Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt IV K 311/17

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 24 lipca 2017 r.

Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie IV Wydział Karny

w składzie:

Przewodnicząca: SSR Anna Walenciak

Protokolant: Agata Chruścińska-Oczkowska

po rozpoznaniu na posiedzeniu w dniu 24 lipca 2017 r.

sprawy M. S. , s. M. N., L. z d. Q., ur. (...) w A., Zjednoczone Emiraty Arabskie,

oskarżonego o to, że:

w dniu 01 października 2016 r. w lotniczym przejściu granicznym W.- O. usiłował przekroczyć wbrew obowiązującym przepisom podstępem granicę Rzeczypospolitej Polskiej na kierunku wjazdowym do Polski, w ten sposób, że w czasie odprawy granicznej po przylocie z T. okazał funkcjonariuszowi S. G. jako autentyczny, podrobiony na wzór oryginalnego włoski dowód osobisty nr (...) wydany na dane (...), ur. (...) z terminem ważności do 10.02.2025 r. oraz włoskie prawo jazdy nr: (...) wydane na dane (...), ur. (...), lecz zamierzonego celu nie osiągnął, gdyż został ujęty przez funkcjonariuszy S. G.,

tj. o czyn z art. 13§1 k.k. w zw. z art. 264 § 2 k.k. w zb. z art. 270 § 1 k.k. w zw. z art. 11 § 2 k.k.,

I.  oskarżonego M. S. uznaje za winnego popełnienia zarzuconego mu aktem oskarżenia czynu z art. 13 § 1 k.k. w zw. z art. 264 § 2 k.k. w zb. z art. 270 § 1 k.k. w zw. z art. 11 § 2 k.k. i za to na podstawie art. 14 § 1 kk w zw. z art. 264 § 2 kk w zw. z art. 11 § 3 kk w zw. z art. 37a kk w zw. z art. 34 § 1 i § 1a pkt 1 i § 2 kk w zw. z art. 35 § 1 kk skazuje go na karę 4 (czterech) miesięcy ograniczenia wolności z obowiązkiem wykonywania nieodpłatnej kontrolowanej pracy na cele społeczne w wymiarze 20 (dwudziestu) godzin w stosunku miesięcznym,

II.  na podstawie art. 44 § 2 kk orzeka przepadek dowodów rzeczowych opisanych w wykazie dowodów rzeczowych nr (...) na k. 34 akt pod poz. 1 i 2 w postaci podrobionych dokumentów w postaci podrobionego włoskiego dowodu osobistego nr (...) wydanego na dane
M. C. oraz podrobionego prawa jazdy nr (...) i zarządza wskazane dowody rzeczowe przekazać Komendzie GłównejS. G.,

III.  zasądza od oskarżonego na rzecz Skarbu Państwa wydatki w wysokości 981,52 (dziewięćset osiemdziesiąt jeden złotych 52/100) złotych i wymierza mu opłatę w wysokości 120 (sto dwadzieścia) złotych.

Sygn. akt IV K 311/17

UZASADNIENIE

Sąd ustalił następujący stan faktyczny:

M. S. w S. kupił od nieustalonego mężczyzny, za kwotę 2000 EUR, podrobione na wzór oryginalnych - włoski dowód osobisty i włoskie prawo jazdy, wystawione na nazwisko M. C.. Na podstawie tych podrobionych dokumentów M. S. przyleciał z Turcji do Gruzji i stamtąd do W..

W dniu 1 października 2016 r. w lotniczym przejściu granicznym W. M. S. S. usiłował przekroczyć wbrew obowiązującym przepisom, podstępem granicę Rzeczypospolitej Polskiej na kierunku wjazdowym do Polski, w ten sposób, że w czasie odprawy granicznej po przylocie z T. okazał funkcjonariuszowi S. G. A. C. jako autentyczny, podrobiony na wzór oryginalnego włoski dowód osobisty nr (...) wydany na dane (...), ur. (...) z terminem ważności do 10.02.2025 r. oraz włoskie prawo jazdy nr: (...) wydane na dane (...), ur. (...) Zamierzonego celu nie osiągnął, gdyż został ujęty przez funkcjonariuszy S. G..

