Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt V GC 229/15

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 27 grudnia 2016 roku

Sąd Rejonowy w Ostrołęce V Wydział Gospodarczy

w składzie następującym:

Przewodniczący: SSR Marianna Grzyb

Protokolant: sekr. sądowy Emilia Górna

po rozpoznaniu w dniu 27 grudnia 2016 roku w Ostrołęce

na rozprawie sprawy z powództwa

(...) Spółki z o.o. w C. (nr KRS: (...))

przeciwko

G. S. (nr PESEL: (...))

o ustalenie wygaśnięcia prawa z rejestracji czasopisma pod nazwą (...)

orzeka:

powództwo oddala.

SSR Marianna Grzyb

UZASADNIENIE

Pozwem z dnia 3 marca 2015 r. strona powodowa (...) spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, reprezentowana przez profesjonalnego pełnomocnika w osobie radcy prawnego, wniosła o ustalenie, że wygasło prawo wynikające z rejestracji czasopisma (...) dokonanej przez Sąd Okręgowy w Ostrołęce pod pozycją (...) na rzecz G. S. prowadzącego działalność gospodarczą pod nazwą Wydawnictwo (...) oraz o zasądzenie od pozwanego na rzecz strony powodowej kosztów postępowania w sprawie, w tym kosztów zastępstwa procesowego według norm przepisanych.

W uzasadnieniu strona powodowa wskazała, że planując podjęcie wydawania nowego czasopisma pn. (...) zamierzała nawiązać do (...) ilustrowanego czasopisma kulturalno-społecznego, wydawanego w latach 1859-1939 r., założonego przez J. U.. W celu ustalenia stanu prawnego nazwy strona powodowa dokonała rozeznania rynku i ustaliła, że w Polsce nie jest wydawana gazeta pod wskazanym tytułem w związku z czym w grudniu 2014 r. wystąpiła z wnioskiem do Sądu okręgowego w Płocku o dokonanie na swoją rzecz rejestracji tytułu (...). W postepowania okazało się, że w Sadzie Okręgowym w Ostrołęce pod nr (...) jest już zarejestrowany taki tytuł na rzecz pozwanego.

W związku z powyższym strona powodowa ustaliła, że w latach 1997 – 2001 w P. był wydawany (...) W ocenie strony powodowej gazeta taka nie jest wydawana od 2001 r.

Tym samym, powołując się na przepisy art. 23 ustawy z dnia 26 stycznia 1984 r. Prawo prasowe (Dz. U. z 1984 r. Nr 5 poz. 24 z późn. zm.) strona powodowa podniosła, że skoro pozwany zaprzestał wydawania czasopisma i nie wystąpił o zachowanie tytułu to przysługujące mu prawo wygasło i nie ma przeszkód do uzyskania rejestracji przez stronę powodową. Zdaniem strony powodowej o fakcie zaprzestania wydawania przez pozwanego przedmiotowego czasopisma jest okoliczność, że w rejestrze jako główną działalność pozwany wskazał naprawę zegarów, zegarków i biżuterii, a drukowanie gazet nie jest w ogóle zarejestrowane.

W odpowiedzi na pozew z dnia 28 maja 2015 r. pozwany G. S. , prowadzący działalność gospodarczą pod nazwą Wydawnictwo (...) wniósł o oddalenie powództwa w całości i o zasądzenie na jego rzecz kosztów postępowania według norm przepisanych.

W uzasadnieniu swojego stanowiska pozwany wskazał, że (...) jest wydawany przez niego od 1997 r. ciągle i nadal, co potwierdza między innymi informacja z Biblioteki Narodowej, gdzie zapoznać można się z egzemplarzami tego pisma.

Sąd ustalił następujący stan faktyczny sprawy:

Strona powodowa (...) spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w C. prowadzi działalność gospodarczą mającą za przedmiot m. in. reklamę, wydawanie czasopism i pozostałych periodyków, wydawanie gazet, działalność portali internetowych.

Dowód:

- odpis KRS strony powodowej k. 4-5

(...) spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, w ramach prowadzonej działalności, rozpowszechnia w C. bezpłatny tygodnik pod nazwą (...).

Dowód:

- egzemplarz (...) k.57

- informacja z Biblioteki Narodowej w W. wraz z wnioskiem o nadanie numeru ISSN k. 67-68

Strona powodowa planuje rejestrację na swoją rzecz tytułu (...).

