Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt VI Gz 113/17

POSTANOWIENIE

Dnia 29 maja 2017 r.

Sąd Okręgowy w Toruniu Wydział VI Gospodarczy

w składzie następującym:

Przewodniczący SSO Jerzy P. Naworski (spr.)

Sędziowie: SO Zbigniew Krepski, SO Joanna Rusińska

po rozpoznaniu w dniu 29 maja 2017r. w Toruniu

na posiedzeniu niejawnym

sprawy z wniosku wierzyciela (...) Bank (...) S.A. w W.

przeciwko dłużnikom I. W. i P. G.

o nadanie klauzuli wykonalności

na skutek zażalenia I. W. na postanowienie Sądu Rejonowego w Toruniu z dnia 26 listopada 2015r., sygn. akt V GCo 650/15

postanawia

oddalić zażalenie

Jerzy P. Naworski

Zbigniew Krepski Joanna Rusińska

UZASADNIENIE

Zaskarżonym postanowieniem Sąd Rejonowy na podstawie art. 788 § 1 k.p.c. nadał klauzulę wykonalności bankowemu tytułowi egzekucyjnemu nr (...) z dnia 07 maja 2012 r. wystawionemu przez (...) S.A. w W. na rzecz (...) Bank (...) S.A. w W. wskazując, że z dołączonych do wniosku dokumentów wynika, iż wnioskodawca jest następca prawnym banku wymienionego w tytule egzekucyjnym oraz zasądził od dłużników koszty postępowania (k.13-13, s. 2).

W zażaleniu na to postanowienie I. W.(z domu J.) wniosła o jego uchylenie i zasądzenie od wierzyciela kosztów postępowania zarzucając, że po zawarciu umowy kredytowej z poprzednikiem prawnym wnioskodawcy doszło do zmiany po stronie dłużnika. Kredyt został zaciągnięty przez wspólników spółki cywilnej, której wspólnikami byli I. J. i P. G.. W wyniku zwartej w dniu 14 kwietnia 2008 r. umowy w formie aktu notarialnego żaląca się wystąpiła ze spółki, natomiast w jej miejsce do spółki przystąpiła A. G.. Nowi wspólnicy oświadczali, że zwalniają I. J. z wszelkich niewykonanych do momentu zawarcia umowy długów związanych z działalnością spółki. Nowi wspólnicy zobowiązali się do przejęcia kredytów. W związku z tym klauzula wykonalności powinna zostać nadana przeciwko P. G. i A. G. (k. 16-18).

Sąd Okręgowy zważył, co następuje:

Zażalenie jest bezzasadne.

Przepis art. 788 § 1 k.p.c. reguluje możliwość nadawania klauzuli wykonalności w sytuacji, gdy po powstaniu tytułu egzekucyjnego doszło do zmiany wierzyciela; dotyczy zatem uwzględniania następstwa prawnego w postępowaniu klauzulowym poprzez uwidocznienie nowego wierzyciela w nadawanej klauzuli wykonalności. Unormowanie obejmuje wszelkie przypadki następstwa prawnego pod tytułem ogólnym i pod tytułem szczególnym. Nie ma przy tym znaczenia, czy następstwo było zależne, czy też niezależne od woli podmiotu, którego dotyczy. Do przypadków takiego następstwa należy także zaliczyć następstwo prawne będące wynikiem połączenia spółek przeprowadzonego w trybie art. 492 § 1 pkt 1 k.s.h. Zgodnie z art. 494 § 1 k.s.h., spółka przejmująca wstępuje z dniem połączenia we wszystkie prawa i obowiązki spółki przejmowanej. Kwestia następstwa prawnego jest zresztą bezsporna. Skarżąca przyznała w uzasadnieniu zażalenia, że wnioskodawca jest następcą prawnym (...) S.A. w W..

W postępowaniu uregulowanym w art. 788 k.p.c. sąd ogranicza się do badania przejście uprawnienia na inną osobę, nie jest natomiast uprawniony do oceny, czy roszczenie istnieje, a w szczególności może badać zasadności roszczenia wierzyciela i obowiązku świadczenia dłużnika wynikającego z tytułu egzekucyjnego. Dłużnik nie może zatem w postępowaniu klauzulowym, w tym toczącym się w trybie art. 788 k.p.c., wykazywać, że zobowiązanie wygasło. Wykazanie tej okoliczności może natomiast nastąpić w drodze powództwa przeciwegzekucyjnego (art. 840 § 1 pkt 2 k.p.c.).

Inną sprawą, lecz nie podlegającej ocenie w tym postępowaniu, jest to, czy rzeczywiście doszło do zwalniającego przejęcia długu.

W konsekwencji zażalenia jako bezzasadne należało oddalić (art. 385 w zw. z art. 397 § 2 zd. 1 i art. 13 § 2 k.p.c.).

Jerzy P. Naworski

Zbigniew Krepski Joanna Rusińska

(...)

(...)

(...)

(...)

(...)

(...)