M. S. ma 23 lata, ma obywatelstwo syryjskie, wykształcenie średnie, bez zawodu, deklaruje brak dochodu, kawaler (k. 82), niekarany, brak wątpliwości co do poczytalności.

Powyższy stan faktyczny ustalono na podstawie dowodów: wyjaśnień oskarżonego k. 29 - 32, zeznań świadka A. C. k. 39-41, notatki urzędowej k. 1, protokół zatrzymania rzeczy k. 2-4, protokół oględzin k. 42-63, karta karna k. 82, opinia kryminalistyczna k. 102 – 107, dowodów rzeczowych w postaci podrobionych włoskich dokumentów opisanych w wykazie dowodów rzeczowych nr (...) pod poz. 1 i 2 na k. 34.

M. S. w toku postępowania przygotowawczego przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu k. 29-32 zgodnie z treścią zarzutu.

Sąd zważył, co następuje:

Oskarżony nie negował swojej winy i sprawstwa, a zebrany w sprawie materiał dowodowy bezsprzecznie wskazuje na oskarżonego jako na sprawcę przedmiotowego przestępstwa.

Sąd dał wiarę wyjaśnieniom oskarżonego. Od początku postępowania utrzymywał on, że popełnił przestępstwo. Przyznał on, że usiłował wbrew obowiązującym przepisom podstępem przekroczyć granicę Rzeczypospolitej Polskiej poprzez okazanie funkcjonariuszowi S. G. podrobionego na wzór oryginalnego włoskiego dowodu osobistego oraz włoskiego prawa jazdy – oba podrobione dokumenty na nazwisko innej osoby już podczas kontroli przyznał, że kupił podrobione dokumenty. Wyjaśnienia oskarżonego są spójne wewnętrznie i logiczne, a ponadto są zgodne z pozostałym materiałem dowodowym zgromadzonym w aktach sprawy.

Ustalając stan faktyczny Sąd oparł się także na zeznaniach świadka A. C. k. 39-41 – funkcjonariuszki S. G.. Świadek zeznała, że oskarżony wskazał, że włoskie dokumenty kupił za 2000 EUR. Zeznania świadka są spójne i logiczne, sąd stwierdził bak podstaw do kwestionowania ich wartości dowodowej.

Nie budziły wątpliwości zdaniem Sądu, co do swej wiarygodności i rzetelności pozostałe dowody zebrane w sprawie w postaci notatki urzędowej /k. 1/ i karty karnej k. 82, protokołów oględzin, które w ocenie Sądu zostały sporządzone w sposób prawidłowy, przez uprawnione do tego osoby, zgodnie do stosownych regulacji prawnych określających ich formę i treść, stanowiąc wierne odzwierciedlenie okoliczności w nich opisanych.

Sąd podzielił opinię kryminalistyczną eksperta technicznych badań dokumentów k. 102 - 107, uznając ją za logiczną i wyczerpującą, sporządzoną przez osobę posiadającą odpowiednie kwalifikacje do jej wydania.

Zgodnie z art. 270 § 1 k.k. odpowiedzialności karnej podlega ten, kto, w celu użycia za autentyczny, podrabia lub przerabia dokument lub takiego dokumentu jako autentycznego używa. Zgodnie z art. 264 2 kk odpowiedzialności karnej podlega ten kto wbrew przepisom przekracza granice rzeczypospolitej Polskiej, używając przemocy, groźby, podstępu lub we współdziałaniu z innymi osobami. W przedmiotowej sprawie oskarżony miał pełną świadomość, że kupił podrobione dokumenty wydane na nie własne, nazwisko - użył ich jako autentycznych – usiłując w ten sposób podstępem przekroczyć granicę. Powyższe obrazuje działanie umyślne, z zamiarem bezpośrednim. Występek przypisany oskarżonemu charakteryzuje się umiarkowanym stopniem społecznej szkodliwości. Na niekorzyść oskarżonego przemawia sposób jego zachowania - lekceważący porządek prawny w sposób przemyślany. Z drugiej strony oskarżony jest osobą niekaraną, która wyraziła przekonanie o własnej winie w zakresie popełnienia zarzucanego mu czynu.