Okoliczność bezsporna

Pozwany G. S. prowadzi działalność gospodarczą pod nazwą Wydawnictwo (...) mającą za przedmiot naprawę zegarów, zegarków oraz biżuterii, drukowanie czasopism i pozostałych periodyków, drukowanie książek, broszur, nut i manuskryptów, drukowanie bezpośrednio na wyrobach tekstylnych, drukowanie etykiet i przywieszek oraz działalność usługową związaną z przygotowaniem do druku.

Dowód:

- odpis CEIDG pozwanego k. 7

G. S. prowadzący działalność gospodarczą pod nazwą Wydawnictwo (...) jest od 1997 r. wydawcą czasopisma pod nazwą (...), figurującego w rejestrze dzienników i czasopism prowadzonym przez Sąd Okręgowy w Ostrołęce pod pozycją (...)

W ramach swojej działalności obowiązkowe egzemplarze czasopisma pozwany przesyła do Biblioteki Narodowej w W..

Dowód:

- potwierdzenie wpływu egzemplarza obowiązkowego z dnia 20 maja 2015 r. k.35

- potwierdzenie wpływu egzemplarza obowiązkowego z dnia 12 października 2015 r. k.73

- potwierdzenie wpływu egzemplarza obowiązkowego z dnia 26 listopada 2015 r. k.74

- kopia (...) nr 1/15 k. 36

- kopia (...) nr 1/13,1/14,1/11, 1/12, 1/08, 1/09,1/06, 1/07, 1(16) z 21 III 2004 r., 1/05, 1/03, 4(11) z VI 1999 r., 2(13) z 29 VI 2001, 3(7) z VIII 1998 r., 2(9) z IV 1999 r., 1(1) z IV 1997 r., 1(17) z 8 XI 2010 r. k.75-83.

Postanowieniem z dnia 21 września 2015 r. Sąd Okręgowy w Ostrołęce w sprawie o sygn. akt I Ns. Rej. (...)umorzył postepowanie w sprawie o stwierdzenie utraty ważności rejestracji tytułu prasowego na rzez G. S..

Dowód:

- postanowienie Sądu Okręgowego w Ostrołęce z 21.09.2015 r. sygn. akt I Ns. Rej. (...) k. 49

Sąd zważył co następuje:

W ocenie Sądu powództwo nie zasługiwało na uwzględnienie.

Strona powodowa wytoczyła powództwo o ustalenie, w oparciu o art. 189 k.p.c., że wygasło prawo wynikające z rejestracji czasopisma (...) dokonanej przez Sąd Okręgowy w Ostrołęce pod pozycją (...) na rzecz G. S. prowadzącego działalność gospodarczą pod nazwą Wydawnictwo (...).

Przepis stanowiący podstawę wytoczonego powództwa, choć zamieszczony w ustawie procesowej, jest w istocie przepisem prawa materialnego (por. wyrok SN z dnia 27 czerwca 2002 r., II CKN 898/00, LEX nr 52613). Uwzględnienie powództwa zgodnie z art. 189 k.p.c. wymaga spełnienia dwóch przesłanek tj. istnienia interesu prawnego w żądaniu udzielenia ochrony prawnej przez wydanie wyroku ustalającego oraz istnienie bądź nieistnienie danego stosunku prawnego lub prawa. I tak w stanie faktycznym niniejszej sprawy uznać należało, że strona powodowa dysponuje interesem prawnym w zakresie udzielenia jej ochrony poprzez wydanie wyroku ustalającego, skoro interes ten nie podlega ochronie w drodze innego środka. W szczególności środkiem takim nie może być powództwo o zarejestrowanie tytułu prasowego, skoro w tego typu postępowaniu sąd rejestrowy nie może rozstrzygać o tym czy stosownie do treści art. 23 ustawy z dnia 26 stycznia 1984 r. Prawo prasowe (Dz. U. z 1984 r. Nr 5 poz. 24 z późn. zm.) dokonana wcześniej rejestracja pisma o tym samym tytule, o którego zarejestrowanie ubiega się wnioskodawca, straciła ważność i jakie są tego ewentualne konsekwencje prawne - Sąd prowadzący rejestr czasopism nie jest bowiem uprawniony do rozstrzygania sporu komu przysługują prawa do tytułu prasowego (por. postanowienie SN z dnia 4 grudnia 2003 r., II CK 312/02, www.sn.pl).

Przesądzenie istnienia interesu prawnego strony powodowej w wytoczeniu niniejszego powództwa oznaczało konieczność zbadania przez Sąd, czy wygasło prawo pozwanego wynikające z rejestracji (...) – okoliczność ta stanowiła bowiem istotę sporu między stronami.

