Pełny tekst orzeczenia

Sygnatura akt IV K 164/16

UZASADNIENIE

Z uwagi na to, iż oskarżony M. S. wyraził wolę zaskarżenia wyroku w zakresie orzeczenia dotyczącego rozstrzygnięcia o karze, zgodnie z art. 423 § 1 a oraz 424 § 3 kpk uzasadnienie rozstrzygnięcia ograniczono jedynie do kwestii dotyczących kary i innych konsekwencji wyroku oraz jego podstawy prawnej.

Zgromadzony w sprawie materiał dowodowy pozwala na przyjęcie, że oskarżony swym zachowaniem wyczerpał znamiona czynu z art.280§2 k.k.

M. S. działał umyślnie z zamiarem bezpośrednim, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej. Chciał stosować przemoc wobec pokrzywdzonych i uczynił to, uderzając M. M. oraz S. Ś.. Chciał również spotęgować u nich uczucie strachu, w tym celu wyjął nóż, grożąc im śmiercią, Następnie przystawił go M. M. (2) do gardła. Uczynił to po to, aby zabrać w celu przywłaszczenia ich rzeczy ruchome oraz karty bankomatowe. W tym celu po zastosowaniu przemocy, wyjęciu noża i groźbach pozbawienia życia, zażądał od nich wydania portfeli i telefonów komórkowych a później, kazał M. M. zdjąć zegarek, po czym próbował wypłacić 600 zł za pomocą zabranej S. Ś. karty bankomatowej.

M. S. działał wspólnie i w porozumieniu z B. G. i K. K.. Razem z nimi podszedł do pokrzywdzonych. Gdy zastosował przemoc i groźby, B. G. (2) i K. K. (2) stanęli tak, aby uniemożliwić pokrzywdzonym ucieczkę. Gdy zażadał wydania mienia, K. K. (2) powiedziała, żeby wszystko oddali, to nic im nie zrobią. M. S. (2) wraz z B. G. (2) stanęli blisko przy S. Ś. (2) żądając podania numeru (...). K. K. (2) trzymając I. D. za ramię kazała również jej wydać portfel i telefon komórkowy. Mając powyższe na uwadze, sąd zakwalifikował zachowanie M. S. z art. 280 § 2 kk.

Wymierzając oskarżonemu na podstawie art. 280 § 2 kk karę 4 lat pozbawienia wolności, sąd uwzględnił ogólną wartość przedmiotu przestępstwa. Jako okoliczności łagodzące uznał: jego przyznanie się do dokonania zarzucanego czynu, wyrażenie woli dobrowolnego poddania się karze, fakt, iż pokrzywdzeni odzyskali skradzione przedmioty, okoliczność, iż oskarżeni nie zdołali dokonać zaboru 600 zł. Za obciążające poczytano: jego uprzednią karalność, okoliczność, iż ofiarami przestępstwa było troje pokrzywdzonych, działanie wspólnie i w porozumieniu z innymi osobami, fakt, iż odgrywał on wiodąca rolę w przestępstwie. To M. S. bowiem jako pierwszy zastosował przemoc wobec pokrzywdzonych i uderzył najpierw M. M., później S. Ś., to M. S. wyjął nóż i zażądał od wszystkich pokrzywdzonych wydania portfeli i telefonów komórkowych grożąc im śmiercią, przystawił M. M. (2) do gardła nóż ostrą krawędzią, kazał pokrzywdzonemu oddać zegarek. Jako okoliczność obciążająca uznano także fakt, iż w chwili czynu znajdował się w stanie nietrzeźwości wyrażającej się zawartością 1,02 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu.

Na podstawie art. 63 § 1 kk sąd zaliczył oskarżonemu na poczet orzeczonej kary okres tymczasowego aresztowania od 12.04. (...) godz. 23,30 tj. od chwili jego zatrzymania.

Zgodnie z art. 624 § 1 kpk sąd zwolnił oskarżonego od kosztów sądowych. M. S. bowiem przebywa w zakładzie karnym i nie ma żadnego majątku.