Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt IV U 67/13

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 16 grudnia 2013 r.

Sąd Okręgowy w Siedlcach IV Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych

w składzie:

Przewodniczący

SSO Katarzyna Antoniak

Protokolant

st. sekr. sądowy Marzena Mazurek

po rozpoznaniu w dniu 16 grudnia 2013 r. w Siedlcach na rozprawie

odwołania G. W.

od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w S.

z dnia 8 grudnia 2012 r. Nr (...)-2009

w sprawie G. W.

przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddział w S.

o wysokość kapitału początkowego

I.  zmienia zaskarżoną decyzję i ustala, że wysokość kapitału początkowego G. W. na dzień 01 stycznia 1999 r. wynosi 59 140,73 (pięćdziesiąt dziewięć tysięcy sto czterdzieści i 73/100) zł,

II.  w pozostałej części oddala odwołanie.

Sygn. akt: IV U 67/13 UZASADNIENIE

Decyzją z 8 grudnia 2012r. znak: (...)-2009 Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w S., działając na podstawie przepisów ustawy z 17 grudnia 1998r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych ustalił kapitał początkowy G. W. na dzień 1 stycznia 1999r. na kwotę 40 936,83 złotych. Do wyliczenia wysokości kapitału początkowego przyjęto wynagrodzenie minimalne za lata 1990-1998 ,tj. za okres zatrudnienia G. W. w (...) Spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, podnosząc że faktycznie uzyskiwane dochody mogą być uwzględnione po przedstawieniu prawidłowo opieczętowanego zaświadczenia o zatrudnieniu i wynagrodzeniu (druk ZUS Rp-7).

Odwołanie od w/w decyzji złożył G. W. wnosząc o jej zmianę i ustalenie wysokości kapitału początkowego przy uwzględnieniu faktycznych zarobków uzyskiwanych w (...) Spółce z ograniczoną odpowiedzialnością w Ł., podnosząc że nie jest w stanie uzyskać od w/w spółki brakującej pięczatki osoby, której podpis widnieje na zaświadczeniu o zatrudnieniu i wynagrodzeniu (odwołanie k.1).

W odpowiedzi na odwołanie organ rentowy wniósł o jego oddalenie, wskazując że zaskarżona decyzja wydana została zgodnie z przepisami prawa i bez prawidłowo wystawionego, podpisanego i ostemplowanego zaświadczenia nie jest możliwa zmiana decyzji (odpowiedź organu rentowego na odwołanie k.3).

Sąd ustalił, co następuje:

W dniu 30 listopada 2009r. G. W. wystąpił do organu rentowego z wnioskiem o ustalenie kapitału początkowego. Do wniosku dołączył m.in. zaświadczenie o zatrudnieniu i wynagrodzeniu wystawione przez (...) Spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością w Ł., w której zatrudniony był w okresie od 18 sierpnia 1989r. do 30 listopada 1989r., a następnie od 15 grudnia 1989r. do 15 stycznia 1998r. oraz świadectwa pracy dokumentujące to zatrudnienie (wniosek k.1, świadectwa pracy za w/w okresy k.10 i 12 oraz zaświadczenie o zatrudnieniu i wynagrodzeniu z 13 czerwca 2003r. k.13 akt organu rentowego o ustalenie kapitału początkowego). Powyższe zaświadczenie o zatrudnieniu i wynagrodzeniu zostało podpisane przez księgową i opatrzone jej imienną pieczęcią oraz przez drugą osobę, której podpis jest nieczytelny. Przy podpisie tym brakuje ponadto pieczęci osoby składającej podpis (vide: zaświadczenie k.13v akt organu rentowego). W związku z tym decyzją z 8 grudnia 2012r. organ rentowy ustalił kapitał początkowy ubezpieczonego na dzień 1 stycznia 1999r. przyjmując do wyliczeń minimalne wynagrodzenie obowiązujące w okresie zatrudnienia ubezpieczonego w (...) Spółce z ograniczoną odpowiedzialnością w Ł. (decyzja z 8 grudnia 2012r. o ustaleniu kapitału początkowego k.35-37 akt organu rentowego).

(...) Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w Ł. jest zarejestrowana w Krajowym Rejestrze Sądowym. Prezesem jej zarządu jest B. S. (odpis z KRS k.11-13 akt sprawy). Korespondencja wysyłana na adres spółki powraca niepodjęta po dwukrotnym awizowaniu (k.10, 15 i 19 akt sprawy).

W wykonaniu zobowiązania Sądu organ rentowy przedstawił dwie wersje wyliczenia wysokości kapitału początkowego ubezpieczonego. Pierwsza uwzględnia dane o wynagrodzeniu zawarte w w/w zaświadczeniu o zatrudnieniu i wynagrodzeniu (k.24-27 akt sprawy). Druga wersja, sporządzona z urzędu przez organ rentowy, uwzględnia dane o wynagrodzeniu uzyskanym przez ubezpieczonego w trakcie zatrudnienia w (...) Spółce z o.o. w Ł. w roku 1989 wg informacji podanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych I Oddział w W., do którego dane o ubezpieczonym przekazywał płatnik składek (vide: potwierdzenie ubezpieczenia z 28 czerwca 2010r. i 11 czerwca 2012r. k.16 i 26 akt organu rentowego). Przy przyjęciu tych danych wysokość kapitału początkowego ubezpieczonego na 1 stycznia 1999r. wynosi 59 140,73 złotych (wyliczenie organu rentowego k.23 i 28-30 akt sprawy).

Sąd zważył, co następuje:

Odwołanie ubezpieczonego G. W. okazało się częściowo uzasadnione.

Zgodnie z art.174 ust.3 w zw. z art.15 ustawy z 17 grudnia 1998r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. z 2009r. Nr 153, poz.1227 ze zm.) podstawę wymiaru kapitału początkowego stanowi przeciętna podstawa wymiaru składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe lub na ubezpieczenie społeczne na podstawie przepisów prawa polskiego, z tym że okres kolejnych 10 lat kalendarzowych ustala się z okresu przed dniem 1 stycznia 1999r. W myśl zaś §21 ust.1 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 11 października 2011r. w sprawie postępowania o świadczenia emerytalno-rentowe (Dz.U. z 2011r. Nr 237, poz.1412) środkiem dowodowym stwierdzającym wysokość wynagrodzenia, dochodu, przychodu oraz uposażenia przyjmowanego do ustalenia podstawy wymiaru emerytury lub renty są zaświadczenia pracodawcy lub innego płatnika składek, legitymacja ubezpieczeniowa lub inny dokument, na podstawie którego można ustalić wysokość wynagrodzenia, dochodu, przychodu lub uposażenia. Poza sporem pozostaje, że przedłożone przez ubezpieczonego zaświadczenie o zatrudnieniu i wynagrodzeniu wystawione przez (...) Spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością w Ł. dotknięte jest brakiem formalnym, który nie został usunięty, ani w toku postępowania przed organem rentowym, ani w toku postępowania przed Sądem. Bez odpowiedzi pozostała również korespondencja kierowana do pracodawcy ubezpieczonego o przedstawienie dokumentacji płacowej, która pozwoliłaby na zweryfikowanie danych zawartych w zakwestionowanym zaświadczeniu. Dlatego nie mógł być uwzględniony wniosek ubezpieczonego o wyliczenie wysokości kapitału początkowego w oparciu o dane zawarte w tym zaświadczeniu. Uzasadnione natomiast okazało się ustalenie wysokości kapitału początkowego ubezpieczonego przy uwzględnieniu danych o wynagrodzeniu uzyskanym przez ubezpieczonego podczas zatrudnienia w w/w firmie w 1989r. Dane te pochodzą od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych I Oddział w W. i opierają się na informacjach przekazywanych przez płatnika składek we wskazanym roku (vide: powyższe ustalenia). Wg wyliczeń organu rentowego przy przyjęciu tych danych wysokość kapitału początkowego ubezpieczonego na 1 stycznia 1999r. wynosi 59 140,73 złotych (k.23 i 28 akt sprawy) i jest korzystniejsza od tej wyliczonej w zaskarżonej decyzji na kwotę 40 936,83 złotych.

Mając na uwadze powyższe okoliczności Sąd na podstawie art.477.14§2 kpc częściowo zmienił zaskarżoną decyzję i orzekł jak w pkt I wyroku. W pozostałym zaś zakresie odwołanie podlegało oddaleniu.