Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt V U 5508/14

POSTANOWIENIE

Dnia 30 grudnia 2016 roku

Sąd Okręgowy – Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Piotrkowie Tryb.

w składzie :

Przewodniczący: Sędzia SO Dorota Krawczyk

Protokolant: p.o. asyst. sędz. Adam Goworek

po rozpoznaniu w dniu 30 grudnia 2016 roku w Piotrkowie Tryb.

na posiedzeniu niejawnym

sprawy z wniosku (...) Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w W.

przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddział w T.

o podleganie ubezpieczeniom społecznym

na skutek odwołania (...) Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w W.

od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w T.

z dnia 19 maja 2014 r. sygn. (...)

postanawia:

1.umorzyć postępowanie w sprawie,

2.zasądzić od wnioskodawcy (...) Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w W. na rzecz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w T. Kwotę 600, 00zł (sześćset złotych) tytułem zwrotu kosztów zastępstwa procesowego. według norm przepisanych.

UZASADNIENIE

Decyzją z dnia 19 maja 2014 roku organ rentowy ustalił, że E. M. podlega obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym z tytułu umów zlecenia zawartych z firmą (...) sp. z o.o., w okresie od 1 sierpnia 2011 roku do 31 marca 2012 roku oraz od 2 maja 2012 roku do 31 grudnia 2012 roku, oraz ustalającej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i wypadkowe w ww. okresie.

Dnia 27 czerwca (...) sp. z o.o. wniosła odwołanie od ww. decyzji.

W odpowiedzi na odwołanie organ rentowy dnia 25 lipca 2014 roku wniósł o jego oddalenie.

Dnia 14 października 2016 roku odwołujący się złożył pismo, w którym cofnął odwołanie od decyzji z dnia 19 maja 2014 roku dotyczące E. M..

Pismem z dnia 14 listopada 2016 roku organ rentowy wyraził zgodę na cofnięcie odwołania oraz wniósł o zasądzenie kosztów zastępstwa procesowego, składając pełnomocnictwo dla zawodowego pełnomocnika będącego radcą prawnym.

Sąd Okręgowy - Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych zważył, co następuje:

Stosownie do treści art. 355 § 1 k.p.c. sąd wydaje postanowienie o umorzeniu postępowania, jeżeli powód cofnął ze skutkiem prawnym pozew lub jeżeli wydanie wyroku stało się z innych przyczyn zbędne lub niedopuszczalne. W sprawach z zakresu ubezpieczeń społecznych odwołanie pełni rolę pozwu. Pozew może być cofnięty bez zezwolenia drugiej strony aż do rozpoczęcia rozprawy, a jeżeli z cofnięciem połączone jest zrzeczenie się roszczenia – aż do wydania orzeczenia. Sąd może uznać powyższą czynność za niedopuszczalną tylko wówczas, gdy okoliczności sprawy wskazują, że jest sprzeczna z prawem, zmierza do obejścia prawa (art. 203 § 4 k.p.c.) lub narusza słuszny interes ubezpieczonego (art. 469 k.p.c.)

W przedmiotowej sprawie Sąd uznał, że cofnięcie przez skarżącą odwołania jest niedopuszczalne w świetle art. 203 § 4 k.p.c. i art. 469 k.p.c., a organ rentowy w piśmie procesowym z dnia 2 grudnia 2016 roku wyraził zgodę na cofnięcie odwołania przez (...) sp. z o.o.

Wobec powyższego czynność odwołującego się należało uznać za prawnie dopuszczalną i nienaruszającą żadnego z wyżej powołanych przepisów k.p.c.

W związku z wnioskiem organu rentowego, odnośnie obciążenia kosztami zastępstwa procesowego odwołującego się, zawartego w piśmie z dnia 2 grudnia 2016 roku, Sąd uznał wniosek za zasadny i na podstawie art. 203 § 2 k.p.c. w zw. z art. 98 k.p.c. obciążył odwołującego się obowiązkiem zwrotu kosztów zastępstwa procesowego i zasądził od wnioskodawcy (...) Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w W. na rzecz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w T. kwotę 600,00zł (sześćset złotych) tytułem zwrotu kosztów zastępstwa procesowego według norm przepisanych, mając na uwadze w.p.s. w kwocie 4.343,45zł.

Z tych też względów Sąd Okręgowy na podstawie art. 355 k.p.c. w związku z art. 203 § 4 k.p.c. i art. 469 k.p.c. orzekł jak w sentencji postanowienia.