Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt IV U 1162/16

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 8 lutego 2017 r.

Sąd Okręgowy/Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Częstochowie

Wydział IV

w składzie:

Przewodniczący SSO Monika Wąsowicz

Protokolant Dorota Chrząstek

po rozpoznaniu w dniu 8 lutego 2017 r. w Częstochowie

sprawy E. W.

przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddziałowi w C.

o świadczenie przedemerytalne

na skutek odwołania E. W.

od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddziału w C.

z dnia 3 sierpnia 2016 r. Nr (...)

zmienia zaskarżoną decyzję w ten sposób, że przyznaje ubezpieczonej E. W. prawo do świadczenia przedemerytalnego poczynając od dnia 13 lipca 2016 roku

Sygn. akt IV U 1162/16

UZASADNIENIE

Decyzją z dnia 3 sierpnia 2016 roku numer (...)Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w C. odmówił ubezpieczonej E. W. przyznania świadczenia przedemerytalnego.

W uzasadnieniu decyzji organ rentowy podniósł, że do dnia rozwiązania stosunku pracy, tj. do 31 grudnia 2015 roku ubezpieczona nie wykazała 35-letniego okresu ubezpieczenia, a zatem brak jest podstaw do przyznania żądanego świadczenia. Jednocześnie wskazano, iż nie uznano okresu zatrudnienia od 1 kwietnia 2013 roku do 31 maja 2013 roku, tj. okresu wypowiedzenia umowy o pracę w trybie art. 36 1 § 1 k.p. w (...) Spółdzielni (...), albowiem okres taki można uwzględnić do okresu nieskładkowego pod warunkiem otrzymania należnego odszkodowania za ten okres, co powinien potwierdzić pracodawca.

W odwołaniu wniesionym do Sądu ubezpieczona E. W. zakwestionowała powyższą decyzję podnosząc, iż (...) Spółdzielnia (...) w likwidacji nie przekazała jej żadnego zaświadczenia dotyczącego odszkodowania. Jedynym dowodem na otrzymanie odszkodowanie jest lista operacji bankowych z dnia 4 kwietnia 2013 roku opiewająca na kwotę 10.686,23 złotych ( (...) wynagrodzenie, odprawa, odszkodowanie) przekazana na jej konto przez likwidatora. Fakt wypłaty jej odszkodowania potwierdzić mogą także zeznania świadków.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych – Oddział w C. wniósł
o oddalenie odwołania wywodząc jak w uzasadnieniu zaskarżonej decyzji.

S ą d u s t a l i ł i z w a ż y ł, c o n a s t ę p u j e:

E. W. urodziła się (...).

W dniu 12 lipca 2016 roku ubezpieczona złożyła wniosek o przyznanie prawa do świadczenia przedemerytalnego.

Ostatnio, tj. od 1 września 2014 roku do 31 grudnia 2015 roku ubezpieczona zatrudniona była w (...) O. D. w C. na stanowisku sprzątaczki biurowej. Stosunek pracy rozwiązał się z przyczyn ekonomicznych – likwidacji stanowiska pracy.

W Powiatowym Urzędzie Pracy w C. ubezpieczona zarejestrowana była od 12 stycznia 2016 roku i zasiłek dla bezrobotnych pobierała od 12 stycznia 2016 roku do nadal.

Organ rentowy na dzień rozwiązania stosunku pracy uznał wnioskodawczyni 30 lat, 6 miesięcy i 4 dni okresów składkowych oraz 4 lata, 5 miesięcy i 3 dni okresów nieskładkowych.

W (...) Spółdzielni (...) w C. ubezpieczona zatrudniona była w okresie od 1 września 1980 roku do 31 marca 2013 roku. Stosunek pracy został rozwiązany z powodu likwidacji zakładu pracy. Zastosowano skrócony okres wypowiedzenia od 1 kwietnia 2013 roku do 31 maja 2013 roku, za który wypłacono ubezpieczonej odszkodowanie w wysokości 4.486,06 złotych.

W dniu 4 kwietnia 2013 roku ubezpieczona otrzymała przelew
z (...) Spółdzielni (...) w C. na kwotę 10.686,23 złotych tytułem (...) wynagrodzenie, odprawa, odszkodowanie.

