Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt I Ns 423/17

POSTANOWIENIE

Dnia 25 lipca 2017 roku

Sąd Rejonowy dla Łodzi – Śródmieścia w Łodzi, I Wydział Cywilny, w składzie:

Przewodniczący: S.S.R. Bartosz Kasielski

Protokolant: sekretarz sądowy Sylwia Wróblewska

po rozpoznaniu w dniu 25 lipca 2017 roku w Łodzi

na rozprawie

sprawy z wniosku S. S.

przy udziale I. S., T. S. (1) i J. S.

o stwierdzenie nabycia spadku po M. S.

1.  stwierdza, że spadek po M. S., córce A. i C. z domu G., zmarłej w dniu 5 grudnia 2006 roku w L., ostatnio stale zamieszkałej w Ł.

na podstawie ustawy nabyli jej brat T. S. (2) w ½ części oraz bratankowie T. S. (1) w ¼ części i K. S. w ¼ części;

2.  ustala, że każdy z uczestników ponosi koszty postępowania związane ze swym udziałem w sprawie;

3.  nakazuje zwrócić ze Skarbu Państwa – Sądu Rejonowego dla Łodzi – Śródmieścia w Łodzi na rzecz S. S. kwotę 50 zł (pięćdziesiąt złotych) tytułem nadpłaconej części opłaty od wniosku, uiszczonej w dniu 19 kwietnia 2017 roku.

Sygn. akt I Ns 423/17

UZASADNIENIE

Wnioskiem z dnia 20 kwietnia 2017 roku S. S. wystąpiła o stwierdzenie nabycia spadku po M. S. na podstawie przepisów ustawy.

(wniosek k.2)

W toku rozprawy z dnia 25 lipca 2017 roku uczestnicy I. S., T. S. (1) i J. S. przyłączyli się do wniosku.

(protokół rozprawy z dnia 25 lipca 2017 roku – 2:22 min k.21)

Sąd Rejonowy ustalił następujący stan faktyczny :

M. S. zmarła w dniu 5 grudnia 2006 roku w L. jako bezdzietna panna. Przed śmiercią ostatnio stale zamieszkiwała w Ł. przy ulicy (...).

W chwili śmierci rodzice M. S. tj. A. S. i C. C. z domu G. nie żyli.

M. S. miała dwóch braci : M. S., który zmarł w dniu 22 stycznia 2001 roku oraz T. S. (2), który zmarł w dniu 21 lipca 2010 roku.

M. S. w chwili swojej śmierci pozostawił dwóch synów : T. S. (1) oraz K. S., który zmarł w dniu 4 maja 2015 roku.

T. S. (2) w chwili swojej śmierci pozostawił dwie córki : S. S. i I. S..

K. S. w chwili swojej śmierci pozostawił syna J. S..

(zapewnienie spadkowe – protokół rozprawy z dnia 25 lipca 2017 roku 4:38min – 9:28min k.21 – 22, odpisy skrócone aktów zgonu : M. S., T. S. (2), M. S. oraz K. S. k.6, 9 – 10, 15, odpisy skrócone aktów urodzenia : S. S., I. S., T. S. (1) oraz J. S. k.7 – 8, 14, 16)

M. S. nie pozostawiła testamentu. Żaden ze spadkobierców ustawowych nie składał oświadczenia w przedmiocie odrzucenia spadku, nie zrzekał się dziedziczenia oraz nie został uznany za niegodnego dziedziczenia. Uprzednio nie toczyło się postępowanie sądowe w przedmiocie stwierdzenia nabycia spadku po M. S., ani nie został sporządzony akt poświadczenia dziedziczenia.

(zapewnienie spadkowe – protokół rozprawy z dnia 25 lipca 2017 roku 4:38min – 9:28min k.21 – 22)

Powyższy stan faktyczny Sąd ustalił na podstawie przedłożonych aktów stanu cywilnego, a także zapewnienia spadkowego odebranego od uczestnika T. S. (1) w trybie art. 671 k.p.c.

Sąd Rejonowy zważył, co następuje :

W myśl art. 670 k.p.c. sąd spadku bada z urzędu, kto jest spadkobiercą. W szczególności bada, czy spadkodawca pozostawił testament, oraz wzywa do złożenia testamentu osobę, co do której będzie uprawdopodobnione, że testament u niej się znajduje. Jeżeli testament zostanie złożony, sąd dokona jego otwarcia i ogłoszenia.

W toku niniejszej sprawy nie został ujawniony fakt pozostawienia przez zmarłą testamentu w związku z czym kwestia dziedziczenia wymagała odwołania się do przepisów ustawy. W myśl bowiem art. 926 § 1 k.c. powołanie do spadku wynika z ustawy albo z testamentu, przy czym dziedziczenie ustawowe co do całości spadku następuje wtedy, gdy spadkodawca nie powołał spadkobiercy albo gdy żadna z osób, które powołał, nie chce lub nie może być spadkobiercą – art. 926 § 2 k.c.

Uwzględniając datę śmierci M. S. tj. 5 grudnia 2006 roku koniecznym pozostawało zastosowanie przepisów kodeksu cywilnego regulujących dziedziczenie ustawowe na tą datę, a więc w brzmieniu sprzed wejścia w życie ustawy nowelizującej z dnia 2 kwietnia 2009 roku o zmianie ustawy Kodeks Cywilny (Dz.U.2009, Nr 79, poz. 662).

Stosownie do treści art. 931 § 1 k.c. w pierwszej kolejności powołane są z ustawy do spadku dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek; dziedziczą oni w częściach równych. Jednakże część przypadająca małżonkowi nie może być mniejsza niż jedna czwarta całości spadku. W braku zstępnych spadkodawcy powołani są do spadku z ustawy jego małżonek, rodzice i rodzeństwo (art. 932 § 1 k.c.), przy czym jeżeli jedno z rodziców nie dożyło otwarcia spadku, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada po połowie drugiemu z rodziców i rodzeństwu spadkodawcy (art. 933 § 1 k.c.), a jeśli którekolwiek z rodzeństwa spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku pozostawiając zstępnych, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada jego zstępnym. Podział tego udziału następuje według zasad, które dotyczą podziału między dalszych zstępnych spadkodawcy (art. 934 k.c.). W braku zstępnych i małżonka spadkodawcy cały spadek przypada jego rodzicom, rodzeństwu i zstępnym rodzeństwa (art. 935 § 2 k.c.).

Uwzględniając treść powyższych przepisów, a także krąg spadkobierców ustawowych Sąd stwierdził, że spadek po zmarłej M. S. nabyli jej brat T. S. (2) w ½ części oraz bratankowie : T. S. (1) i K. S. po ¼ części.

W chwili śmierci M. S. pozostawała bezdzietną, panną, której rodzice zmarli przed nią. Tym samym spadek winno odziedziczyć w częściach równych pozostałe przy życiu na dzień 6 grudnia 2006 roku rodzeństwo. Skoro brat zmarłej – M. S. nie dożył otwarcia spadku po swej siostrze, to przysługujący mu udział (w wysokości 1/2 części spadku) przypadł po równo jego zstępnym – synom T. S. (1) i K. S. po ¼ części.

O kosztach postępowania orzeczono na podstawie art. 520 § 1 k.p.c. ustalając, że każdy z uczestników poniesie je w związku ze swym udziałem w sprawie.

O zwrocie nadpłaconej opłaty od wniosku w kwocie 50 złotych Sąd orzekł na podstawie art. 80 ust. 1 ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (Dz.U. 2016, poz. 623 t.j.)