Zgodnie z art. 23 ustawy z dnia 26 stycznia 1984 r. Prawo prasowe (Dz. U. z 1984 r. Nr 5 poz. 24 z późn. zm.) rejestracja dziennika lub czasopisma traci ważność w razie niewydania dziennika lub czasopisma przez okres roku od dnia nabycia uprawnień do ich wydawania na czas nie oznaczony lub przerwy w ich wydawaniu przez okres roku, jeżeli redakcja nie wystąpiła o zachowanie rejestracji.

W obecnym kształcie procesu cywilnego ustawowo podkreślono jego kontradyktoryjny charakter, czego potwierdzeniem są regulacje zawarte w art. 232 k.p.c. i art. 6 k.c. Ciężar dowodu spoczywa na stronach postepowania. To one są dysponentem toczącego się procesu i od nich zależy jego wynik. Mają bowiem obowiązek przejawiać aktywność w celu wykazania wszystkich istotnych okoliczności i faktów, z których wywodzą skutki prawne.

W niniejszej sprawie to na stronie powodowej spoczywał ciężar wykazania zasadności powództwa, którego to ciężaru dowodu strona powodowa nie zdołała jednak unieść. Dla uwzględnienia powództwa strona powodowa winna wykazać, że pozwany nie wydawał czasopisma (...) przez co najmniej rok od dnia nabycia uprawnień do jego wydawania, to bowiem zgodnie z przywołaną wyżej regulacją ustawy Prawo prasowe stanowi przesłankę wydania przez Sąd prowadzący rejestr postanowienia o utracie ważności rejestracji (w stanie faktycznym niniejszej sprawy na skutek orzeczenia sądu w trybie art. 189 k.p.c.).

W powyższym zakresie strona powodowa nie zaproponowała jakichkolwiek dowodów mogących stanowić informację na temat wydawania/niewydawania przez pozwanego (...), w tym zwłaszcza za dowód tego typu nie może być uznany przedstawiony wraz z pozwem wydruk z portalu internetowego (...). Portal (...) jako wielojęzyczna encyklopedia internetowa stanowi niewątpliwie ciekawą inicjatywę i może stanowić źródło wiedzy tzw. „pierwszego kontaktu”, jednak ze względu na obowiązującą na tym portalu zasadę otwartej treści (możliwość edycji haseł przez każdego użytkownika) informacje na nim zawarte nie są wiarygodnym dowodem i nie mogą stanowić podstawy orzekania przez Sąd, szczególnie, że strona powodowa nie wskazała pierwotnych źródeł informacji zamieszczonych na portalu, a dotyczących rzekomego zaprzestania przez pozwanego wydawania (...) już w 2001 r.

Strona powodowa składając wnioski o zobowiązanie przez Sąd pozwanego G. S. do wykazania kiedy wydawany był prowadzony przez niego (...) usiłowała odwrócić zasadę ciężaru dowodu wynikającą z art. 6 k.c. i to na pozwanego przerzucić ciężar wykazania, że nie wygasły jego prawa wynikające z rejestracji czasopisma. Pozwany w toku procesu przedstawił posiadane przez siebie egzemplarze (...) i potwierdzenia wpływu egzemplarzy obowiązkowych do zasobów Biblioteki Narodowej w W., a dokumenty te uznać należało za wiarygodne. Jako sporządzone przez powołane do tego osoby, w ramach ich kompetencji, mogły stanowić one podstawę rekonstrukcji stanu faktycznego w niniejszej sprawie, zwłaszcza przy braku inicjatywy dowodowej strony powodowej w tym zakresie. Dodatkowo, G. S. oświadczył, że w dalszym ciągu wydaje (...) (odpowiedź na pozew k. 32-34). Biorąc pod uwagę, że to na stronie powodowej spoczywał ciężar wykazania zasadności wniesionego pozwu, wyżej wskazane dokumenty i oświadczenie pozwanego stanowią dla Sądu dostateczne uprawdopodobnienie, że prawa pozwanego wynikające z rejestracji (...) nie wygasły.

Na marginesie już tylko zaznaczyć należy, że brak podstaw do stwierdzenia utraty ważności rejestracji tytułu prasowego pn. (...) stwierdził również Sąd Okręgowy w Ostrołęce, wydając w dniu 21 września 2015 r. postanowienie o umorzeniu postępowania w sprawie.

Z tych też względów, na podstawie powołanych przepisów prawa, za celowe i uzasadnione uznać należało orzeczenie jak w sentencji wyroku.

SSR Marianna Grzyb