Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt IX U 912/16

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 6 lutego 2017r.

Sąd Okręgowy___________________ w Gliwicach Wydział IX

Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Ośrodek Zamiejscowy w Rybniku

w składzie:

Przewodniczący:

SSO Barbara Kużdrzał-Kiermaszek

Protokolant:

Monika Holona

przy udziale

po rozpoznaniu w dniu 6 lutego 2017r. w Rybniku

sprawy z odwołania J. B. (B.)

przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddział w R.

o emeryturę

na skutek odwołania J. B.

od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w R.

z dnia 22 marca 2016r. Znak (...)

- zmienia zaskarżoną decyzję w ten sposób, iż przyznaje ubezpieczonemu prawo do emerytury począwszy od (...)

Sędzia

Sygn. akt IX U 912/16

UZASADNIENIE

Decyzją z dnia 22 marca 2016r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w R. odmówił ubezpieczonemu J. B. (B.) prawa do wcześniejszej emerytury, ponieważ zdaniem organu rentowego nie spełnia on ustawowych warunków do jej uzyskania, a w szczególności nie udokumentował na dzień 01.01.1999r. wymaganych 15-tu lat pracy wykonywanej stale i w pełnym wymiarze czasu pracy w szczególnych warunkach, a jedynie 4 lata, 11 miesięcy i 18 dni.

Ubezpieczony odwołał się od powyższej decyzji domagając się jej zmiany poprzez przyznanie prawa do wcześniejszej emerytury po uprzednim zaliczeniu jako okresu pracy wykonywanej stale i w pełnym wymiarze czasu pracy w szczególnych warunkach okresu zatrudnienia w (...) Zakładzie (...) od 1980r. do dnia 31.12.1993r. na stanowisku maszynisty maszyn torowych.

Organ rentowy w odpowiedzi na odwołanie wniósł o jego oddalenie z przyczyn jak

w zaskarżonej decyzji.

Rozpoznając sprawę Sąd ustalił następujący stan faktyczny :

Ubezpieczony J. B. urodził się w dniu (...)

Od dnia 22.11.2011r. jest uprawniony do emerytury pomostowej.

W dniu 15.03.2016r. złożył wniosek o przyznanie uprawnień do wcześniejszej emerytury z tytułu wykonywania pracy w szczególnych warunkach.

W rozpoznaniu powyższego wniosku organ rentowy wydał zaskarżoną decyzję opisaną na wstępie.

Oddział ZUS uwzględnił ubezpieczonemu na dzień 31.12.1998r. okres zatrudnienia w wymiarze 26 lat 7 miesięcy i 19 dni okresów składkowych, nieskładkowych – w tym 4 lata, 11 m-cy i 18 dni okresów pracy wykonywanej stale i w pełnym wymiarze czasu pracy w szczególnych warunkach.

Ubezpieczony nie zgodził się z decyzją i wniósł o uwzględnienie jako okresu pracy w szczególnych warunkach okresu swojego zatrudnienia w (...) Zakładzie (...).

Pracę w tym przedsiębiorstwie ubezpieczony rozpoczął w dniu 23.07.1980r. W grudniu 1982r. ukończył we W. kurs obsługi maszyny P. plm 08, a w kwietniu 1983r. przeszedł przeszkolenie w Austrii, gdzie maszyna ta była produkowana.

Była to 40-tonowa maszyna służąca do podbijania, prostowania i regulacji torów kolejowych, którą obsługiwało jednocześnie czterech maszynistów. Jeden maszynista obsługiwał kabinę na tyle urządzenia, drugi maszynista w kabinie z przodu wykonywał korektę geodezyjną, a dwóch maszynistów obsługiwało dwa agregaty pobijające. Ubezpieczony pracował na tej maszynie od momentu jej zakupu tj. od czerwca 1983r. Maszyna dziennie podbijała około 1-1,5 km torów. Były tylko dwie takie podbijarki. Wykonywały one pracę na terenie całego kraju. Ubezpieczony często pracował w delegacjach przy podbijaniu torów dla kopalń i elektrowni. W trakcie ubijania torowiska panował hałas oraz wibracje. Ubezpieczony pracował w specjalnych słuchawkach oraz pasach amortyzujących wibracje. W pewnym okresie otrzymywał dodatek za pracę w warunkach szkodliwych. Taką pracę ubezpieczony wykonywał stale i w pełnym wymiarze czasu pracy do przejścia na emeryturę w 2011r.