Swoim zachowaniem oskarżony wypełnił znamiona czynu z art. 13 § 1 kk w zw. z art. 264 § 2 kk w zb. z art. 270 § 1 k.k w zw.z art. 11 § 2 kk.

Oskarżony przyznając się do popełnienia przestępstwa, na podstawie art. 335 § 1 kpk wyraził zgodę (k. 32 i 33) na mu określonej kary tj. 4 miesięcy ograniczenia wolności z obowiązkiem wykonywania nieodpłatnej kontrolowanej pracy na cele społeczne w wymiarze 20 godzin w stosunku miesięcznym, przepadek dowodu rzeczowego w postaci sfałszowanego dowodu osobistego i sfałszowanego prawa jazdy. Taki, w ocenie Sądu, zasadny wniosek w trybie art. 335 § 1 kpk, złożył oskarżyciel publiczny w raz z aktem oskarżenia.

Sąd na posiedzeniu na podstawie art. 335 § 1 kpk, uwzględnił wniosek prokuratora o wydanie wyroku skazującego albowiem oskarżony przyznał się do winy, okoliczności popełnienia przestępstwa nie budzą wątpliwości, a zaproponowana kara jest adekwatna do stopnia winy oskarżonego, stopnia społecznej szkodliwości czynu oraz spełniają cele kary. Zachodziły zatem warunki do uwzględnienia wniosku złożonego w trybie art. 335 § 1 kpk.

W pkt I wyroku Sąd, na podstawie art. 14 § 1 kk w zw. z art. 264 § 2 kk w zw. z art. 11 § 3 kk w zw. z art. 37a kk w zw. z art. 34 § 1 i § 1a pkt 1 i § 2 kk w zw. z art. 35 § 1 kk skazał oskarżonego na karę 4 miesięcy ograniczenia wolności z obowiązkiem wykonywania nieodpłatnej kontrolowanej pracy na cele społeczne w wymiarze 20 godzin w stosunku miesięcznym.

Na podstawie art. 44 § 2 kk Sąd w pkt II wyroku orzekł przepadek dowodów rzeczowych, opisanych w wykazie dowodów rzeczowych nr (...) na k. 34 akt pod poz. 1 i 2 w postaci podrobionego włoskiego dowodu osobistego nr (...) wydanego na dane M. C. oraz podrobionego prawa jazdy nr (...) i zarządził wskazane dowody rzeczowe przekazać Komendzie Głównej S. G.. W ocenie Sądu wskazana we wniosku w trybie art. 335 kpk kara winna wpłynąć dostatecznie wychowawczo i zapobiegawczo na oskarżonego i prawidłowo sprzyjać przestrzeganiu przez oskarżonego porządku prawnego, jednocześnie pozostając adekwatną dolegliwością, w związku z popełnionym przestępstwem. Sąd stwierdził, że zawnioskowana kara jest adekwatna do stopnia zawinienia oskarżonego, uzmysławiająca oskarżonemu naganność oraz niedopuszczalność podobnego zachowania. W ocenie sądu kara określona we wniosku w trybie art. 335 kpk jest realnie dolegliwa oraz spełniająca wymogi prewencji ogólnej, ugruntowująca słuszne społeczne przekonanie, że sprawcy czynów zabronionych muszą liczyć się z odpowiednimi konsekwencjami karnymi swojego niezgodnego z prawem postępowania.

Sąd zasądził na podstawie art. 626 § 1 kpk od oskarżonego na rzecz Skarbu Państwa wydatki w kwocie 981,52 zł. na które składają się wydatki z postępowania przygotowawczego (k. 115- 115v) oraz ryczałtowy koszt doręczeń i wymierzył mu opłatę od orzeczonej kary w wysokości 120 zł. (art. 2 ust. 1 pkt 2 i ust. 2 ustawy z dnia 23.06.1973 r. o opłatach w sprawach karnych, Dz.U.1983.49.223 ze zm.). Wobec okoliczności, że oskarżony jest kawalerem, bezdzietnym, mężczyzną młodym, posiada on w ocenie Sądu zdolności zarobkowe pozwalające na uiszczenie kosztów postępowania, spowodowanego jego przestępczym postępowaniem.