych, nieskładkowych i uzupełniających, w tym 9 lat, 11 miesięcy i 6 dni pracy w szczególnych warunkach. Nie przystąpił do OFE. Zasadniczą służbę wojskową odbył w okresie od 16 lutego 1978r. do 15 grudnia 1979r.

( bezsporne, a nadto ak ta ubezpieczeniowe wnioskodawcy )

Wnioskodawca był zatrudniony w Państwowym Ośrodku (...) w L. w okresie od 3 lutego 1983r. do 15 czerwca 1983r. W dniu zatrudnienia uczęszczał na kurs prawa jazdy na samochody ciężarowe. Ponieważ nie posiadał jeszcze uprawnień na takie środki transportu, przydzielono mu samochód marki N., którą woził różne towary, w szczególności części zamienne do naprawianego w (...) sprzętu rolniczego. W okresie zimowym, rano - przez około 2 godziny odgarniał ciągnikiem śnieg z placu i drogi dojazdowej, posypywał plac piachem. Pozostałą część dnia pracy jeździł samochodem N.. Do 22 kwietnia 1983r. wnioskodawca wykonywał obowiązki kierowcy samochodu dostawczego marki N.. W dniu 22 kwietnia 1983r. uzyskał uprawnienia kierowcy samochodów ciężarowych i otrzymał prawo jazdy kat. C. Po uzyskaniu tych uprawnień przydzielono mu samochód ciężarowy marki S. - model skrzyniowy, którym przewoził towar rozładowywany z wagonów - głównie kątowniki stalowe. Od 22 kwietnia 1983r. wnioskodawca stale i w pełnym wymiarze czasu pracy wykonywał pracę kierowcy samochodu ciężarowego o dopuszczalnym ciężarze całkowitym powyżej 3,5 tony.

dowód : - akta osobowe wnioskodawcy z okresu zatrudnienia w (...) w L.;

- przesłuchanie wnioskodawcy, e-protokół rozprawy z 29.12.16r., 00:26:03 i nast.;

Od 20 czerwca 1983r. do 30 września 1987r. wnioskodawca był zatrudniony w (...)w T.. Przez cały okres zatrudnienia w pełnym wymiarze czasu pracy wykonywał pracę kierowcy samochodu ciężarowego o dopuszczalnym ciężarze całkowitym powyżej 3,5 tony - wywrotki, przewożąc bydło, paszę, zboża, paliwo, materiały budowlane, nawozy, węgiel.

dowód: - akta osobowe wnioskodawcy z o kresu zatrudnienia w(...)w T. ;

- zeznania świadka S. J. , e-protokół z 29.12.16r. , 00: 15 : 27 i nast. ;

- zeznania świadka E. J. , e-protokół z 29.12.16r. , 00: 20 :3 8 ;

- przesłuchanie wnioskodawcy, e-protokół z 29.12.16r. , 00: 26 : 03 i nast.

Od 9 października 1987r. do 28 marca 1988r. wnioskodawca był zatrudniony w Gminnej Spółdzielni (...) w R.. Umowa o pracę została podpisana na stanowisko kierowcy ciągnika, jednak z uwagi na posiadane przez wnioskodawcę uprawnienia na prowadzenie samochodów ciężarowych z przyczepą, przydzielono mu samochód ciężarowy marki (...) z przyczepą, którym jeździł po towar rozładowywany z wagonów – głównie węgiel, wapno, nawóz, pasze workowane, a także skrzynki i towar w opakowaniach do sklepów. Sporadycznie - z uwagi na posiadane prawo jazdy kat. T zastępował kierowców ciągników w okresie urlopowym. Wnioskodawca posiada uprawnienia prawa jazdy : kat. T od 6 lipca 1974r., kat. B od 16 grudnia 1980r., kat. C od 22 kwietnia 1983r., kat. BE i CE od 21 września 1987r.

dowód : - akta osobowe wnioskodawcy z okresu zatrudnienia w GS (...) w R.;

- zeznania świadka J. P. , e-protokół z 29.12.16r., 00:03:15 i nast. ;

- zeznania świadka J. N. , e-protokół z 29.12.16r., 00: 08 : 12 ;

- przesłuchanie wnioskodawcy, e-protokół z 29.12.16r., 00: 26 : 03 i nast.

