Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt VIII Gz 203/17

POSTANOWIENIE

Dnia 22 sierpnia 2017 r.

Sąd Okręgowy w Szczecinie Wydział VIII Gospodarczy

w następującym składzie:

Przewodniczący : SSO Leon Miroszewski

Sędziowie: SO Agnieszka Górska

SR (del.) Rafał Lila (sprawozdawca)

po rozpoznaniu w dniu 22 sierpnia 2017 r. w Szczecinie

na posiedzeniu niejawnym

sprawy z wniosku wierzyciela (...) spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółki komandytowej w P.

przy udziale W. B.

o nadanie klauzuli wykonalności tytułowi egzekucyjnemu przeciwko małżonkowi dłużnika

na skutek zażalenia wierzyciela na postanowienie Sądu Rejonowego Szczecin-Centrum w Szczecinie z dnia 10 kwietnia 2014 r. w sprawie X GCo 59/17

postanawia:

1.  umorzyć postępowanie wywołane zażaleniem,

2.  zwrócić wierzycielowi kwotę 30 zł (trzydziestu złotych) tytułem opłaty od zażalenia.

SSO Agnieszka Górska SSO Leon Miroszewski SSR del. Rafał Lila

UZASADNIENIE

Postanowieniem z dnia 10 kwietnia 2017 r. Sąd Rejonowy Szczecin-Centrum w Szczecinie oddalił wniosek (...) spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółki komandytowej w P. o nadanie klauzuli wykonalności nakazowi zapłaty wydanemu przez Sąd Rejonowy Szczecin-Centrum w Szczecinie w dniu 4 listopada 2016 r. w sprawie o sygn. akt X GNc 2257/16 także przeciwko małżonkowi dłużniczki Ż. W. Z. B..

Wierzyciel wywiódł zażalenie na powyższe orzeczenie.

Po przekazania akt sprawy wraz z zażaleniem do Sądu Okręgowego, w piśmie z dnia 25 lipca 2017 r., wierzyciel oświadczył, iż cofa zażalenie na postanowienie z powodu zapłaty przez dłużniczkę, w dniu 20 lipca 2017 r., całości zobowiązania wobec wierzycielki. Dlatego też uzyskanie klauzuli wykonalności przeciwko małżonkowi dłużniczki stało się bezprzedmiotowe.

Zgodnie z art. 391 § 2 k.p.c. w razie cofnięcia apelacji przed sądem drugiej instancji, sąd ten umarza postępowanie apelacyjne. Cofnięcie apelacji jest czynnością dyspozycyjną strony, która nie podlega kontroli sądu ( por. uchwała Sądu Najwyższego z dnia 29 maja 2000 r., sygn. akt III CZP 6/00, Prok. i Pr. rok 2000, nr 10, poz. 37, (...) Legalis nr 46743). Wskazać należy, że wola strony skarżącej powinna mieć znaczenie rozstrzygające dla sprawdzenia prawidłowości nieprawomocnego rozstrzygnięcia sprawy, a więc także w kwestii, czy postępowanie odwoławcze ma być prowadzone do końca, czy też wobec cofnięcia apelacji należy je umorzyć. Przyjąć należy, że to sama strona ocenia, czy jej interes prawny wymaga rozpoznania sprawy przez sąd wyższej instancji.

Powyższe przepisy o postępowaniu apelacyjnym, na podstawie art. 397 § 2 k.p.c., znajdują odpowiednie zastosowanie do zażaleń.

Wskutek cofnięcia zażalenia, na podstawie art. 391 § 2 k.p.c. w związku z art. 397 § 2 k.p.c. , postępowanie zażaleniowe podlegało umorzeniu.

Rozstrzygnięcie w punkcie 2 postanowienia wydano w oparciu o treść art. 79 ust. 1 pkt 1 lit. b) ustawy z dnia 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (Dz.U.2016.623 j.t. ze zm.).

SSO Agnieszka Górska SSO Leon Miroszewski SSR del. Rafał Lila

(...)

ZARZĄDZENIE

1.  (...)

2.  (...)

- (...)

- (...).

3.  (...)

4.  (...)