Razem z ubezpieczonym pracowali powołani w sprawie świadkowie K. O. oraz Z. S., którzy potwierdzili rodzaj wykonywanej przez ubezpieczonego pracy oraz jej wymiar.

Ubezpieczony nie przystąpił do Otwartego Funduszu Emerytalnego.

Powyższe Sąd ustalił w oparciu o akta organu rentowego, akta osobowe ubezpieczonego zeznania świadków K. O. i Z. S. oraz zeznania ubezpieczonego (k.40-41).

Mając na uwadze powyższe ustalenia Sąd zważył, co następuje :

Odwołanie ubezpieczonego zasługuje na uwzględnienie.

Spór w rozpoznawanej sprawie sprowadzał się do ustalenia, czy ubezpieczony spełnia warunek prawa do emerytury o jakim mowa w art. 184 pkt.1 ustawy z dnia 17.12.1998r. o emeryturach i rentach z FUS ( t.j. Dz.U. z 2016r. poz.1842), to jest czy na dzień 01.01.1999r. posiada 15 letni okres pracy w warunkach szczególnych.

W ocenie Sądu przeprowadzone postępowanie dowodowe pozwala jednoznacznie stwierdzić, iż ubezpieczony w okresie zatrudnienia od dnia 01.06.1983r. r. do dnia 31.12.1993. na stanowisku maszynisty maszyn torowych w (...) Zakładzie (...) faktycznie stale i w pełnym wymiarze czasu pracy, wykonywał prace w warunkach szczególnych wymienione w wykazie A dział VIII poz.13 stanowiącym załącznik do Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 7 lutego 1983r.w sprawie wieku emerytalnego pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub szczególnym charakterze.

Ustalając powyższe Sąd oparł się na danych wynikających z treści zgromadzonej

w sprawie dokumentacji przywołanej wcześniej, a także na zeznaniach świadków K. O. i Z. S., którzy pracowali razem z ubezpieczonym w okresie spornego zatrudnienia i byli bezpośrednimi świadkami wykonywanej przez niego wówczas pracy.

Sąd uznał zeznania te za wiarygodne, gdyż były one rzeczowe, logiczne, zasadniczo ze sobą zgodne oraz zbieżne z zeznaniami ubezpieczonego, a także z treścią powołanej w sprawie dokumentacji.

Przy zaliczeniu okresu podanego na wstępie rozważań do okresów w szczególnych warunkach uwzględnionych przez organ rentowy, ubezpieczony posiada na dzień 01.01.1999r. okres takiej pracy przewyższający wymagany okres 15 lat.

W takiej sytuacji, gdy bezspornym jest, że ubezpieczony w dniu (...). ukończył wiek emerytalny 60 lat, na dzień 01.01.1999r. udowodnił wymagany 25 - letni okres składkowy i nieskładkowy, nie przystąpił do otwartego funduszu emerytalnego, Sąd stwierdził, iż spełnia on wszystkie niezbędne przesłanki prawa do dochodzonego świadczenia na podstawie z art.184 w związku z art.32 ustawy z dnia 17.12.1998r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych i w związku z § 4 ust.1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 07.02.1983r. w sprawie wieku emerytalnego pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze ( Dz.U. Nr 8, poz.43 ze zm. ) i przyznał ubezpieczonemu prawo do emerytury od dnia(...), to jest od ukończenia wielu emerytalnego.

W konsekwencji takiego stanowiska, kierując się powołanymi powyżej uregulowaniami prawnymi Sąd z mocy art.477 14§2 kpc zmienił zaskarżoną decyzję orzekając jak w sentencji.

Sędzia