Sąd zważył, co następuje:

Odwołanie jest niezasadne.

Zgodnie z treścią przepisu art. 184 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych ubezpieczonym urodzonym po dniu 31 grudnia 1948r. przysługuje emerytura po osiągnięciu wieku przewidzianego w art. 32 wskazanej ustawy, jeżeli w dniu wejścia w życie ustawy osiągnęli okres zatrudnienia w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze wymaganym w przepisach dotychczasowych do nabycia prawa do emerytury w wieku niższym niż 65 lat - dla mężczyzn oraz okres składkowy i nieskładkowy, o którym mowa w art. 27 pkt 2., tj. 25 lat dla mężczyzn. Emerytura, o której mowa, przysługuje pod warunkiem nieprzystąpienia do otwartego funduszu emerytalnego albo złożenia wniosku o przekazanie środków zgromadzonych na rachunku w otwartym funduszu emerytalnym, za pośrednictwem Zakładu, na dochody budżetu państwa.

Stosownie do treści przepisu art. 32 ust. 1 ustawy z 17 grudnia 1998r. emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych - ubezpieczonym urodzonym przed 1 stycznia 1949r., będącym pracownikami, o których mowa w ust. 2-3, zatrudnionymi w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze, przysługuje emerytura w wieku niższym niż określony w art. 27 pkt 1. Wiek emerytalny, o którym mowa we wskazanym artykule, rodzaje prac lub stanowisk oraz warunki, na podstawie których osobom zatrudnionym w szczególnych warunkach przysługuje prawo do emerytury, ustala się na podstawie przepisów dotychczasowych, tj. rozporządzenia Rady Ministrów z 7 lutego 1983r. w sprawie wieku emerytalnego pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze. Zgodnie z § 4 tego rozporządzenia pracownik, który wykonywał prace w szczególnych warunkach, wymienione w wykazie A, nabywa prawo do emerytury, jeżeli spełnia łącznie następujące warunki: osiągnął wiek emerytalny wynoszący 60 lat dla mężczyzn oraz ma wymagany okres zatrudnienia 25 lat, w tym co najmniej 15 lat pracy w szczególnych warunkach. Przy czym, zgodnie z § 2 ust. 1 i 2 rozporządzenia okresami pracy uzasadniającymi prawo do świadczeń na zasadach określonych w rozporządzeniu są okresy, w których praca w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze jest wykonywana stale i w pełnym wymiarze czasu pracy obowiązującym na danym stanowisku pracy.

Okresy pracy, o których mowa powyżej, stwierdza zakład pracy, na podstawie posiadanej dokumentacji, w świadectwie wykonywania prac w szczególnych warunkach, wystawionym według wzoru stanowiącego załącznik do przepisów wydanych na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia, lub w świadectwie pracy. W postępowaniu przed sądami pracy i ubezpieczeń społecznych, wnioskodawca może udowadniać okoliczności mające wpływ na prawo do świadczeń lub ich wysokość wszelkimi środkami dowodowymi, przewidzianymi w kodeksie postępowania cywilnego (por. wyrok SN z 2.02.1996 r., II URN 3/95, OSNAP 1996/16/239).

W sprawie bezsporne było, że na dzień 1 stycznia 1999r. wnioskodawca posiadał wymagany okres składkowy, nieskładkowy i uzupełniający 25 lat, nie przystąpił do OFE, a wiek emerytalny osiągnął (...) Na podstawie przedłożonych świadectw wykonywania pracy w warunkach szczególnych niesporne również było, że posiada 9 lat, 11 miesięcy i 6 dni pracy o takim charakterze.

Sporny natomiast pozostawał charakter pracy wykonywanej przez wnioskodawcę podczas zatrudnienia w (...) w L., (...) w T. i GS (...) w R.. Wnioskodawca nie posiadał bowiem świadectw wykonywania pracy w warunkach szczególnych w tych zakładach z uwagi na ich likwidację.