(vide: akta rentowe, akta osobowo – płacowe z (...) Spółdzielni (...) w C., zeznania świadków T. B. k. 30v., J. J. k. 30v., K. K. k. 41-41v. oraz wyjaśnienia ubezpieczonej słuchanej w charakterze strony k. 31)

Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 30 kwietnia 2004 roku
o świadczenia przedemerytalnych
(t.j. z 2013 Dz. U. Nr 170 ze zm.) prawo do świadczenia przedemerytalnego przysługuje osobie, która do dnia rozwiązania stosunku pracy z przyczyn dotyczących zakładu pracy, w rozumieniu przepisów ustawy o promocji zatrudnienia, w którym była zatrudniona przez okres nie krótszy niż 6 miesięcy, posiada okres uprawniający do emerytury, wynoszący co najmniej 35 lat dla kobiet i 40 lat dla mężczyzn,

W myśl art. 2 ust. 3 ustawy świadczenie przedemerytalne przysługuje również osobie określonej w ust. 1 po upływie co najmniej 180 dni pobierania zasiłku dla bezrobotnych, o którym mowa w ustawie o promocji zatrudnienia, jeżeli osoba ta spełnia łącznie następujące warunki:

1)nadal jest zarejestrowana jako bezrobotna;

2)w okresie pobierania zasiłku dla bezrobotnych nie odmówiła bez uzasadnionej przyczyny przyjęcia propozycji odpowiedniego zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej, w rozumieniu ustawy o promocji zatrudnienia, albo zatrudnienia w ramach prac interwencyjnych lub robót publicznych;

3) złoży wniosek o przyznanie świadczenia przedemerytalnego w terminie nieprzekraczającym 30 dni od dnia wydania przez powiatowy urząd pracy dokumentu poświadczającego 180-dniowy okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych.

W niniejszej sprawie niespornym jest, iż w (...) O. D.
w C. ubezpieczona zatrudniona była przez okres przekraczający 6 miesięcy (od 1 września 2014 roku do 31 grudnia 2015 roku), a jej stosunek pracy został rozwiązany przez pracodawcę z przyczyn ekonomicznych – likwidacja stanowiska, jest zarejestrowana jako bezrobotna oraz w powyższym okresie nie odmówiła bez uzasadnionej przyczyny przyjęcia propozycji odpowiedniego zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej, albo zatrudnienia w ramach prac interwencyjnych lub robót publicznych, a wniosek o przyznanie prawa do świadczenia przedemerytalnego złożyła następnego dnia po wydaniu jej zaświadczenia potwierdzającego 180-dniowy okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych. Spornym zatem pozostała jedynie kwestia ustalenia, czy odwołująca legitymuje się okresem uprawniającym do emerytury w wymiarze co najmniej 35 lat.

Organ rentowy wskazał, iż do stażu emerytalnego ubezpieczonej nie zaliczył skróconego okresu wypowiedzenia w (...) Spółdzielni (...) w C. przypadającego od 1 kwietnia 2013 roku do 31 maja 2013 roku, z uwagi na brak dowodu poświadczającego wypłatę odszkodowania za ten okres.

Zgodnie z art. 36 1 § 1 k.p. jeżeli wypowiedzenie pracownikowi umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony lub umowy o pracę zawartej na czas określony następuje z powodu ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy albo z innych przyczyn niedotyczących pracowników, pracodawca może, w celu wcześniejszego rozwiązania umowy o pracę, skrócić okres trzymiesięcznego wypowiedzenia, najwyżej jednak do 1 miesiąca. W takim przypadku pracownikowi przysługuje odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za pozostałą część okresu wypowiedzenia.

Okres, za który przysługuje odszkodowanie, wlicza się pracownikowi pozostającemu w tym okresie bez pracy do okresu zatrudnienia (§ 2).

W niniejszej sprawie bezspornym jest, iż (...) Spółdzielnia (...) w C. postawiona została w stan likwidacji. Konsekwencją powyższego były zwolnienia pracowników, w tym ubezpieczonej.
W związku z sukcesywnym wygaszaniem produkcji do pracowników produkcyjnych stosowano skrócony o 2 miesiące okres wypowiedzenia, za który wypłacane były odszkodowania. W przypadku ubezpieczonej okres ten przypadał od 1 kwietnia 2013 roku do 31 maja 2013 roku.

Organ rentowy odmówił uwzględnienia powyższego okresu, albowiem E. W. nie przedłożyła od pracodawcy jakiegokolwiek dokumentu poświadczającego wypłatę jej odszkodowania z tytułu skróconego okresu wypowiedzenia.

