Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt: I Ns 289/16

POSTANOWIENIE

Dnia 13 grudnia 2016 r.

Sąd Rejonowy w Wąbrzeźnie I Wydział Cywilny

w składzie następującym:

Przewodniczący:

SSR Hanna Woźniak

Protokolant

sekr. sądowy Jagoda Mazur

po rozpoznaniu w dniu 8 listopada 2016 r. w Wąbrzeźnie na rozprawie

sprawy z wniosku R. O.

z udziałem E. D. (1), Z. D., P. M., L. R., Ł. M., J. R., Z. S., L. K.

a) o otwarcie i ogłoszenie tetamentu, b) o stwierdzenie nabycia spadku po E. M.

postanawia:

1.  Stwierdzić, że spadek po E. M. (M.) synu J. i R. z domu W. zmarłym dnia 28 sierpnia 2016 roku w W., ostatnio zwykle przebywającym w P., na podstawie testamentu notarialnego z dnia (...) roku nabyły wprost dzieci jego siostry J. R. z domu M. i T. R., tj. R. O. z domu R., L. K. z domu R. i L. R. – po 1/3 (jednej trzeciej) części każde z nich,

2.  ustalić, że wnioskodawca i uczestnicy ponoszą koszty postępowania związane ze swym udziałem w sprawie.

SSR Hanna Woźniak

ZARZĄDZENIE

1. (...)

2. (...)

Sędzia: H. Woźniak

Sygn. akt I Ns 289/16

UZASADNIENIE

R. O. złożyła wniosek o stwierdzenie nabycia spadku po E. M. wraz z wnioskiem o otwarcie i ogłoszenie testamentu.

Sąd ustalił i zważył, co następuje;

E. M. syn J. i R. z domu W. zmarł 28 sierpnia 2016r.w W., gdzie przed śmiercią stale przebywał. Spadkodawca był bezdzietnym wdowcem. W chwili jego śmierci spośród jego rodzeństwa żyła siostra J. R. z domu M., natomiast nie żył brat Z. M. (1) (który pozostawił zstępnych) i siostra K. D. z domu M. (również pozostawiła zstępnych). Rodzice spadkodawcy zmarli przed nim (dowód: zapewnienie spadkowe R. O. – nagranie rozprawy z dnia 08 listopada 2015r. od 00:09:41 do 00:14:17, odpisy aktów stanu cywilnego – k.3-9).

W dniu 11 lipca 2003 roku w kancelarii notarialnej notariusza R. C. w W. E. M. syn J. i R. sporządził testament, w którym powołał do spadku w równych częściach dzieci swojej siostry J. R., to jest R. O., L. K. i L. R.. Testament zawiera też oświadczenie o wydziedziczeniu brata Z. M. (2) i jego dzieci: P., Ł., J. i Z. rodzeństwa M., jak również dzieci siostry K., tj. Z. i E. braci D. (dowód: kopia testamentu – k.10).

R. O., L. K. (działająca przez pełnomocnika) i L. R. złożyli oświadczenia o przyjęciu spadku wprost (dowód: oświadczenia – k.42 i 52).

Sąd dał wiarę zapewnieniu spadkowemu złożonemu przez R. O. albowiem jego treść została potwierdzona przez uczestników postępowania oraz przez złożone do akt odpisy aktów stanu cywilnego, którym – jako dokumentom urzędowym wydanym przez właściwy organ – Sąd również dał wiarę.

Zgodnie z treścią art.931 i nast. kc oraz art.941 i nast. kc dziedziczenie po osobie zmarłej następuje bądź na podstawie przepisów kodeksu cywilnego (dziedziczenie ustawowe) bądź na podstawie ważnego testamentu sporządzonego przez spadkodawcę w jednej z form przewidzianych przez kodeks cywilny. Spadkodawca E. M. wybrał formę testamentu notarialnego. Testament ten został otwarty i ogłoszony przez Sąd na rozprawie w dniu (...) roku i do momentu wydania postanowienia w dniu (...) roku nikt z uczestników nie złożył żadnych zastrzeżeń ani co do formy ani co do treści tego testamentu. Sąd z urzędu nie dopatrzył się żadnych okoliczności wskazujących na nieważność bądź bezskuteczność powołania do dziedziczenia w tym testamencie. Powołani w nim spadkobiercy złożyli oświadczenia o przyjęciu spadku wprost.

Różnica w pisowni nazwiska (...) wynikajaca z porównania treści testamentu i treści aktu stanu k. 4 nie była rozważana przez Sąd albowiem nie miała znaczenia dla rozstrzygnięcia niniejszej sprawy.

W tej sytuacji na podstawie art.941 w zw. z art.950 i art.959 kc orzeczono jak w pkt.1 postanowienia.

Orzeczenie o kosztach postępowania znajduje oparcie w ogólnej regule wynikającej z art.520§1 kpc.

SSR Hanna Woźniak

ZARZĄDZENIE

1.  (...),

2.  (...)

Sędzia: