Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt II Cs 103/15

POSTANOWIENIE

Dnia 15 maja 2015 roku

Sąd Okręgowy w Szczecinie II Wydział Cywilny Odwoławczy

w składzie następującym:

Przewodniczący: SSO Sławomir Krajewski (spr.)

Sędziowie: SO Zbigniew Ciechanowicz

SO Tomasz Szaj

po rozpoznaniu w dniu 15 maja 2015 roku w Szczecinie na posiedzeniu niejawnym

sprawy ze skargi M. L. (1)

o stwierdzenie przewlekłości postępowania w sprawie II Ns 1738/13, Sądu Rejonowego Szczecin- Prawobrzeże i Zachód w Szczecinie

postanawia:

odrzucić skargę.

UZASADNIENIE

M. L. (1) w dniu 24 kwietnia 2015 roku złożył skargę na naruszenie jego prawa do rozpoznania sprawy bez nieuzasadnionej zwłoki w postępowaniu toczącym się przed Sądem Rejonowym Szczecin- Prawobrzeże i Zachód w Szczecinie w sprawie o sygn. akt II Ns 1738/13, domagając się stwierdzenia przewlekłości postępowania, wyznaczenia terminu otwarcia i ogłoszenia testamentu przypadającego w ciągu miesiąca od daty rozpatrzenia niniejszej skargi oraz zawiadomienie o nim stronę skarżącą, a także zasądzenia od Skarbu Państwa na rzecz skarżącego kwoty 20.000 zł. Ponadto skarżący wniósł o zasądzenie na jego rzecz od Skarbu Państw - Sądu Rejonowego Szczecin - Prawobrzeże i Zachód w Szczecinie kosztów postępowania, w tym kosztów zastępstwa adwokackiego według norm przepisanych.

W uzasadnieniu skarżący wskazał, że M. L. (2) w dniu 20 marca 1997 roku oświadczyła przed notariuszem, że chce sporządzić testament i powołała w nim w całości do spadku jedynego spadkobiercę - M. L. (1). Spadkodawczyni zmarła w dniu 2 stycznia 2012 roku. Ponadto wskazano, że testament i odpis aktu zgonu znajduje się w aktach sprawy z wniosku o stwierdzenie nabycia spadku M. L. (1) o sygn. akt II Ns 1738/13, prowadzonej przez Sąd Rejonowy Szczecin- Prawobrzeże i Zachód w Szczecinie od dnia 2 maja 2013 roku.

Skarżący zauważył, że zgodnie z art. 649 § 1 k.p.c. sąd otwiera i ogłasza testament z urzędu, gdy ma dowód śmierci spadkodawcy. Sąd Rejonowy Szczecin- Prawobrzeże i Zachód w Szczecinie jest w posiadaniu aktu zgonu M. L. (2) i na mocy art. 628 k.p.c. jest sądem wyłącznie właściwym do czynności w postępowaniu spadkowym i to na nim ciąży obowiązek otwarcia i ogłoszenia testamentu.

Sąd Okręgowy zważył, co następuje:

Skarga okazała się niedopuszczalna i jako taka podlegała odrzuceniu.

Z przepisów art. 2 oraz art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 17 czerwca 2004 roku o skardze na naruszenie prawa strony do rozpoznania sprawy w postępowaniu przygotowawczym prowadzonym lub nadzorowanym przez prokuratora i postępowaniu sądowym bez nieuzasadnionej zwłoki (Dz. U. z 2004 r. Nr 179, poz., 1843 ze zm.) wynika jednoznacznie, że skargę na naruszenie prawa strony do rozpoznania sprawy w postępowaniu egzekucyjnym bez nieuzasadnionej zwłoki wnosi się w toku trwającego postępowania, a nie po jego prawomocnym zakończeniu. Celem skargi nie jest bowiem stwierdzenie przewlekłości, jaka wystąpiła w zakończonym już postępowaniu, lecz spowodowanie podjęcia przez organ przed którym postępowanie w sprawie jeszcze się toczy i jest dotknięte przewlekłością, działań zapobiegających dalszej przewlekłości postępowania. Skarga na naruszenie prawa strony do rozpoznania sprawy w postępowaniu sądowym bez nieuzasadnionej zwłoki ma służyć zwłaszcza wydaniu sądowi zaleceń sprzyjających sprawności toczącego się postępowania. To oznacza, że może być ona wniesiona jedynie w czasie toczącego się postępowania.

Postępowanie w sprawie prowadzonej przed Sądem Rejonowym Szczecin - Prawobrzeże i Zachód w Szczecinie, sygn. akt II Ns 1738/13, do którego odnosi się skarga, zostało już tymczasem prawomocnie zakończone. Dnia 1 października 2014 roku Sąd Rejonowy Szczecin - Prawobrzeże i Zachód w Szczecinie umorzył bowiem postępowanie w sprawie II Ns 1738/13. Postanowienie to jest prawomocne od dnia 8 listopada 2014 roku.

Oznacza to, że skarga na przewlekłość postępowania wniesiona w dniu 24 kwietnia 2015 roku dotyczy prawomocnie zakończonego postępowania sądowego i jako taka jest niedopuszczalna.

Zgodnie z treścią art. 8 ust. 2 ustawy, który stanowi, że w sprawach nieuregulowanych w ustawie do postępowania toczącego się na skutek skargi sąd stosuje odpowiednio przepisy o postępowaniu zażaleniowym obowiązujące w postępowaniu, którego skarga dotyczy. Zgodnie z powołanym przepisem skargę wniesioną po prawomocnym zakończeniu postępowania jako niedopuszczalną należało odrzucić, na podstawie art. 370 kpc, w zw. z 373 kpc, w zw. z art. 397 § 2 kpc, który stanowi, że niedopuszczalne zażalenie podlega odrzuceniu.

Argumentując jak powyżej, Sąd Okręgowy orzekł jak w sentencji postanowienia.