Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt I C 502/17 upr.

POSTANOWIENIE

Dnia 28 lipca 2017 roku

Sąd Rejonowy w Szczytnie I Wydział Cywilny

w składzie następującym:

Przewodniczący: SSR Małgorzata Banaszewska

po rozpoznaniu w dniu 28 lipca 2017 roku w Szczytnie,

na posiedzeniu niejawnym,

sprawy z powództwa Banku (...) S.A. w W.,

przeciwko A. T.

o zapłatę

postanawia:

I.  umorzyć postępowanie w sprawie,

II.  zwrócić powodowi ze Skarbu Państwa – Sądu Rejonowego w Szczytnie kwotę 30 (trzydzieści) złotych tytułem opłaty uiszczonej od pozwu

UZASADNIENIE

Powód Bank (...) S.A. w W. w dniu 23 czerwca 2016 roku złożył w elektroniczny postepowaniu upominawczym pozew przeciwko A. T., w którym domagał się zasądzenia kwoty 2.388,74 złote wraz z odsetkami umownymi od kwoty 1.008,71 złotych oraz kosztów procesu.

Sąd Rejonowy Lublin-Zachód w Lublinie postanowieniem z dnia w dniu 25 października 2016 roku stwierdziwszy brak podstaw do wydania nakazu zapłaty w elektronicznym postepowaniu upominawczym przekazał sprawę do rozpoznania Sądowi Rejonowemu w Szczytnie jako sądowi właściwości ogólnej pozwanego.

Zgodnie z przepisem art. 505 37 § 1 k.p.c. po przekazaniu sprawy przez sąd rozpoznający ją w elektronicznym postępowaniu upominawczym sądowi rejonowemu właściwości ogólnej pozwanego, przewodniczący wzywa powoda do wykazania umocowania zgodnie z art. 68 k.p.c. dołączenia pełnomocnictwa zgodnie z art. 89 § 1 k.p.c. oraz do uiszczenia opłaty uzupełniającej od pozwu w terminie dwutygodniowym od daty doręczenia wezwania, pod rygorem umorzenia postępowania.

Pełnomocnik powoda, zgodnie z przepisem art. 505 37 §1 k.p.c. został zobowiązany do usunięcia braków formalnych pozwu przez uiszczenie opłaty uzupełniającej oraz złożenie pełnomocnictwa procesowego w terminie dwutygodniowym od dnia doręczenia wezwania pod rygorem umorzenia postępowania.

Wezwanie do uzupełnienia braków formalnych pozwu zostało – co wynika z elektronicznego potwierdzenia odbioru - doręczone pełnomocnikowi powoda w dniu 24 kwietnia 2017 roku. Pełnomocnik powoda w dniu 8 maja 2017 roku, a więc w ostatnim dniu terminu do uzupełnienia braków formalnych pozwu złożył pismo zawierające oświadczenie o cofnięciu pozwu i wniosek o zwrot uiszczonej opłaty od pozwu.

W myśl przepisu art. 203 § 1 k.p.c. powód aż do momentu rozpoczęcia rozprawy może - bez zezwolenia pozwanego - cofnąć pozew. W sprawie niniejszej nie doszło do rozpoczęcia rozprawy, tak więc uzyskanie zgody pozwanego na cofnięcie pozwu nie było wymagane. W ocenie Sądu cofnięcie pozwu w niniejsze sprawie nie było sprzeczne z prawem, zasadami współżycia społecznego i nie zmierzało do obejścia prawa. Wobec czego Sąd zgodnie z przepisem art. 355 § 1 k.p.c. postanowił, jak w pkt I postanowienia.

Powód cofnął pozew przed wysłaniem odpisu pozwu pozwanemu, dlatego też Sąd w myśl przepisu art. 79 ust. 1 pkt 1 lit.b ustawy z dnia 28 lipca 2005 roku o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (j.t. Dz.U. 2016r., poz. 623) postanowił, jak w pkt II postanowienia.

ZARZĄDZENIE

1.  (...)

2.  (...) (...)

3.  (...)

S., (...)