Ubezpieczona nie zgodziła się z powyższą decyzję podnosząc, iż fakt wypłaty jej odszkodowania wynika z historii jej rachunku, na który w dniu 4 kwietnia 2013 roku wpłynęła kwota ponad 10.000 złotych tytułem wynagrodzenia za marzec 2013 roku, odprawy i odszkodowania. Dodała również, iż powyższą okoliczność potwierdzić mogą powołani przez nią świadkowie.

Sąd celem zweryfikowania powyższej okoliczności dopuścił dowód z zeznań świadków – współpracowników odwołującej, którzy stanowczo przyznali, iż pracodawca wypłacał pracownikom odszkodowania za skrócony okres wypowiedzenia. I tak T. B. zeznała, iż przelewem na konto otrzymała wynagrodzenie za marzec 2013 roku, odprawę oraz odszkodowanie za skrócony okres wypowiedzenia. Również J. J. potwierdził, iż okres jego wypowiedzenia został skrócony o 2 miesiąca, za który otrzymał odszkodowanie. Powyższe przyznała także K. K. – likwidator Spółdzielni. Wskazała ona stanowczo, iż pracodawca wywiązał się w 100% ze wszystkich zobowiązań pracowniczych, w tym wypłacił wszystkim pracownikom, którym skrócono okres wypowiedzenia, odszkodowania. Dodała ona również, iż należności te wypłacane były przelewem. Zasadniczo były to przelewy zbiorcze zawierające kilka należności. Potwierdziła ona również, iż w wydawanych świadectwach pracy nie wskazywano, iż
z tytułu skróconego okresu wypowiedzenia wypłacono pracownikom odszkodowania. Adnotacji takiej nie było także na rocznej karcie wynagrodzenia E. W. za rok 2013 roku. Powyższe, jak wyjaśniła likwidator, wynikało z faktu, iż w programie komputerowym działającym w Spółdzielni nie było odrębnej rubryki dotyczącej tego typu świadczeń. W związku z powyższym, aby uniknąć dodatkowych kosztów związanych z aktualizacją programu komputerowego, który nie miał być już dalej wykorzystywany, kwota wypłaconego odszkodowania wpisywana była w rubryce najbardziej zbliżonej, tj. w przypadku odwołującej w rubryce dotyczącej odprawy emerytalnej. Z załączonego wydruku komputerowego wynika, iż w rubryce tej wpisana została kwota 4.486,06 złotych, która jak stanowczo przyznała likwidator wypłacona została tytułem odszkodowania za skrócony okres wypowiedzenia. Powyższe wynika również z przedłożonej przez ubezpieczoną historii rachunku bankowego, na którym widnieje wpis z dnia 4 kwietnia 2016 roku potwierdzający fakt wypłaty jej przez (...) Spółdzielnię (...) w likwidacji kwoty 10.686,23 złotych tytułem wynagrodzenia za marzec 2013 roku, odprawy
i odszkodowania. Antologiczna kwota wynika także z rocznej karty wynagrodzeń pracownika za rok 2013 roku. Przy czym jest to kwota netto. Kwota brutto zgodnie
z tą listą płac wyliczona została na kwotę 13.443,15 złotych, na którą składają się kwota odprawy ekonomicznej wyliczona, zgodnie z listą płac na kwotę 6.729,09 złotych, kwota wynagrodzenia za marzec w wysokości 1.460 złotych oraz dodatku stażowego w wysokości 768 złotych. Pozostała kwota to właśnie 4.486,06 złotych.
W ocenie Sądu niewątpliwie kwota ta wypłacona została tytułem odszkodowania za skrócony okres wypowiedzenia. Ubezpieczona nie spełniła bowiem w spornym okresie warunków do przyznania jej odprawy emerytalnej, brak jest także innych podstaw do wypłaty ubezpieczonej takiej kwoty.

Mając na uwadze powyższe wątpliwości Sadu nie budzi fakt, iż E. W. tytułem skróconego okresu wypowiedzenia otrzymała odszkodowanie,
a zatem okres od 1 kwietnia 2013 roku do 31 maja 2013 roku winien zostać jej uwzględniony do stażu emerytalnego. Doliczenie tego okresu da ubezpieczonej wymagany 35-letni okres składkowy i nieskładkowy.

Z tego też względu orzeczono jak w sentencji wyroku na podstawie art. 477 14 § 2 k.p.c.