Analizując materiał dowodowy, w tym akta osobowe wnioskodawcy z powyższych zakładów oraz zeznania świadków i przesłuchanie ubezpieczonego wskazać należy, że niewątpliwie wnioskodawca wykonywał stale i w pełnym wymiarze czasu pracy prace wymienione w dziale VIII poz. 2 wykazu stanowiącego załącznik A do rozporządzenia RM z 7.02.1983r., tj. prace kierowcy samochodu ciężarowego o dopuszczalnym ciężarze całkowitym powyżej 3,5 tony w (...) w T. ( 4 lata, 3 miesiące i 11 dni) oraz w GS (...) w R. ( 5 miesięcy i 21 dni). W obu zakładach wnioskodawca pracował w transporcie przewożąc różne towary ciężkie, miał przydzielony do użytku samochód ciężarowy, posiadał pełne uprawnienia kierowcy samochodu ciężarowego, w tym od 1 września 1987r. również na samochody ciężarowe z przyczepą. Zeznania wszystkich świadków i przesłuchanie wnioskodawcy korespondują w pełni z dokumentami zawartymi w aktach osobowych wnioskodawcy z okresów zatrudnienia w powyższych zakładach, co pozwala na zakwalifikowanie pełnych okresów tej pracy jako pracy w warunkach szczególnych.

Brak jest natomiast możliwości zakwalifikowania jako pracy o takim charakterze całego okresu zatrudnienia ubezpieczonego w (...) w L.. Wnioskodawca pracował tam bowiem wprawdzie od 3 lutego 1983r. do 15 czerwca 1983r., ale dopiero od 22 kwietnia 1983r., tj. od uzyskania uprawnień kierowcy samochodu ciężarowego wykonywał stale i w pełny wymiarze czasu pracy obowiązki na tym stanowisku. Do tej daty - jak wynika z akt osobowych wnioskodawcy i jego przesłuchania, jeździł on samochodem marki N., a w okresie zimowym przez 2 godziny rano odśnieżał ciągnikiem plac zakładowy i drogę dojazdową i posypywał plac piachem. Wnioskodawca wskazał wprost, że podejmując zatrudnienie w (...) w L. był w trakcie kursu na samochody ciężarowe i myślał o własnej firmie. Na zatrudnienie namówił go kolega, który powiedział, że zakład ma nowe samochody - N. i Stara, co skłoniło go do podjęcia swojej pierwszej pracy w tym zakładzie. W okresie do 22 kwietnia 1983r. zdarzało się również, że wnioskodawca podstawiał samochód ciężarowy koło magazynu w celu załadunku, a przejazd odbywał się wyłącznie po placu zakładowym. Były to jednak sytuacje sporadyczne.

Warunek wykonywania pracy w szczególnych warunkach stale i w pełnym wymiarze czasu pracy obowiązującym na danym stanowisku pracy jest spełniony tylko wówczas, gdy pracownik w ramach obowiązującego go pełnego wymiaru czasu pracy na określonym stanowisku, stale tj. ciągle wykonuje pracę w szczególnych warunkach i nie wykonuje w tym czasie żadnych innych czynności nie związanych z zajmowanym stanowiskiem. Dla oceny czy konkretna praca była pracą wykonywaną w szczególnych warunkach decydujące znaczenie ma nie sama nazwa zajmowanego stanowiska, a czynności w jej ramach faktycznie wykonywane.

Oceniając materiał dowodowy w zakresie zatrudnienia wnioskodawcy w (...) w L. uznać więc należy, że wnioskodawca wykonywał pracę w warunkach szczególnych jako kierowcy samochodu ciężarowego o dopuszczalnym ciężarze całkowitym powyżej 3,5 tony dopiero od 22 kwietnia 1983r. - do końca zatrudnienia tj. 15 czerwca 1983r. ( 1 miesiąc i 24 dni). W początkowym okresie zatrudnienia pracy o takim charakterze nie wykonywał.

Tym samych zsumowany okres pracy w warunkach szczególnych w zakładach wskazanych w odwołaniu oraz niesporny - uznany przez organ rentowy, wynosi 14 lat, 10 miesięcy i 2 dni. Wnioskodawca nie legitymuje się zatem wymaganym 15 - letnim stażem pracy w warunkach szczególnych, niezbędnym do uzyskania prawa do emerytury w obniżonym wieku emerytalnym.

Dlatego też odwołanie - jako niezasadne podlegało oddaleniu, na podstawie art. 477 14 § 1 k.p.c.