Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt I Ns 76/15

POSTANOWIENIE

Dnia 24 października 2017 r.

Sąd Rejonowy w Piszu I Wydział Cywilny

w składzie następującym:

Przewodniczący: SSR Anna Lisowska

Protokolant: sekretarz sądowy Judyta Masłowska

po rozpoznaniu w dniu 24 października 2017 r. w Piszu na rozprawie

sprawy z wniosku J. K.

z udziałem H. K.

o podział majątku wspólnego

postanawia:

1.  Umorzyć postępowanie.

2.  Orzec, że zainteresowani ponoszą koszty postępowania związane ze swoim udziałem w sprawie we własnym zakresie.

Sygn. akt I Ns 76/15

UZASADNIENIE

Wnioskodawca J. K. wystąpił do Sądu Rejonowego s w P. z wnioskiem o podział majątku wspólnego byłych małżonków wskazując jako uczestniczkę postępowania H. K..

We wniosku wskazał, że w skład majątku mającego ulec podziałowi wchodzi nieruchomość zabudowana położona przy ul. (...) w B., dla której Sąd Rejonowy w Piszu prowadzi księgę wieczystą Kw. Nr (...).

Uczestnika postępowania H. K. przyznała skład majątku wspólnego , nadto wniosła o ustalenie nierównych udziałów w majątku poprzez ustalenie udziału wnioskodawcy w wysokości ¼ i udziału uczestniczki w wysokości ¾ .

Postanowieniem z dnia 19 kwietnia 2017r. Sąd zawiesił postępowanie na zgodny wniosek zainteresowanych¸ którzy podjęły decyzję o pozasądowej sprzedaży nieruchomości wchodzącej w skład ich majątku wspólnego.

Pismem procesowym z dnia 20 lipca 2017r. pełnomocnik uczestniczki wniosła o podjęcie zawieszonego postępowania. Pismem procesowym z dnia 18 sierpnia 2017r. pełnomocnik uczestniczki poinformowała o dokonanej przez zainteresowanych sprzedaży nieruchomości wchodzącej w skład ich majątku wspólnego i dołączyła kopię umowy sprzedaży nieruchomości.

Postanowieniem z dnia 19 września 2017r. Sąd podjął postępowanie w sprawie.

Pismem procesowym z dnia 3 października 2017r. pełnomocnik uczestniczki wniosła umorzenia postępowania i zasądzenie od wnioskodawcy na rzecz uczestnika kosztów postępowania, w tym kosztów zastępstwa procesowego według norm przepisanych. Uzasadniając wniosek o zasądzenie kosztów postępowania pełnomocnika uczestniczki wskazała, że do sprzedaży nieruchomości i zakończenia postępowania doszło z inicjatywy uczestniczki. Uczestniczka przez cały czas dążyła do polubownego zakończenia sprawy , natomiast wnioskodawca nie podejmował żądnych czynności w tym zakresie. Uczestniczka postępowania podjęła szereg czynności prowadzących do sprzedaży nieruchomości. Charakter postępowania wymagał też zwiększonego nakładu pracy pełnomocnika uczestniczki , który podejmował szereg działań zmierzających do zakończenia postępowania i współpracował z biurem pośrednictwa nieruchomościami. Biorąc pod uwagę postawę wnioskodawcy w toku całego postępowania, dążenie stron do osiągnięcia takiego samego wyniku procesu było znacznie utrudnione.

Na rozprawie w dniu 24 października 2017r. pełnomocnik wnioskodawcy cofnął wniosek w przedmiotowej sprawie.

Stanowisko uczestniczki wyrażone w piśmie procesowym z dnia 3 października 2017r. Sąd potraktował jako zgodę na cofnięcie wniosku.

Postanowieniem na rozprawie w dniu 24 października 2017r. z uwagi na cofnięcie wniosku Sąd umorzył postępowanie oraz na podstawie przepisu art. 520 §1 kpc orzekł , że zainteresowani ponoszą koszty postępowania związanie ze swoim udziałem w sprawie we własnym zakresie.

Zgodnie z art. 520 paragraf 1 kpc każdy uczestnik ponosi koszty postępowania związane ze swym udziałem w sprawie. Paragraf 2 wskazanego artykułu stanowi ,że jeżeli jednak uczestnicy są w różnym stopniu zainteresowani w wyniku postępowania lub interesy ich są sprzeczne, sąd może stosunkowo rozdzielić obowiązek zwrotu kosztów lub włożyć go na jednego z uczestników w całości. To samo dotyczy zwrotu kosztów postępowania wyłożonych przez uczestników.

Wskazać należy, że postępowaniu o podział majątku wspólnego z reguły nie występuje pomiędzy zainteresowanymi, sprzeczność interesów, gdyż jego wynik prowadzi zgodnie z interesem uczestników do wyjścia ze wspólności składników majątkowych, a przyznanie ich na wyłączną własność następuje z wyrównaniem udziałów dopłatami ( patrz. postanowienie SN z dnia 3 lutego 2012 r., I CZ 133/11, IC 2013).

Natomiast zasady logicznego rozumowania nakazują przyjąć, że różny stopień zainteresowania i sprzeczność interesów zachodzi wtedy, gdy postanowienie kończące postępowanie w sprawie może wywrzeć wpływ dla jednych zainteresowanych na zwiększenie, a dla innych na zmniejszenie sfery ich uprawnień.

Podkreślić należy, iż zainteresowani zgodnie wnieśli o zawieszenie postępowania celem podjęcia próby sprzedaży nieruchomości. Sąd umorzył postępowania na skutek cofnięcia wniosku przez wnioskodawcę z uwagi na sprzedaż nieruchomości będącej jedynym składnikiem majątku wspólnego.

Fakt , iż uczestnika postępowania w większym stopniu przyczyniła się do sprzedaży nieruchomości wchodzącej w skład majątku wspólnego poza postępowaniem sądowym w ocenie Sądu nie przesądza, iż wnioskodawca jest zobowiązany do zwrotu uczestniczce poniesionych przez nią kosztów postępowania, w tym do zwrotu kosztów zastępstwa procesowego.

W tym stanie rzeczy, zdaniem Sądu, brak podstaw, by odstępować od reguły przewidzianej w art. 520 § 1 k.p.c